-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Jeg bliver både glad og varm om hjertet, når jeg ser vores tidligere helte klare sig godt ude rundt om i verden.
Så et lille tanke-eksperiment til folket:
Hvilken af vores tidligere helte, ville I så hente hjem til Brøndby, hvis kun fantasien sætter grænser?
Om det er realistisk eller urealistisk ift. pris, nuværende klub eller tilsvarende er sådan set ligegyldigt, men en begrundelse af valget kunne være fedt. Om det er ift. personligt forhold til den pågældende spiller, hvad klubben står og mangler lige nu, eller om det er med videresalg for øje.
Eneste anke er, at det skal være én, der stadig er aktiv med sin karriere.
Min er godt nok svær og 50/50 imellem to spillere
Christian Nørgaard: Både fordi at jeg personligt var/stadig er pjattet med ham, fordi han stadig leverer på et tårnhøjt niveau, og simpelthen også fordi, at jeg sådan under ham, at komme tilbage og vinde det mesterskab med os. Det interview 3point lavede med ham, gjorde nærmest ondt helt ind i sjælen, da han fortalte om hans sår.
Morten Frendrup: pt. en af de stærkeste midtbanedynamoer i Serie A, og har også lagt en del mere på ift. mål/assist i sin tid hos Genoa. Har også en alder, hvor man både vil kunne nyde godt af ham i mange år endnu og så stadig indkasserer lidt mønt på ham. En Brøndby-midtbane med Maestroen Wass og terrieren Frendrup giver mig våde drømme, hvilket også er dét det forbliver ved.
Begge er også valgt ud fra deres position, hvor jeg vil se begge spillere glide direkte ind i startopstillingen uden problemer.
Hvem ville I hente hjem og hvorfor, hvis alt var muligt?
Jobbe? Uhre? Hermansen? Eller en helt fjerde?
Deltag i diskussionen
Brøndby85
Betalende bruger
24. april 2024
RommeTilPhiriOgSå 24. april 2024
Spørgsmålet er vel i højere grad, om hvorvidt Uhres kompetencer ville kunne komme til sin ret ift. den måde vi spiller på nu, kontra hvordan vi spillede, da han blev solgt.
Jeg er dog enig med dig i, at det bestemt er noget, som vi skal være opmærksomme på. Hvilket jeg nu også tror, at vi er.
Brøndby85
Betalende bruger
24. april 2024
LJS
Betalende bruger
Top debattør
24. april 2024
Vil gerne have Mikael Uhre tilbage.
Han er bare en god og sympatisk spiller, som jo også elsker klubben. Hvorfor ikke :-)
Den urealistisk er Morten Frendrup.
Hvor fedt kunne det ikke være, med ham på midtbanen, sammen med Daniel Wass.
RommeTilPhiriOgSå 24. april 2024
Men hvis vi Brøndby-fans ikke må have våde drømme om tidligere spillere, urealistiske eller ej, i en tråd som den her - Hvornår må vi så? :-)
Et frækt bud kunne også være Andreas Bruus. Ikke at han er øverst på min drømmeliste over hjemvendte spillere, men hvis han kan affinde sig med, at stå bag Klaiber ift. spilletid, men agenten var ude og udtale, at de kiggede mod bl.a. Danmark til sommer.
Som sagt er min eneste anke omkring visse af disse spillere, om hvorvidt de vil kunne fungere i den nye måde vi spiller på. Det positive er jo omvendt, at JS indgående kender stort set samtlige semi-aktuelle tidligere spillere, qua hans tid som assistent.
Så om nogen, bør han vide, om hvorvidt Uhre/Bruus/Whoever kan fungere i hans koncept.
thuesan 24. april 2024
Nu har han også efterhånden ødelagt MLS nok.
RommeTilPhiriOgSå 24. april 2024
thorrium 24. april 2024
thorrium 24. april 2024
Manden kan både flytte bolden op, lægge afleveringen men også være stopklods, hvilket en gang imellem er nødvendigt. Han har et lag eller tre mere end Greve, og jeg tror det ville gavne at have en mand som Greve som super sub, da han kan brillere mere når han har overskud.
I forsvaret ville jeg vælge Jung. Super stabil forsvarsspiller og så må vi køre med 2 venstre benet i det centrale forsvar.
Offensivt ville det vel være Jobbe. Han kan rigtig mange ting, og kan sælges for rigtig mange penge. Ville ikke have noget imod at vi lavede en Cornelius og hentede den samme spiller hjem for at sælge ham igen for rigtig mange penge (host host hvidvaskning af penge host host).
RommeTilPhiriOgSå 24. april 2024
Ville du så spille Jung eller Rasmussen som den centrale? Og hvad når Alves er klar igen?
Nørgaard ville være ultimativt. Er du åndssvag en midtbane vi ville kunne præstere, indtil Wass melder hus forbi.
Jobbe må også gerne hjertens komme hjem til hver en tid, så længe han ikke laver en Cornelius, bliver skadet ved enhver given lejlighed og derefter bare hæver sin monster hyrer ude på lazarettet i X antal år.
thorrium 24. april 2024
Jeg ville sætte Rasmussen centralt, Jung er bedst på venstre og Rasmussen er styrmanden defensivt så ham vil jeg gerne have til at sætte linje (og flytte bolden) på midten.
Hvis ikke det var fordi jeg håber Wass forsætter i nogle år i nu, så havde jeg måske haft større kvaler omkring Nør vs Frenne, som jeg i så fald havde haft til at overtage den rolle.
Og ja Vallys, Wass, Nør mener jeg ville give os så meget flair og så mange muskler centralt at vi bude kunne kæmpe internationalt om point.
Jobbe skal jo bare lave den føste Conelius retur, hvor han dominerede og blev solgt.
En anden der også er blevet nævnt som måske (måske ikke) er mere realistisk er Hany. Han ville være fantastisk offensivt og på midtbanen.
RommeTilPhiriOgSå 24. april 2024
Wass laver en Buffon og spiller til han er +40 - Til sidst står han bare stille inde i midtercirklen og strøer om sig med Pirlo afleveringer.
thorrium 24. april 2024
Det er præcist hvad jeg håber det ender med :p Eller som min far vil sige, han skal lave en Jan Mølby.
Du spurgte mig hvad jeg ville gøre når Alves var klar (for jeg regner med at du vil sige der i så fald er 4 startere til 3 positioner).
På den korte bane ville jeg rotere, så frem at Alves kan spille fuldtid. For Jung vil så være fyldt 34 og vi ville (lad mig drømme) skulle spille en del kampe først kval og så den nye liga struktur i CL. Så en ekstra spiller der kan tage en plads og give pusterum er at fortrække.
På den lange bane så ser jeg ikke Rasmussen blive hos os, han har alderen til et nyt udenlandseventyr og jeg mener han er dygtig nok til at andre bør spørge på ham.
RommeTilPhiriOgSå 24. april 2024
Tror sgu det var lettere at lave en Jan Mølby dengang i tidernes morgen. I dag virker spillerne jo nærmest som toptunede maskiner, og du skal jo nærmest gå CR7-fanatik-mode, for at kunne spille med på højeste niveau i dag i den alder. Hvad er den seneste +40 årige Superliga-spiller, som ikke har været målmand?
Og ja, hvis Rasmussen holder sit høje, stabile niveau, så kan han snildt få endnu et udlandsophold med sig. Han har godt nok været imponerende fra dag 1.
thorrium 24. april 2024
Nu tænkte jeg nærmere CL og EL som kommer til at fungere anderledes fremadrettet via en liga struktur, frem for de grupper vi kender.
RommeTilPhiriOgSå 24. april 2024
Må ærligt indrømme, at jeg ikke har sat mig ind i de nye Europa-formater endnu. Fodbold er desværre blevet en kønsløs omgang for mit vedkommende, i særdeleshed siden indførslen af VAR.
Så jeg følger kun Brøndby, og vi når jo desværre sjældent i Europa eller særlig langt længere.
Interessant bliver det dog uanset. Som klub har vi virkelig brug for det mesterskab og den succesfulde europæiske kampagne.
---
19Magic64 24. april 2024
Skulle jeg vælge ud fra hjertet, blev det Frendrup no doubt! Elsker simpelthen den dreng, en spiller der også er ved at banke sit navn fast ude i Europa, selv klubber som Liverpool og Juventus bliver nævnt i forbindelse med Frendrup.
Kan huske første gang jeg så Frendrup varme op, jeg tænkte bare hvordan skal det nogensinde gå godt! han var ikke meget større end 2 poser morgenbrød! Men hvad vi ikke vidste på det tidspunkt var, at der bor en kæmpe kriger inde i maven på Frendrup..
Rasmus Højlund har jo også været forbi Brøndby, ville være exceptionelt med ham oppe foran!!
RommeTilPhiriOgSå 24. april 2024
Jeg er lidt mere lunken ift. Højlund. Han er selvfølgelig en super god angriber, men han har også ved flere lejligheder givet udtryk for, hvilken dansk klub hans hjerte tilhører. Det sammenlagt med begge hans brødre også spiller derinde, så tror jeg ikke, at det er noget, vi nogensinde får at se.
Sjov tanke dog!
19Magic64 24. april 2024
Jeg har heller ikke noget forhold til Højlund, og slet ikke i forhold til Brøndby, men ja tanken var sjov at lege med..
RommeTilPhiriOgSå 24. april 2024
19Magic64 24. april 2024
-og Vestergaard på bænken..
Bornholms_Granit 24. april 2024
Så jeg er i stedet helt på din side hvad angår Frendrup/Nørgaard hvad angår position og behov. Jeg ville vælge Frendrup pga muligheden for at tjene endnu flere penge på ham, den mulighed er der nok ikke med Nør, muligheden for at se Nør igen er der dog om et par år forhåbentlig, jeg syntes dog at han har været lidt uheldig med skader her den seneste sæson.
RommeTilPhiriOgSå 24. april 2024
Jeg har stadigvæk et bette håb ift. Nørgaard. Det er småt, men bestemt til stede.
Bornholms_Granit 24. april 2024
Ham eller Rønnow ville da også være med i mine overvejelser hvis ikke at vi havde Pentz og især hvis at han ikke bliver hentet permanent.
RommeTilPhiriOgSå 24. april 2024
Bornholms_Granit 24. april 2024
RommeTilPhiriOgSå 24. april 2024
stryiv 24. april 2024
Frendrup ser ud til at have det super godt i italien, sjældent set fra danskere. Så han kommer næppe tilbage.
Også skal vi lige holde os væk fra Slimane og Bruus. Niveauet er for lavt.
RommeTilPhiriOgSå 24. april 2024
Og jeg synes måske også lige, at vi skal spise brød til engang. Skulle vi gå hen og vinde mesterskabet, hvilket der stadig er en overvejende sandsynlighed for kan glippe, så er chancen for, at vi kvalificere os til Champions League jo ret bøvlet. Udover at vi nærmest vil være useede fra start af, så har vores hold jo nærmest ingen erfaring ift. at have en succesfuld Europa-kampagne.
Som jeg forstår det nye kvalifikations format, så skal vi altså igennem 3 kvalrunder, hvoraf at i sær i det to sidste, er der risiko for at møde modstandere, der har betydeligt mere europæisk erfaring end os.
Vi kunne ikke slå AGF over to kampe, så vi får bestemt vores sag for ift. at slå fx. Young Boys, AEK Athen eller Celtic.
Kan ikke helt greje, hvilken turnering/hvilken runde man kommer med i, såfremt man taber i CL kvalifikationen. Det må der være andre kloge hoveder, som kan belyse.
Jeg tager dog hatten af for din optimisme. Og får vi Jobbe tilbage til sommer OG spiller os i Champions League, så får du øl af mig :-)
stryiv 24. april 2024
Det er før set at fodboldspillere kan få kickstartet karrieren i superligaen. Hvis vallys ryger til sommer mangler vi en erstating der kunne Jobbe bruges og med en evt CL plads. Ser jeg det ikke som urealistisk. Hans karriere går ned af pt. I Napoli
RommeTilPhiriOgSå 24. april 2024
Kan du komme i tanke om en lignende case? Det kan jeg ikke selv umiddelbart.
Hvis Vallys ryger til sommer, så tror jeg umiddelbart, at klubben satser på, at finde erstatningen internt. Om han så hedder Schwartau eller Bischoff, det skal jeg ikke kloge mig på.
ZnapZ 24. april 2024
Andreas Christensen
Skal der argumenteres for den?
19Magic64 25. april 2024
Danmarks stærkeste forsvar, og måske også den stærkeste defensive midt..
---
Chipotlemonk 24. april 2024
Chipotlemonk 24. april 2024
https://www.transfermarkt.com/gustaf-nilsson/profil/spieler/320440
19Magic64 25. april 2024
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
25. april 2024
Tror faktisk Uhre er pt den mest realistiske men Nørgaard er jo fantastisk spiller og personlighed og kunne ligne et godt bud om par år når Wass stopper karrieren eller ikke er god nok mere.
Mener i Uhre casen som har kontrakt udløb om ikke så længe, at Philadelphia har 1 års option på forlængelse (som jeg husker det ) for har ikke kunne finde noget med det.
Uhre ville klæde angrebet godt, selvom vi har en ung ambæk på vej, så er han meget ung endnu.
Yebouah synes jeg udtages til truppen, men får ikke rigtig chancen, måske er han ikke god nok?
Kunne godt tænke at se ham i 15-30 min i kampene.