-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Nu hvor vi sidder og venter spændt, på en ny sportsdirektør og cheftræner, syntes jeg vi skal lege en lille leg.
Beskriv en brøndbyspiller, og lad andre brugere gætte hvem det er.
Jeg starter gerne
Denne center back havde, meget overraskende, den højeste topfart, selvom han var et fysisk bæst.
Han var en fast del af sit landshold.
Han kom til fra polsk fodbold.
Han havde det med, at lave en fejl eller to, og alle var ikke altid lige tilfredse med ham.
Jeg elskede personligt hans krigermentalitet, og evne til at springe ind i alt.
Jeg ved ikke om det er for let, eller vice versa, men gæt spilleren.
Hvis der er stemning for det, og andre ikke har lyst til at beskrive en spiller selv, kan jeg lave flere i tråden!
Deltag i diskussionen
olemartin.dk 28. december 2024
TibblingLove
Betalende bruger
28. december 2024
Elskede hans krigermentalitet, er lidt en kult spiller i mine øjne..
Perikles 28. december 2024
Han var dirigenten på midtbanen. Ej en kriger, men fodboldintelligent som få.
Han kunne plaffe frispark afsted. Også de vigtige.
Han var et sikkert valg på trøjen, for han var både en profil, men ej heller god nok til, at udlandet for alvor spærrede øjnene op.
Og hvis den ikke er gættet endnu:
Han var den eneste Brøndbyspiller i marken, man med 100% sikkerhed kunne genkende fra udebaneafsnittet på Camp Nou
Uche 28. december 2024
Perikles 28. december 2024
Det er ikke helt korrekt med udlandet, for Daugaard er i et par omgange tilbudt at komme til udlandet.
Den ene gang han fik muligheden var at komme til Atletico Madrid
Interessen kom efter en U21-landskamp mod Spanien, hvor det var gået godt. Hvor DK slog dem 5-1 De havde spillere, som senere spillede i Barcelona og andre store klubber.
Og på den baggrund fik han tilbudt at komme til Atletico. Men det var Daugaard der afviste det da han ikke følte sig klar til det.
Der var også et par andre muligheder husker noget tysk fodbold også noget fra næst bedste række der han afviste da han spillede for BIF med Michael Laudrup og John Faxe Jensen hvor han var glad for at være der også det valgte at blive, så han var god nok men afviste selv udlandet ikke en men min par gange og husker også en engelsk klub var interesseret men her droppede han også tanken, så han var god nok til de så på ham. Men dejligt for NIF det aldrig skete for han var en fremragende spiller og som du korrekt skriver en meget begavet midtbane spiller
Perikles 29. december 2024
Men det giver mening, at han blev, hvis niveauet var 2. Bundesliga - med tanke på Brøndbys styrke dengang.
Herlig spiller. Og den første spiller jeg fik på trøjen, fordi man vidste, at han ikke var væk igen næste sommer.
Glemmer aldrig 2-1 på Camp Nou, hvor vi blev placeret så højt oppe under skyerne, at hans skaldede isse var et kendetegn.
Han er i øvrigt også fra en tid, hvor spillersangene fik mere kærlighed end i dag. Husk også Bomber-Bo’s sang.
Ja der var mange gode spillere dengang, i hans helt unge år startede sin karriere med Allan Ravn i øvrigt i BIF
Men han nåede at spille på liga landsholdet, så 1/2 debut fik han for dem der spiller tunering eller venskabs kampene når de blev udtaget fra superligaen, så han spillede for liga landsholdet men aldrig A holdet
En vi meget lidt snakker om og man lidt glemmer var Krogh dehli, en lille tekniker og fighter så da du skrev med udlandet vidste jeg det var Daugaard, men han fik i sine unge år efter en sindssyg kamp mod Spanien DK vandt 5-1 det var Atlético M der gik dialog med BIF og var klar til at hente ham, men det var Daugaard selv der afviste ham.
Samt næst bedste tyske række og i sine slut år var der også bromma fra Sverige men han afviste dem og forlængede med BIF.
Ja vi har haft mange store oplevelser med ham. Han vandt også en del pokaler med os ved ikke om så mange som Per N men må være tæt på, han scorede som du skrev jo under Laudrup det afgørende mål i pokalen med Laudrup som træner.
Husker Laudrup fik forvandlet Per Nielsen til pludselig at kunne trække med bolden og spille teknisk , det glemmer jeg sku ikke. Laudrup og Faxe var et super træner team. Dem så man gerne sammen :)) Daugaard mener jeg også tog træner vejen, uden at være 100 % mener jeg han var assistent på et tidspunkt i BIF med Henrik Jensen, men ikke helt sikker på det
Uche 30. december 2024
:) Daugaard er en god mand altid mega sympatisk og begavet spiller på en bane som kunne have kommet til udlandet hvis han havde ambitioner om det