-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Jeg har altid været en stor tilhænger af Mediano og deres analytiske tilgang til fodbold og Superligaen. Men efter at have hørt deres optakt til Superligaen og særligt gennemgangen af Brøndby, sidder jeg tilbage med en anden oplevelse end tidligere.
Jeg har altid opfattet Mediano som neutrale og velafbalancerede i deres analyser, men i denne optakt synes jeg, at der var en markant negativ tone over for Brøndby – især fra værten Peter Brygmann og hans rant om Mathias Jensen og navnet “P”. Det virkede unødvendigt og ude af proportioner.
Derudover oplevede jeg, at de generelt nedtonede eller talte negativt om de tiltag, Brøndby har foretaget i dette transfervindue. Jeg kan ikke lade være med at tænke, om det kun er mig, der sidder med følelsen af, at de nærmest håber, at Brøndby klarer sig dårligt eller fejler. Det undrer mig, for det virker som om, de aktivt leder efter negative vinkler eller forsøger at skabe dem, så der er noget at diskutere.
Deltag i diskussionen
John b. Good 5. februar 2026
Broholm87
Betalende bruger
5. februar 2026
EbbeSupermand 5. februar 2026
Dog lytter jeg stadig til Magasinet Jennings i ny og næ. Her kobler Jan Jensen sport og politik. Ham kan jeg gode lide.
Panzer
Betalende bruger
5. februar 2026
Vi kan selvfølgelig ikke sidde her 5 februar og påstå, at nu er Brøndby så og så gode, men man må da give Schmedes, at han ganske aktivt har arbejdet på at styrke holdet! Men så er det åbenbart også galt.
Undrer mig også at de fleste kommentatorer (og hvad end Henrik Madsen tæller som) mv misforstår den strategiske retning, og overser at målet med forstærkningerne er, at man vil sikre sig en europæisk plads i indeværende sæson og allerede nu gøre holdet klar til kval-kampe. Modsat CV, der havde for vane at shoppe spillere EFTER vi var røget ud i kvallen.
Qubert18 5. februar 2026
Lasse P
Betalende bruger
5. februar 2026
Vi er nok nødt til at fortjene vores respekt forfra fra medier/eksperter. Lad os håbe det sker.
---
joobs 5. februar 2026
Stauning74
Betalende bruger
5. februar 2026
Jeg er nemlig i efteråret stoppet som abonnent Mediano pga først og fremmest Peter Brüchmann og hans dækning af Brøndby IF. Jeg siger ikke, at han holder med FC-klubberne personligt, og hader Brøndby, det er mere nuanceret end det.
Bare de brugte samme kritiske tilgang til ‘analyserne’ til alle klubberne i superligaen, så var jeg sådan set en glad kunde hos Mediano. Det sker ikke. Men benovelsen, som jeg altså ser det, over især FC-klubbernes større succes (sportsligt og økonomisk, ikke kulturelt) end os, bringer en uligevægt i den journalistiske dækning, som blev for meget for mig. Og deres hype over Viborg, Randers og Silkeborg er til den kvalmende side.
De laver ellers mange rigtig gode analyser/magasiner, som jeg også hørte. Men det er vægtningen af dækningen af vores klub ift. de øvrige klubber, der fik mig til at stoppe som kunde.
Broholm87
Betalende bruger
5. februar 2026
TibblingLove
Betalende bruger
5. februar 2026
Thøgerpålåget
Betalende bruger
5. februar 2026
Jeg gad godt, at man som ekspert blev holdt mere op, på sine udbrud og vilde udtalelser. Det er jo en gratis omgang, hvor der ikke er bare en lille smule snert af journalistisk integritet. Objektiviteten er for længst tabt, og ind er kommet skingre overskrifter i overflod.
Dalton 5. februar 2026
Hvor artiklen og eksperterne egentlig hurtigt konkluderer at Pentz er ude med karantæne, men at det så er Beavers chance. Det stopper ikke overskriften.
https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/stor-mystik-om-patrick-pentz
Broholm87
Betalende bruger
5. februar 2026
---
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
5. februar 2026
Man kan godt mærke vi lever i en hurtig mediealder, hvor der kæmpes om kundernes gunst.
Det er og har altid været sådan at det er de dårlige historier der sælger bedst, derfor er der ikke penge i at rose en klub som Brøndby der er den ubetinget mest eksponerede klub, så af den grund taler man helst Brøndby ned.
Husk så også at chefredaktøren jo har en blakket fortid hos en hel useriøs tabloid avis.....!
Lad jeres kundekroner tale - lad dem blive nede i jeres lommer.
Broholm87
Betalende bruger
5. februar 2026
Må holde mig til voresLiga og BrøndbyLyd for nu.
Jeg ved heller ikke hvem der har tid til at lytte til en podcast på to timer - altså reelt lytte. Især når det kunne koges ned til en halv time. Hvis det var op til mig, blev Mediano skåret kraftigt til, så det dækkede mindre, men bedre og mere fokuseret.
Jeg synes omvendt Brøndbylyd netop har fået nye værter ind, og har strammet op på længden af deres udgivelser. Måske er det bare mig, der helt har droppet de alt for lange udgivelser, men det slår mig i hvert fald som kortere, bedre og mere fokuseret end tidligere.
Thomcat 5. februar 2026
I dette afsnit var feel good alt om GF for ham og vi har ingen plan. Tror ikke han forstår at vi skal i europa og så skal man have spillerne til det nu.
Thomcat 5. februar 2026
Joblar 5. februar 2026
FarmerNyg 5. februar 2026
---
Thomcat 5. februar 2026
Samt købt det største navn vi har haft i umenneskelige tider på 6 eren. En spiller som vel har 6-8 gode år i sig endnu.
Vi har lejet Godfrey og sendt Søndergaard til Holland for at spille. Det er da netop med langt sigtet i min bog. Samt giver mulighed for at finde løsninger på Rasmus Lauritsen og Jordi.
Fck har lejet Amir R, som de nok får svært ved lønmæssigt at signe og købt en på en 4 måneders kontrakt - som Sune allerede har fortalt ikke skal forlænges.
Nu kender jeg ikke Amir som de har lånt. Men studsede voldsomt over at de mener han kan præstere fra første sekund imens at Godfrey helt sikkert er for rusten.
Amir har altså ikke har kunne få spilletid i denne sæson for et serie A hold, som ligger under nedrykningsstregen. Han har spillet 40 min i Serie A og 160 min i Conference League i denne sæson. Godfrey har spillet 470 min i Championship/pokalen.
Dalllmand 5. februar 2026
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
5. februar 2026
1: Hvad er mange spillere ?
2: Hvad er mange penge?
3: Taber vi penge ??- har du indsigt i de aktuelle saldobevægelser i regnskabet ??-
Dalllmand 5. februar 2026
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
6. februar 2026
1: Brøndby har IKKE købt 6 spillere, men 4. vores største konkurrenter FCM og FCK har hentet henholdsvis 2 og 3 spillere.
2:Isoleret set er ca. 50 mio. dkr. mange penge. men vi har i 25/26 alligevel kun købt spillere for det halve af hvad FCK har brugt. Vi har købt ind på samme niveau som FCM.
3: Forventningerne til rengskabet afgøres i vid udstrækning af spillersalget til sommer. Lauritsen, Vanlerberghe, Vallys, Pentz og evt. Tahirovic er på salgslisten.
Et forventeligt provenu estimeres konservativt til 50/60 mio. kr. så forventning om et tab er nok præget af en form for vanetænkning eller et worst case scenarie.
Dalllmand 6. februar 2026
Joblar 5. februar 2026
Dalllmand 5. februar 2026
bossyboss 5. februar 2026
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
5. februar 2026
Mauer 5. februar 2026
Jeg må indrømme, at jeg får lidt KASI Jesper vibes over det her vindue. En masse penge, brugt på meget usikkerhed.
---
OSLBIF 5. februar 2026
Bemærkningen omkring P er bare mærkelig og en anelse perfid. Ift vurderingen af Brøndby er deres vinkel ok, men syntes man mangler den anden halvdel af analyse/at man forsøger, at se det fra et andet perspektiv. Hvilket bliver en svaghed i dækningen.
Mikron
Betalende bruger
6. februar 2026
Men hvis I savner lidt i den anden boldgade med pro-Brøndby værter så hør Vores Liga... Nanna Møller Karlsen er tit vikarvært og var det også i deres Superliga optakt i denne uge, mens panelet var Peter Froulund, Frederik Holst og en Rasmus fra Bold.dk....
De gjorde det for så vidt ganske fint og var ikke alt for gul-blå-farvede, meeeeen jeg kan godt forstå hvis fans af andre klubber lige rynkede på næsen da panelet blev præsenteret...!
Chris1988 6. februar 2026
Det må være nye tider fra mr. 1%
https://www.youtube.com/watch?v=pEDXeBM1gJE
Rasmusito
Betalende bruger
6. februar 2026
Eksempelvis: i starten af programmet betoner, at man skal give spillere tid for det går sjældent som man forventer. Nogle spillere overrasker and skuffer (Marrony i FCM, Suzuki hos os etc).
35 minutter senere: Alle Brøndbys spillere skal slå til nu, ellers er det en fiasko og Cooper i skudlinjen.
Peter Brygmann har altid været lidt en prætentiøs type uden substans med kultur-flosker, man ikke ville kunne bestå HF Enkeltfag med.
---
fedtmule71 6. februar 2026
Samt er jeg ganske godt træt af at høre Azad C, starte alle sætninger med at han har prøvet alt tidligere eller har stået i sammen situation.