Brøndby jagter et mirakel, når holdet løber på banen mod Braga, og startopstillingen har da også vist, at de blå-gule går efter det.
FOTO: Teis Markfoged
Det ser mere end almindeligt svært ud for Brøndby IF, som her til aften skal indhente et 2-4-nederlag når de gæster Braga.
Men Brøndby lægger sig ikke uden kamp, og stiller derfor op i stærkeste opstilling muligt. Simon Tibbling, Mikael Uhre, Lasse Vigen og Hany Mukhtar er ude med skader og sygdom, og det betyder at der er blevet plads til bl.a. Jesper Lindstrøm og Tobias Børkeeiet.
Se startopstillingerne her:
Kl. 20:45 gælder det returkampen i tredje runde af Europa League-kvalifikationen mod SC Braga 💪
Her er vores startopstilling til opgøret 💙💛 #Brøndby #SCBBIF pic.twitter.com/9dEFnQv4XZ
— Brøndby IF (@BrondbyIF) August 15, 2019

Må være en joke med Paulus var optimist og troede på en Karlsruhe, men den optimisme forsvandt meget hurtigt igen
Forza Brøndby
Det er simpelhen løgn at spille Paulus😂😂😂
Så må Paulus sgu selv rydde op i det lort han har lavet. Han skal score minimum 3 mål og så samtidigt lave 0 fejl.
Tror han kan score 3 men nul fejl nu strammer du den umuligt 😅😅😅
Det tyder på NF endnu ikke helt stoler på Skipper. Håber Skipper kæmper sig ind sådan han ikke fravælges når vi (forhåbentligt ikke) kun kommer til at spille en kamp om ugen
Skipper havde krampe i slutningen af Hobro-kampen. Tror det er et spørgsmål om, at han endnu ikke er i form til at spille tre kampe på en uge.
1-0 på en personlig fejl….
Man tror jo det er løgn……..
I mere eksotiske verdensdele ville man nok mistænke match fixng 😲🙁
Det er helt ufatteligt nemt at score på os!
Med lidt held havde vi scoret 2 på nuværende tidspunkt.
Så havde der været spænding.
Pinefuldt at se på. Igen igen igen er niveauet blandt de bagerste på serie 1 niveau. Ord kan ikke beskrive hvor frustreret jeg er. Ledelsen har jo solgt sæsonen nærmest inden den gik igang med deres manglende køb til det skrantende forsvar….😡😡😡
Du har ret, det er ikke til at holde ud at se på.
CV er klar. Sender du lige nogle millioner til transfer og løn? 😎
Hvad r CV klar til …ikke en skid lader det til …han er jo tilfreds med trippen som den er ..og er vist også blind som en høne
Der er vist noget om de der gode spillere vil have løn 😲
Og nogle klubber kræver også transfer!!!
Men hvis du lige kan overtale et par af dem til at skrive med BIF til en løn vi kan betale, så bare sæt CV igang med papirarbejdet 🤓
Hvis vi skal bankes ud af Europa på den måde kunne vi lige så godt have beholdt AZ 😖
Muligvis men NF har altså også røvdårlige arbejdsbetingelser med de spillere han har til rådighed i forsvaret….
Nu må det kraftedme stoppe!!! Der er ingen undskyldning længere, det er pinligt og skamfuldt!!! Fuck jeg er træt af det, sikke en positiv forvandling efter ledelsen fyrede AZ👌🏼👌🏼👌🏼….
Dernæst må CV fandme igang med at trimme truppen!!! I dag kan jeg se min. 5-6 spillere der skal sparkes ad helvede til!!! Og så er der dem der ikke spiller!!! Det er decideret bekymrende at der intet sker!!!!!!
Det her er simpelthen for pinligt!!!
Europa er væk, og hvis vi skal i top 6 skal der ske mirakler med den trup og træner!!!
Arghmen altså, hvor er det pinligt!!!
Tip: Hvis du er pinlig over at være fan af klubben kan du jo altid skifte til nogen der giver dig en bedre fornemmelse 🤨
Endnu en idiot der tror at alting var meget bedre hvis man havde beholdt AZ …suk
Tænk at man har afvist bud på swabe🙈så længe han er på mål bliver det aldrig godt.
Helt enig, han bliver aldrig en dirigent i det “forsvar”…..alt alt for passiv både i feltet og verbalt .
Dirigent? Er det noget vi spiller med? 🧐
😆😆😆 Lars Olsen var da lidt dirigent agtig tilbage i 1992…..
Swabe er skidt og har aldrig slået til, godt man fik købt et godt alternativ til den position 😂😂😂😂
Ja, der er virkelig en sund konkurrence om hvem der skal være første keeper 😆😆😆 seriøst, efter i dag er discount Tørnæs da tættere på end nogensinde..
Det forsvarsspil er simpelhen skammeligt 😱 vi er godt med og har været tæt på flere gange, men så at se det forsvarsspil, det er dræbende. Gammelby helt væk… han bliver rundet gang på gang og attituden er næsten det værste.. han virker jo fuldstændig ligeglad, intet at byde ind med offensivt, pinligt.
Er du stadig indstillet på at Gammelby skal have tid og tillid til at vise sit værd? 😝 han skal hjem til Silkeborg, længere er den ikke….
Jo før desto bedre, han er mildest talt skuffende.
Vi spiller så sindsygt naivt blandt de bagerste 5-7 spillere🤦♂️
Jan Bech må gå hvis Brøndby skal bestå!!!!
Hej Marc- vil du uddybe?
Yes sir!
Dårlig planlægning af truppen gennem længere tid mener jeg er årsagen til vores pinlige optræden i EL. Dette kan ledes direkte tilbage til JBA. Han agerer som en impulsiv fan i afgørende situationer og det leder til tåbelig beslutninger. Tåbelige fordi de simpelthen er forkerte, EKSTREMT dårligt timet eller direkte skadelige for klubben:
– Oscar-skandalen
– fyringen af Zorniger
– hyring/fyring af Ebbe Sand. Fyringen 1/3 inde i transfervinduet!!!
Udover at sætte os sportsligt tilbage koster beslutningerne også økonomisk.
Han må og skal ud – ASAP!!!
Sikke noget vrøvl. Hvad skulle alternativet være? En arabisk rigmand der ikke giver en skid for vores værdier?
Vores ejer er Brøndbymand på godt og ondt.
Alternativet er en investor der ikke blander sig i fodbold som han ikke aner en skid mere om end en almindelig fan. Se bare på FCK
Det er JB er siger ok for købene af spillere men det er sgu da den sportslige sektor der lægger mulighederne frem. Tror du det var JB der fandt Gammelby?
Bestyrelsen i PSE skal godkende de større indkøb. Skråle har sgu da ikke en firmacheck han bare udfylder.
Men bestyrelsen i PSE går ikke ind på et fansite og sviner træneren til. De fyrer ikke træneren 2 runder inde i forårssæsonen når de kunne have fyret før vinterpausen. De hyrer heller ikke et klubikon for at pisse ham op og ned ad ryggen og fyre ham 1/3 inde i transfervinduet.
Jan Bech leder BIF som et cirkus, og det fører til at vi konstant skifter træner og sportsdirektør. Det giver ingen kontinuitet og derfor bliver chancen for et gruppespil 0
Problemet er at kassen er tom, så naivt at tro vi kan spise kirsebær med de store drenge, der er brug for nye store investorer i BIF hvis vi skal være andet end leverpostej 😱
JBA er ikke vores ejer. Han er storaktionær og har et sted mellem 50 og 55% af aktierne. Han må ikke bruge egne penge på spillere. Forstå det dog.
Det går som planlagt.
Og så kom Ole’s søn igang