Fodbold live resultater




Dagen derpå.

Skrevet af LJS, 13. april 2026

Et lille tankeeksperiment.
Hvis vi stadigvæk havde haft Nartey til rådighed, hvordan ville vores situation så se ud?
Vi er alt for dårlige på bolden, mangler ideer og i forlængelse af dette, ved boldtab, ser vores restforsvar heller ikke imponerende ud.
Er løsningen så at fyre Coops?
Rent følelsesmæssigt, har mange nok allerede afskediget ham.
Men er vores udgangspunkt egentligt så dårligt, for vi bliver jo på ingen måde kørt over af modstanderne.
Et par velvalgte forstærkninger, gerne både en 9'er og 10'er, ville pynte på holdet.
Det bliver særdeles spændende, hvordan verdenen ser ud, når næste sæson starter.
Ny CEO og sportsdirektør, der henter de rigtige signings, og så forhåbentligt stadigvæk Coops, så vi kan opbygge noget kontinuitet.
Og så må vi måske bare acceptere, at det mere eller mindre, bliver en mellemsæson, i genopbygningens tegn.
Surt, men nok nødvendigt.




Deltag i diskussionen




  • LJS
  • LJS
    Betalende bruger
    Top debattør
      13. april 2026   

  • Er ikke 100 % overbevist, men mener dog, at vi skal holde fast i Coops.
    Med de rette justeringer, så kan det på sigt, stadigvæk blive til vores fordel.

  • Endnu en genopbygning venter - i høj grad også grundet Schmedes som jeg ser det. Jeg har svært ved at se Cooper i spidsen næste sæson, men resten af denne får han jo med - vi har jo heller ikke en sportsdirektør på plads
     
    • @JeppeMo tror du godt kan forvente der snart er noget på vej i den retning :)) mon ikke det sker snart og mon ikke der er en grund til at Benjamin pt er lidt mere stille end tidligere, jeg tror du kan forvente noget er på trapperne hvad ledelsen angår, måske er man allerede meget længere end folk aner på det område og Direktør posten.

    Se 21 flere kommentarer

  • Uche
  • Uche   13. april 2026   

  • bundgaard bliver Nartey efterfølger

  • Jensen
  • Jensen
    Betalende bruger
      13. april 2026   

  • Jeg synes at overskriften på seneste BrøndbyLyd siger det meget godt. Endnu en måde, ikke at vinde på....

    Jeg har stadig fuld tiltro til Cooper. Men der er et eller andet galt i balancen i truppen og klubben.
    - Første problem er fuldstændigt klart for mig. Og det er den fortsatte mangel på en strategi i klubben. Det har gjort, at vi har købt spillere ind i øst og vest de sidste mange år. Det har også betydet at vi har hentet og fyret trænere i ét væk, uden at vide hvad vi skulle have i stedet.
    - Næste problem lader mere og mere til at være spillerkøb sidste sommer og i vinter. Igen har den ikke-eksisterende-strategi gjort, at BS har hentet spillere i blinde. I sommer er jeg overbevist om, at man godt vidste, at Birk snart var fortid. Men man vidste ikke hvad der kom ind, så man gjorde bare noget, for at gøre noget...
    Jeg vil ikke gøre BS til den skyldige og jeg synes faktisk, at han har gjort meget godt.
    - Og hér kan vi snakke om salget af Nartey. Havde det set anderledes ud, hvis han ikke var solgt? Det tror jeg ikke. han er god, men ikke SÅ god. Vi ser erfarne og dygtige spillere som Vallys, der slet ikke rammer niveau. Så jeg tror, fra et økonomisk perspektiv og for Narteys udvikling, var tiden perfekt. Vi havde aldrig fået mere for ham, så dårligt som vi spiller. Og han risikerede at gå helt i stå i Brøndby, på et hold der sejler...
    - Mangel på ledere. Vi har, både under Birk og Cooper, set tydeligheden af mangel på lederskikkelser på banen. Wass er ofte den der går forrest, men han har også haft sine udfald. Der burde være en klar leder i hver kæde. Jeg ser ikke Pentz som en leder på banen. Måske i feltet, men ikke for hele forsvaret. Binks bliver på sigt en leder. Dét er jeg overbevist om. Men han faldt samtidig med Wass... Forrest burde Vallys kunne være en leder qua hans erfaring, men det er ikke noget jeg har set fra ham. Divko har også meget erfaring, men er ikke en ledertype. Hvem skal Ambæk læne sig op ad, når tingene hårde og livet er surt?
    - Balancen på holdet. I forlængelse af manglen på ledere, kommer balancen. Der bør være er hierarki i enhver trup. Man bør vide hvem man kigger på når man er i tvivl og være sikker på, hvem der går forrest når lokummet brænder. Men lige nu er nogle af de mest erfarne spillere i truppen lejespillere. Det kan forskubbe balancen. For Godfrey kunne være en god leder på banen, men han er væk om lidt, så hvorfor skulle han påtage sig det ansvar. Dennis har også alder og erfaring til at være en klippe at støtte sig op ad, men han virker også til at tænke mere på sig selv. Ja, generelt virker der til at være meget egoisme i truppen. Kaliber og Tahirović er seneste eksempler på spillere der lader til at føle sig større en klubben. Jeg er bange for, at Lahdo er lidt det samme, for han er jo også kun på leje. Generelt set, har vi mange spillere, der har måtte *nøjes* med Brøndby i stedet for spillere der ser det som en gevinst og ære at komme til Brøndby.

    Jeg er næste dér, hvor jeg ville mene, at vi stod bedre, hvis vi stillede med U19 til næste kamp. De kender hinanden, ved hvordan de skal spille og kender hver især deres plads i truppen.
    Hvis vi ikke kommer i Europa er sæsonen dumpet. Men hvilken berettigelse har vi overhovedet i Europa, som vi spiller lige nu? Danmark er bedre repræsenteret med FCN eller SønderJyskE, i øjeblikket.
    Det gør ondt på selvforståelse og koefficienten. Men igen i år står vi et sted, hvor vi burde lukke sæsonen og allerede nu bygge op til næste sæson. Sats på de spillere vi har efter sommerpausen. Find en stamme, som holdet kan bygges op omkring. brug endnu flere MasterClass spillere, så de er klar til den kommende sæson.
    1 enig · 1 god kommentar
     
    • LJS
    • LJS
      Betalende bruger
      Top debattør
        13. april 2026   

    • @Jensen
      Det er jo lige før, at man håber på et nederlag mod Sønderjyske, så vi kan give vores unge spillere, masser af spilletid, i den resterende del af sæsonen ;-))
      Godt indlæg.

---

  • Jeg blir sgu lidt angst, når der tales henkastet om ‘et par velvalgte forstærkninger’. Det lader til at være lige så svært at foretage som at få en retfærdig behandling på Brøndby Stadion af Superligaens dommerstand.

    Jeg drømmer om mere spilletid til Viggo og at vi giver debut til enkelte af de helt unge dette forår: Ali, Escobar, Canut og andre, og at vi så tænker Philip Søndergaard og Lukas Larsen ind i næste sæsons planer. Derudover, så tror jeg ikke, at vi får noget ud af at fyre Steve Cooper - så dér er jeg enig i debatoplægget. Vores problemer er langt mere grundlæggende i klubben end bare, at vores træner ikke leverer resultater og har undervurderet opgaven.

  • Man kan ikke komme udenom at alt er røv og nøgler i øjeblikket. Lange ture hjem fra stadion og langt mellem den gode start på arbejdsugen.

    Optimismen kvæles langsomt, og det er mere end fair at være kritisk overfor rigets tilstand. Savner også selv en klar og tydelig fodboldstrategisk retning - fint de ikke vil kommunikere strategien, men så forlanger jeg i det mindste at kunne se tegningerne til den på banen. Tror faktisk ikke spillerne er så elendige, som vi gør dem til. Tror nærmere de har dårlige vilkår for at præstere pt.

    Når det er sagt, så er jeg faktisk rimelig imponeret over, at bunden ikke er slået fuldstændig ud af det her hold. Det er selvfølgelig hverken tilfredsstillende eller et mål i sig selv tabe snævert, men vi er i spil til point i alle kampe - og vores defensiv er stærk. Fodbold er et mærkeligt spil. Der skal ikke meget til, før de 0-0 kampe og smalle nederlag vendes til sejre. Midtjylland scorer på et straffe og et selvmål, FCN scorede på en genistreg og en hjerneblødning, der fører til en kontra i 88’ minut. Vi bliver ikke slagtet, selvom resultaterne er sløje.

    Så vil nogle sige jaja, men vi spiller jo stadig elendigt - og ja, det gør vi, men når offensiven bliver bedre (den kan ikke blive værre) og vi får puttet bare en enkelt ind først mere hyppigt, så ændrer kampbilledet sig, vi får mere plads og mere gunstige betingelser for at blive endnu farligere offensivt.

    Det her er bunden. Vores hold er fuldstændig tappet for selvtillid i øjeblikket, og spillet hænger ikke sammen. Alt det til trods spiller vi helt lige op med FCM, der spiller en make or break kamp om guldet. Jeg tror vi er tættere på, end det føles. Med kampe der er så tætte skal vi kun blive 5% bedre for at vende vores nederlag til uafgjorte - og vores uafgjorte kampe til sejre.

    Det kan hurtigt vende. Se AGF fra mesterskabsspillet sidste sæson til hele deres sæson i år. Lad Søndergaard, Jalloh og Lukas Larsen og Yonis komme tilbage og erstatte de dyre lønkroner som Lauritsen, Vallys, Godfrey, Klaiber etc. Brug de ressourcer på 2-3 klassespillere og suppler med MC. Om vi bliver 3’er, 4’er eller 5’er betyder ikke mest for mig. Det betyder mere, at jeg kan identificere mig med spillerne, og at der er et fremtidsperspektiv i det vi laver.
    5 enige · 5 god kommentar
     
    • LJS
    • LJS
      Betalende bruger
      Top debattør
        13. april 2026   

    • @GlostrupSwing
      Fremragende indlæg.
      Cadeau...

    Se 1 flere kommentarer
     
    • Welkro
    • Welkro   13. april 2026   

    • @GlostrupSwing jeg kan nok ikke være mere enig!

      Vi bliver nummer 6 i år og tager gerne en 6 plads igen næste år med de unge spillere. Gider ikke at se Dks 3. største budget fjolle rundt og tabe til Fredericia, Vejle osv.. Det er skandaløst!
     
    • @GlostrupSwing Super godt og nuanceret skriv i en hektisk skrevet tid som Brøndby fan. Jeg har også stadig fuld tillid til projektet, og tænker man som det første skal have helgarderet den administrerende- og sportsdirektør plads før man foretager andre tiltag. Lad os håbe det hele snart vender - og gerne med en sejr på fredag. Skønt det ser svært ud, så er det vildt at vi efter 11 kampe uden sejr ikke er helt afskrevet 3. Pladsen endnu.

  • Dette er jo den klassiske er glasset halvt fyldt eller halv tomt diskussion. Vi skal bare lige supplere truppen med et par dygtige udefra vs. fyr hele banden og spil med u/19. Jeg er ikke med på team vi skal bare lige....og så går det nok altsammen. For den tilgang ligner bare alt for meget en situation vi har været i med samtlige trænere de sidste 20 år. Jeg tror vi alle mere eller mindre godt er klar over at der er noget helt grundlæggende galt i vores klub. Så kan vi være uenige om kuren. Men det sejler jo fuldstændig og det starter i toppen, hvor vi må antage at der er store udfordringer forbundet med at rekruttere en ny CEO og sportsdirektør. Schmedes glimrer ved sit totale fravær og fremstår derfor som én der allerede mentalt og fysisk har forladt skuden. Selv JBA er fuldstændig usynlig. Som fan føles det derfor lidt som om at mor og far har forladt mig og efterladt mig alene på perronen. Dette er en klub som betyder MEGET for MANGE og vi er både ledelses- og retningsløse i en tid - hvor vi allermest har brug for at blive trøstet af vores mor og far og blive rystet sammen i bussen. Skandaløst ringe ageren og jeg har NUL tillid til dem der driver dette foretagende.
    1 god kommentar
     
    • Jensen
    • Jensen
      Betalende bruger
        13. april 2026   

    • @Kristianbs - Meget enig. Vi bliver nemlig nødt til at løse vores udfordringer oppe fra og ned.
      Så hvis man skal tage de positive briller på, at det måske meget godt, at det går så skidt lige nu. For så er der ikke noget man behøver holde fast i.

      En ny CEO kan komme ind og forhåbentlig være med til at sinde sin egen sportsdirektør, allerede fra starten.
      At man ikke hører noget fra BS, er jo bare som det plejer. Men at man heller ikke har hørt noget fra JBA, er mere usædvanligt. Han plejer nok at skulle give sin mening til kende, når tingene ikke kører som det skal.
      Der ud over, så synes jeg også tidligere, at Scott og Scott har taget bladet fra munden, når ingen andre har udtalt sig. Så stilheden er jo det eneste vi har at tolke på.

      Nu har vi i 4 måneder vidst at Palmå stoppende og hans sæde har været tomt i halvanden. Der er jo mange ting som skal på plads, inden ansættelse af en ny CEO. Så det er en tidskrævende proces og derfor ikke underligt, at det ikke er sket endnu. Men lur mig, om det ikke er lige på trapperne. For Vi burde jo have en CEO der kan ansætte sin sportsdirektør. Og vi skal jo snart til at have en sportsdirektør på plads, så vi kan være klar til transfervinduet.

    Se 2 flere kommentarer

  • Ingen adm. direktør, ingen sportsdirektør, en cheftræner som er træt og jeg kunne blive ved. Vi har ingen ild (som Birk fablede om). Alt er skrællet helt væk. Det er ubærligt at se på.
    Jo jeg kunne da nævne, som jeg også har gjort at vi har forlænget med MC spillere og givet dem lange kontrakter. Men det er så også det. Mere positivt er der ikke.
    Vi træner og træner, men vi ser intet resultat af det. Der er ingen plan, i hvert fald er det svært at få øje på. De to landskampspauser gav mig håb om, at nu ville det blive bedre. Skete det?? Nej, det er nærmest blevet værre.
    Jeg ser kun få spillere, som kæmper for trøjen. Wass som det store lokomotiv.
    Så er der vores transfers. Hold kæft noget leverpostej. Vi søger på YouTube også købe vi spiller ud fra det vi ser på. Tag Sow som eksempel. Hold kæft, manden ved ikke hvordan han skal spille fodbold. Han løber bare ligeud. Og han kostede 20 Mio kr.
    Jeg savner Rado, han havde også vilje. Det som alle vores spillere mangler.
    Se mod FCM og FCK som handler store og gode spillere. Ja så kører det ikke for dem, men så handler de internt på det. Væk med Neestrup og ny træner. Så er der energi. Spillerne i deres grundform, er jo længder bedre end vores spillere. Derfor ser vi deres fulde potentiale, hvor hos os er spillerne bare ikke bedre.
    Så pak du dit lort væk med at sig jeg holder med FC klubberne. Fakta er bare de er lysår væk.
    Vi skulle aldrig have gået med til Coopers stærke reset af klubben. Det har kun bragt kaos.

---

  • Mauer
  • Mauer   14. april 2026   

  • Dagen efter dagen derpå. Dagen hvor man har fået tingene lidt mere på afstand. Synes jeg at vi spiller en elendig gang fodbold? I den grad. Synes jeg at Cooper har fået ud af tingene? Klart nej. Har jeg og andre måske haft urealistiske forventninger til Cooper? Det har vi nok.

    Der er mange forslag til nye træneremner, der allerede findes indenfor landets grænser. Flere danske trænere med succes. Men hvis vi lige tager de objektive briller på og kigger mere bredt. Hvordan er det lykkedes dem at få succes på hold med en noget mindre økonomi? Der er to ting der lader til at være gennemgående.
    1) En klar plan når det kommer til at hente de rette spillere, der passer til det træneren gerne vil.
    2) tid!! Og tid er vel nok den største faktor i deres succes. Kontinuitet. Et godt eksempel er f.eks Kent Nielsen. Han fik noget ekstraordinært ud af Silkeborg. De fungerede som et hold.

    Tid har Cooper ikke fået. Spørsmålet er om han har fået de spillere han foretrækker. Læste en artikel i går, og der tyder det på at det ikke er tilfældet. Dvs. at vi igen har en træner, der arbejder mod vest, men med et mandskab der trækker mod øst.

    Vi har aldrig haft meget tålmodighed, os fans. Men måske er det på tide, at vi accepterer tingenes tilstand. Jeg synes at pilen peger mere mod BS, end Cooper. Meget kan man sige, men der er ikke én spiller, der ikke lægger alt inde på banen i de minutter han er på banen. Det fortæller mig, at der i truppen er opbakning til Cooper. Så det skal vi måske også have.
    1 god kommentar





Støt os og bliv medlem af 3point.dks venner