-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Det ser ikke ud til at der umiddelbart er noget på vej, og derfor tænkte jeg tanken om Blas kunne spille på midten - 8 positionen - jeg syntes det er her det halter mest, vores fase to levere ikke meget til vores angribere. Blas er i mine øjne vel den mest boldbegavede spiller vi har i truppen (sammen med Anis), han er utrolig god på bolden, har fart, kan sætte en mand og er generelt offensivt indstillet - lige det vi mangler på den midtbane - spillere som Greve, Capis, Bell har slet ikke tilnærmelsesvis de kompetenser som Blas har. Jeg syntes egentlig vi ville få noget mere end det vi måske ville miste på back positionen, Blas kom igår til en masse gode indlæg, men vi spiller med Divko og Kvistgaarden som ikke har deres styrke i hovedspillet, og derfor syntes det gode spildte kræfter fra Blas hver gang han smækker et indlæg i feltet. Jeg må indrømme at jo mere jeg tænker over det, jo mere fristet er jeg af tanken om Blas på en 8 position - mig bekendt har vores alle sammens Wass spillet både central midt samt back så hvis kvaliteten er der tænker jeg ikke det er noget probem, syntes desuden Blas og er en ganske udenmærket presspiller, så ser rigtig mange positive ting.
Nuvel, så har vi selvfølgelig en udfordring på back positionen - men spiller vi med 2 centrale stoppere, skal vores back's også være mere defensive indstillet, vi så igår at FCN andet mål var direkte fordi vores rest forsvar var helt væk - mener faktisk der er flere spillere der kunne spille den venstre back (selvfølgelig ikke på niveau med Blas offensivt) men Bjur, Cappis eller en af stopperene burde kunne sikre defensiven på positionen - hvad tænker man om Blas på midten ?
Deltag i diskussionen
Michael Hansen 25. juli 2022
Joblar 25. juli 2022
CV fan side 25. juli 2022
Omkring ikke noget på vej, hvor har du det fra :) det er bestemt ikke hvad jeg høre.
Jeg tror vi kan glæde os til der vil ske noget, vil ikke blive overrasket hvis der landes noget godt til truppen.
Tror der er noget på vej, men ikke altid rygte holder stik.
Joblar 25. juli 2022
CV fan side 25. juli 2022
Ser ingen grund til at fjerne en der er bedst af alle på Venstre back.
Det er ikke tid til at lave den omvæltning i start af sæson og vigtige Europa kampe foran os.
Hverken Cappis eller Bjur er så dygtige som Blas til at lave indlæg fra kanten.
Skulle man prøve en 8 og ny mand kunne jeg mere se en Kevin T som en mulig spiller på den plads.
Men nu er jeg ret sikker på der vil komme noget godt ind.
Men må vente og se om jeg får ret :)
Joblar 25. juli 2022
Ja han slår gode indlæg, men men men til ingen verdens nytte vi har jo ingen i feltet der kan noget på låget, sorry to say…
Jeg forholdet mig udelukkende til den trup vi har og ikke hvad der måtte komme ind, for mig er Blas et stærkt offensivt kort som jeg mener vi måske kunne få mere ud af i forhold til det vi mister på en defensiv back position. Vi er enige om at vi nu i 16 kampe stort set intet har skabt offensivt, og vel maksimalt har scoret et mål i snit, var det 7 kampe for ikke så længe siden hvor vi slet ikke scorede, noget skal der altså ske vi kan ikke blive ved med at lukke øjnene og håbe at det bliver bedre næste gang, for det gør det bare ikke, nu må det stoppe.
CV fan side 26. juli 2022
Jeg har hørt noget godt er på vej, så vil gerne se først men rygter er en ting ikke altid det bliver som man tror.
Skulle man endelig omskole en på den plads vil jeg mene en spiller som Kevin T ville have størst chance for succes der
19Magic64
Betalende bruger
25. juli 2022
Spørgsmålet er om Riveros ville være lige så farlig, hvis han bliver rykket ind i banen, og ikke kan bruge sin fart på samme måde, og sætte sin mand?
Ved at flytte Riveros får du ikke mere kvalitet på banen, du flytter den bare, så hellere glædes over hans kvalitet på den position, en god venstre back har været en stor mangelvare for os meget længe.
Hellere brugen energien på at få en spiller ind, der kender det at spille midtbane position, og som kan bidrage der, men tanken er spændende helt sikkert..
Joblar 25. juli 2022
Min pointe er netop at få flytte den bedste boldspiller frem og ind centralt så han kan være med til at gøre offensiven mere farlig, ærlig talt sætter Blas tit sin modstander på kanten og slår fine indlæg, men til hvem ?? vi spiller ikke med en angriber der kan noget på hovedet - jeg kvittere for at du syntes tanken er spændende, det syntes jeg stadig også den er.
19Magic64
Betalende bruger
25. juli 2022
Så hellere finde en mand der kan omsætte hans indlæg..
Og så længe vi ikke har kvaliteten i en ny venstre back, skaber du bare et nyt problem der.
Joblar 25. juli 2022
Vi har spillet med Bjur som egentlig gjorde det fint, mens Blas var skadet, nu spiller vi så også med 2 stoppere og ikke 3, det betyder alt andet lige at en back skal have endnu mere fokus på den defensive del af spillet, og her mener jeg vi har nogle alternativer som jeg skriver.
Som jeg skrev tidligere forholder jeg mig til den trup vi har nu og her, for ingen ved om og hvad der måtte komme, husk at en angriber er den dyreste position på en fodboldbane, og jeg mener ikke vores problemer forsvinder bare vi får en angriber, der mangler i den grad også output fra vores midtbane, ingen fra midtbane score jo nogensinde et mål. Blas spiller en defensiv position, men har sine forcer i det offensive spil, Brøndby har alt for længe haft massive offensive udfordringer, kan ikke se at han ikke kunne hjælpe holdet på en midtbane position.
19Magic64
Betalende bruger
25. juli 2022
Synes faktisk det er en stor luksus med Blas, at han gør nytte både defensivt og offensivt, så ved ikke om man får mere offensivt output ud af ham, ved at rykke ham frem?
Hvis dem omkring ham stadig ikke.....nu gentager jeg bare mig selv :o) Lad os håbe vi kommer lidt tættere på målet, både på banen og i overført betydning i dette vindue...
Joblar 26. juli 2022
Sorteslyngel
Betalende bruger
26. juli 2022
Med de indlæg der har været fra Blas’ fod havde den unævnelige eller Uhre sat ind 9 gange ud af 10. Men nu er det Schwartau, som er meget ung , MK som også er uerfaren og Divko, der modtager dem, Schwartau var tæt på i går, Divko er bare så ringe, så jeg virkelig ikke kan se en vej for ham. Ham ligesom Greve skal der findes en løsning for hurtigst muligt.
Joblar 26. juli 2022
Omkring Blas, ja så kan det se anderledes ud hvis og når der måtte komme noget ind, jeg mener dog han har nogle åbenlyse kvaliteter der kunne hjælpe os med en mere central rolle, og ja så giver vi måske køb på lidt på VB, men forhåbentlig kan han så være med til at få løst vores offensiv, kunne også godt se en spiller som Anis blive bedre af at der kommer en han kan spille bold sammen med, guderne skal vide at Bell, Greve og Cappis slet ikke har de evner på og med bolden som Blas besidder.
RommeTilPhiriOgSå
Betalende bruger
26. juli 2022
Som andre er inde på, så er det resten af holdet der skal løfte sig. Vi har (på papiret) fine spillere til de centrale pladser.. I sær hvis Wass også landes (fingers crossed).
Blas skal blive på sin back og holde sit høje niveau fra de første 3 kampe imo.
Joblar 26. juli 2022
19Magic64
Betalende bruger
26. juli 2022
En spiller som Christian Nørgaard var ultra vigtig, men ikke altid en man lige lagde mærke til, kan også nævne Martin Ørnskov der var meget udskældt, men altid lå i top på stats..
Så synes egentlig Cappis og Bell præsterer på acceptabelt niveau nu, sjældent de spiller dissideret dårligt.
Joblar 26. juli 2022
RommeTilPhiriOgSå
Betalende bruger
26. juli 2022
Du har intet belæg for, at Blas vil fungere godt på midtbanen, andet end hvad du tror. Og flytter vi ham derop, så har vi et gabende hul på venstreback. Der er enormt stor forskel på, at spille back og modtage bolden i løb med spillet foran sig på siden, end at spille centralt, modtage bolden med en mand i ryggen, få vendt/lagt af eller på anden vis sætte spillet.. Jeg har i hvert fald set flere omskolinger fra central midt til back gennem tiderne i fodbold end omvendt, og det kunne jo godt betyde, at det nok er lettere. Det bliver et nej tak herfra.
Joblar 26. juli 2022
At du skriver at Blas vil blive ædt råt inde på midten, come on - Blas har en solid fysisk pakke og der er ikke mange der kan hamle op med ham, jeg kan nævne et utal af spillere der ikke har den størst fysiske tilstedeværelse men alligevel fungere super godt på en midtbane Falk, Pione, evander, Vito, Haraldson osv osv., så selvfølgelig bliver han ikke spist eller ædt ved at skifte position.
Nej jeg har intet belæg for at Blas ville fungere på midten, ligesom du heller ikke har noget belæg for at han ikke ville kunne, at skrive at han vil blive ædt råt og ville smide bolden væk, helt ærligt - kig på holdet vi har, bolden smides konstant væk, senest i Polen anden halvleg havde vi stort set ikke bolden eller kunne holde fast i den i mere end 30 sekunder i truppen er der vel kun 2 spillere der er gode nok på og med bolden- Anis og Blas.
Jeg vil våge den påstand at der er mindst ligeså meget pres fra modstander på en back som en central midt - du vil se at næsten alle hold i SL går højt i pres på Brøndby's backs, Blas formår gang på gang at løse det enten via kombinationer eller han sætter sin direkte modstander, den eneste mand i truppen vi har der kan det. Blas for jo rent faktisk lige så tit bolden stående fra en af vores CB og sætter så selv fart derfra.
Faktum er at Blas er for god til SL og at han teknisk og offensivt er noget af det bedste vi har i truppen, så er det helt fair at du siger nej, det tror jeg nu også NF gør (det var et tanke eksperiment fra min side, intet mere end det) så du skal nok ikke være så nervøs.
---
Uka
Betalende bruger
26. juli 2022
Joblar 26. juli 2022
Rasmus Stephansen 26. juli 2022
+ det ville svække holdet markant på venstre back positionen. NB. Wass er på vej.
Uka
Betalende bruger
26. juli 2022
så jeg tror da sagtens han ville kunne gøre sig på midten. Så ideen er ikke helt skør i min optik.
Men sådan er vi så forskellige.
Rasmus Stephansen 26. juli 2022
CV fan side 26. juli 2022
Du har en mand der har plads på sydamerikansk landshold med succes og ved at omskole ham fra den plads han spiller i BIF og der risikere han at miste sin plads på landsholdet, hvordan tror du Blas vil have det med at miste pladsen?
Blas er den spiller der har været bedst i denne sæson start, synes ikke man skal røre ved en succes og en der levere varen.
Værdien for ham er langt større med plads på landshold og det vil tage tid at omskole ham. Det vil gøre ved kommende salg som vil ske indenfor 1 års tid så længe han ikke forlænger så vil hans markedsværdi falde da det vil tage tid at omskole sig.
Dertil forvent der kommer noget som kan ændre det hele, men intet er sikkert igen skulle man omskole en til 8er ser jeg mest en spiller som Kevin T ville hurtigt kunne gå ind og levere der.
Men tror intet kommer til at ske, tror der kommer noget godt i denne uge eller senest i næste uge. Faktisk forventer jeg det :)
Joblar 26. juli 2022
Ved at rykke ham frem på en central midt, det betyder da nødvendigvis ikke at mister sin plads på landsholdet.
Jeg er enig i at Blas har været vores bedste spiller i starten, men det betyder jo ikke at man skal lukke øjnene for at han måske kunne bidrage med endnu mere et andet sted på banen, guderne skal vide at vores offensiv er fuldstændig tandløs, hvad er alternativet - lad stå til eller sidde og håbe på at der kommer noget ind i slutningen af vinduet, her har vi så spillet 6-7 kampe af turneringen.
Jeg tror naturligvis ikke at det her kommer til at ske, det var mest et tanke eksperiment, men jeg ser heller ikke vi får løst vores offensive udfordringer ved at lade stå til, vores kvaler har stået på i over et år, så der er intet der taler for at det får vi løst i næste kamp.
Jeg gider ikke bruge tid på at tænke over hvad der måske kommer eller ikke, men som jeg ser det er det ikke kun en spiller udefra vi har brug for, det er flere og om de kommer tvivler jeg oprigtigt på.
CV fan side 26. juli 2022
Ved han er på landsholdet med succes der, så vil vi risikere at kunne miste en landsholdsspiller og allerede der falder hans værdi med millioner ved et kommende salg som vi vil få gavn af.
Tror også han har det bedst der hvor han er, synes han er meget med og trækker jo også mod midten, så er meget med på banen, ærligt tror jeg ikke på det ændre det store, fordi han i forvejen er så offensiv i sit spil.
Omkring flere spillere er jeg ikke enig, synes vi sagtens kan ændre momentum med 2 spillere en angriber og en midtbane leder
Joblar 26. juli 2022
Jeg syntes slet ikke vi skal sælge Blas, ser ham som en udpræget performance spiller der rent faktisk levere, og defor skal han forlænges, mon ikke også han kunne være interesseret i det, når man tager højde for at han har været ude i 1 år med skade, det tror jeg, min fornemmelse er at han trives i Danmark, så 2 år mere på kontrakten og en lønstigning, ville jeg ønske.
Jeg tror modsat dig at det kunne have en plus effekt, og her ser vi bare forskelligt på tingene - det er helt fair.
Som jeg skrev til dig, gider jeg ikke at gå ind i den der mulige eller umulige transfer mølle, jeg konstatere blot at der ikke er sket noget som helst, og jeg er tvivlende overfor hvad CV og Brøndby kommer til at formå, en ting er jo at vi gerne vil have en spiller til Brøndby men det skal være gengældt for den pågældende spiller, jeg forventer ikke nogen mirakler nu og her.
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
26. juli 2022
Joblar 26. juli 2022
---
KJOE 26. juli 2022
Derudover er hverken Cappis eller en af stopperne egnede til backen. Hvis du ser vores opspil, så skubber vi en back langt op og sideforskyder ind tilsvarende. Så vi i realiteten bygger op med et “3-mands forsvar”. Det gør vi for at få et overtal i enten højre eller venstre side. Det kræver speed, pasningsevner og en god indlægsfod for den back, der skubber op.
Jeg er ikke enig i, at vores backs skal være mere defensivt indstillet. Vi skal ikke stå med to statiske backs. Så binder vi 4 mand på bagerste linie. (Mod 3 mand i 3-5-2) Men vi skal bruge dem i opspillet og skyde dem længere frem. I fx Liverpool er Trent Alexander Arnold netop en fleksibel spilopbygger, der kan skabe overtal i siderummet i hans “side”. Både i opbygningen, i et overlap eller hvor han skærer ind i banen og sender Salah mod baglinjen i et overlap fra Salah.
Ikke at det skal være en Liverpool lovprisning. Det er bare et fint eksempel på, hvordan man udnytter backs i fodbold..
Joblar 26. juli 2022
Vi har Bjur som kan spille den back position det har han gjort før.
Når du spiller med 2 CB skal backs selvfølgelig være mere påpasselige end i en 3-5-2 formation, da der ikke er samme gardering af CB, ellers kan jeg medgive at en sekser kan dække af defensivt for backs, så der kan jeg godt følge din pointe.
Jeg er enig i den Liverpool analyse, men der mangler godt nok en del i vores spil for at man kan få sådanne associationer :-)
Men fine pointer syntes jeg - tak for dem.
Benjamino 26. juli 2022