-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Svenske Mayckel Lahdo brød igennem hos Hammarby, inden hollandske AZ hentede ham. Opholdet i Holland bød på både opture og nedture, og i sommeren 2025 blev det fulgt op af et lejeophold i Nantes.
Det blev dog aldrig nogen succes i Frankrig. Efter blot omkring 400 minutters fodbold i Ligue 1 blev lejeaftalen afbrudt, og i stedet endte Lahdo i Brøndby i vinterens transfervindue.
På papiret gav det god mening. Steve Cooper ville spille med wings, og Brøndby manglede fart, gennembrudskraft og flere spillere, der kunne true direkte fra siderne.
Alligevel blev det kun til et ujævnt ophold. Lahdo kan se tilbage på fem måneder i Brøndby med under 400 minutters spilletid. Det er ikke meget. Men det var nok til at vise konturerne af, hvorfor Brøndby bør forsøge at hente ham, hvis muligheden opstår i sommerens transfervindue.
Lahdos offensive pakke kunne næsten stå som et opslagsværk over, hvad Brøndby har manglet fra sine wings.

Han kom på bolden i feltet. Han udfordrede én mod én. Han kunne drive bolden frem, true bagrummet, slå afleveringer tæt under mål, skabe chancer og levere indlæg til sine medspillere.
Det var ikke alt sammen perfekt - især de første minutter i foråret var præget af manglende kampform. Det var heller ikke over en stor nok sample til, at man kan kalde ham et sikkert kort. Men i sine minutter på banen viste han en variation i sit offensive produkt, som Brøndby ellers har manglet.
.png)
For Lahdo var ikke bare en spiller, der gjorde én ting godt. Han havde flere facetter i sit offensive spil.
Mayckel Lahdo havde flere våben i sit offensive arsenal: Han kunne udfordre fra stående positioner og gå forbi sin direkte modstander i én mod én-situationer. Han kunne komme til indlæg. Han kunne afslutte fra distancen. Han kunne løbe dybt. Og han kunne være farlig i de hurtige, direkte omstillinger, hvor Brøndby ofte har manglet spillere, der kan gøre noget selv.
.png)
Mod FCK havde han et dybdeløb på Mads Frøkjærs aflevering, hvor han viste netop den trussel i bagrummet, Brøndby ikke altid har haft fra kanterne.
.png)
.png)
Mod FCM kom flere af hans bedste aktioner i hurtige omstillinger. Først med scoringen, hvor han åbner kroppen og giver sig selv en stor vinkel at afslutte i. Senere med et oplæg. I samme kamp viste han også blikket for den kædebrydende aflevering, da han fandt Bundgaard i et dybdeløb med en perfekt timet bold (der lagde op til sejrsmålet sat ind af Luis Binks).
.png)
Og mod FC Nordsjælland på hjemmebane viste han noget af det, der måske har været den største mangelvare i Brøndbys offensiv: evnen til at skabe noget fra stående mod en lavere og mere kompakt modstander.
.png)
Her gik Lahdo forbi sin direkte modstander og satte Divkovics udligning op.
Det er den slags aktioner, Brøndby har haft for få af.
Det handler ikke kun om Lahdo isoleret set. Det handler også om Brøndbys trup.
Hverken Nicolai Vallys eller Mads Frøkjær er wings med samme skillset. De kan spille i siderum, de kan drive spillet frem, og de kan skabe relationer centralt, men de er ikke rendyrkede wings, der konsekvent truer med fart, dybde og én mod én.
Ousmane Sow har haft et svært forår og har endnu ikke for alvor bevist sig i Brøndby. Filip Bundgaard har visse egenskaber til at spille fra siden, men er mere hybrid end klassisk wing. Emmanuel Dennis er måske den profil, der kommer tættest på Lahdo, men han spillede et forsvindende lille antal minutter på kanten og blev i stedet brugt som en fejlslagen nier.
Derfor efterlader Lahdos afgang et hul.
Hvis Brøndby vil spille med wings, mangler der en spiller, der kan give angrebsspillet en ekstra dimension. En spiller, der kan true i dybden, udfordre sin mand, skabe ubalance og gøre modstanderen bange for rummet bagved.
Det viste Lahdo, at han kan.
Det betyder ikke, at Brøndby skal hente Lahdo for enhver pris.
Der er klare forbehold. Han spillede få minutter. Han kom ikke ind i foråret med optimal kampform. Og Brøndby står foran en sommer, hvor meget stadig blafrer i vinden.
Den største ubekendte er trænerretningen. Hvis en kommende træner vil væk fra wings, ændrer regnestykket sig naturligvis. Så kan Lahdo hurtigt blive en spiller, der passer dårligere ind i formationen.
Men det spørgsmål gælder ikke kun ham. For hvis Brøndby bevæger sig væk fra wings, rammer det også andre spillere i truppen. Dennis, Sow, Fukuda og til dels også Vallys og Viggo Poulsen kan alle komme længere fra spilletid i en formation uden wings. Eksempelvis i en 3-5-2, hvor der ganske enkelt er færre naturlige pladser til den type offensive spillere.
Derfor bør Brøndby ikke afskrive Lahdo alene på grund af usikkerheden om systemet.
Mayckel Lahdo nåede ikke at bevise sig som en sikker profil over en hel sæson. Det gjorde han ikke. Minutterne var for få, og foråret var faktuelt ujævnt. Men han viste nok.
Han viste et topniveau og en offensiv pakke, som Brøndby ikke har mange af. Fart. Én mod én. Dybdeløb. Indlæg. Chanceproduktion. Afslutninger. Og evnen til at skabe noget, uden at hele angrebet først skal sættes perfekt op omkring ham.
Det er en værdifuld profil. Særligt i en Brøndby-trup, hvor mange offensive spillere gerne vil have bolden i fødderne, men hvor for få for alvor truer modstanderen direkte.
Derfor bør Brøndby forsøge at hente Lahdo, hvis økonomien, betingelserne og den kommende trænerretning giver mening.
Han er ikke et køb uden risiko. Men han er en profil, Brøndby mangler. Og netop derfor bør klubben handle på muligheden, hvis den er der.
Deltag i diskussionen
NewY 17 dage siden
Ville bliv vild ! 17 dage siden
Udover dette. Så har Younis gjort det fremragende i Melbourne- Han burde få chancen for at bevise sig..
Det efterlader os med Dennis, Sow, Fukuda og Younis, som alle er reelle kantspillere.
Jeg havde gerne byttet Lahdo med en af Dennis, Sow eller Younis. Men sælger vi ikke en af dem. Så mener jeg, vi skal prøve at give dem chancen.
Hvis man ikke skal kigge på vores trup sammensætning. Så havde jeg gerne ser Lahdo i Brøndby.
Bibedibob 17 dage siden
RommeTilPhiriOgSå 16 dage siden
Ifølge transfermarkt har han 84 kampe som center forward og 93 kampe som wing i en 4-3-3 eller højre/venstre midtbane i en 4-4-2
Og hans output er også meget identisk med 17 mål og 12 assist, når han er på kanten og 24 mål og 9 assist som center forward
Ville bliv vild ! 16 dage siden
Men det ændre ikke på, han også er kant. Og vi står med 4 kantspillere. Så hvis Lahdo skal hentes. Så skal der også sælges.
RommeTilPhiriOgSå 16 dage siden
Håber at det er rust der skal bankes af, og han står skarpere til den kommende sæson. Både ham og Sow har skuffet mig gevaldigt.
Men jeg håber, at de ligesom Uhre, Divkovic m.fl. Kommer fra bagkant
Marc Johnson 16 dage siden
Jeg frygter hovedet ikke er med
Kapper 15 dage siden
Bibedibob 17 dage siden
preben
Betalende bruger
17 dage siden
åbner transfer ikke den 11. , og når en ny træner skal indover, selvfølgelig , så skete der vist ikke noget ved at han blev ansat nu
Hvem har egentlig besluttet at træneren skal være dansk, jeg vil håbe at ohnesorge har et personligt emne som han deler værdier med, så vi kan være sikre på at man ikke modarbejder hinanden . Undskyld sidespring
KP rammer lige i plet og jeg kunne godt se et frugtbart samarbejde mellem Lahdo og Frøkær.
---
DoctorEnigma 17 dage siden
kasperpedersbaek
Administrator
16 dage siden
Det skete med zornigers ultimative 4-1-2-1-2 formation, hvor modstanderne læste planen og det blev udstillet.
Men - der skal være nogle kompetencer man søger at uddanne fra masterclass hos spillerne.
Marc Johnson 16 dage siden
kasperpedersbaek
Administrator
16 dage siden
Men jo, jeg er heller ikke uenig i der skal være en form for kald det rød tråd, masterplan etc som man arbejder ud efter som udgangspunkt
fedtmule71 16 dage siden
Kenneth
Betalende bruger
16 dage siden
mit bud er at fortsætte i en 4-2-3-1, samme formation som Thomas Nørgaard også bruger meget.
Der skal skal hentes 3 forstærkninger (højre back, 6/8'er ved siden af Slisz #Nørgaard, venstre wing #Ladho)
SuperDardie 16 dage siden
Hvis Alves, Lauritsen og Vanlerberghe samtidig bliver solgt, får vi dog også brug for mindst 1-2 nye midterforsvarere. Ellers står vi kun tilbage med Canut og Binks, og det er simpelthen for tyndt med tanke på karantæner, skader og den generelle ting gennem en sæson.
Jeg ved godt, at mange gerne vil se Canut få chancen og derfor ikke mener, at vi skal hente en ny stopper. Men hvis vores eneste reelle midterforsvarere er Canut og Binks, så er det desværre ikke holdbart i længden.
Kenneth
Betalende bruger
16 dage siden
personligt synes jeg ikke vi skal bruge Vanlerberghe som back i en 4 backs kæde
Og ja, CB kan også komme i spil, alt efter hvor mange der bliver solgt. Regner med Lauritsen er videre. Det efterlader Brøndby med Alves, Vanlerberghe, Binks og Canut. Og læg dertil måske Søndergaard. Det burde være nok, når vi ikke skal spille europærisk. Henter man en ny CB, så er det nok fordi Alves eller Vanlerberghe bliver sendt videre.
Og det er jo generelt. Mister vi en starter så skal der en ny starter ind.
SuperDardie 16 dage siden
Alves er ofte plaget af skader, og jeg kan godt lide Vanlerberghe, men jeg tror godt, man kan ende med at sende ham og Lauritsen videre, og måske også Alves, hvis der kommer et bud.
Når det er sagt, så mener jeg ikke, at Lauritsen nødvendigvis skal erstattes direkte, hvis vi stadig har Binks, Vanlerberghe, Alves og Canut.
Sælger vi to, skal der en ny ind, og sælger vi tre, skal der to nye ind. Og ja, Søndergaard er også en mulighed, så ham har vi med i billedet.
Men bliver det ikke lidt for ungt og uerfarent ?
Kenneth
Betalende bruger
16 dage siden
Det var også det jeg prøvede at sige, at der ikke nødvendigvis skulle en erstatning ind selvom Lauritsen smutter.
samme med Godfrey
SuperDardie 16 dage siden
Kapper 15 dage siden
Jeg finder Søndergaard mere talentfuld end Daniel Agger i sin tid. Jeg håber en ny træner hurtigt indser det samme.
SuperDardie 15 dage siden
Ljm 15 dage siden
Ljm 15 dage siden
SuperDardie 15 dage siden
Stauning74
Betalende bruger
16 dage siden
Bornholms_Granit 15 dage siden
Han fik fint med spilletid i den svenske anden division som 18/19 årig, så skulle han så finde sig til rette i Allsvenskan og blev solgt videre til AZ uden egentlig at have etableret sig i Hammarby, i AZ skulle han så bruge den første sæson til at finde sig til rette, de sidste 3 sæsoner har han så desværre været skadet, kommet tilbage, for så at blive skadet igen efter et par måneder, så han har desværre skullet forsøge at spille sig i form de seneste par år, hvilket er grunden til den manglede spilletid.
Stauning74
Betalende bruger
15 dage siden
Ebbe Sand
Betalende bruger
15 dage siden
Kenneth
Betalende bruger
15 dage siden
synes du han er klar ?
går ud fra han har udviklet sig godt siden han kom til fra B93.
---