Fodbold live resultater




Så Kom Straffen....!!

Skrevet af Rasmus Stephansen, 8 dage siden

Kære Brøndby Fans

SÅ KOM STRAFFEN.....IGEN

Brøndby IF har modtaget kendelsen fra Fodboldens Disciplinærinstans oven på sidste mandags opgør i Odense.

Kendelsen medfører, at Brøndby IF mister retten til at lukke tilskuere ind på hele Sydsiden til søndagens kamp mod FC Nordsjælland. Samtidig fradømmes klubben retten til tilskuere på Sydsiden Øvre til hjemmekampen mod FC Fredericia 1. december og idømmes en bøde på 100.000 kroner

Det er fucking frustrerende at de få ødelægger det for de mange der opføre sig ordentlig....KAN VI IKKE SNART BLIVE FRI......!!!!! FOR DET DE KALDER STEMNING




Deltag i diskussionen




  • Det bliver simpelthen for sort/hvidt, når man smider andet ballade, og den her ufarlige og sympatiske gimmick i én stor gryde og hidser sig op.

    To helt forskellige verdener. Køber ikke den præmis du lidt søgt prøver at opstille.

    Divisionsforningen har jo de sidste uger bekendt kulør. De er røvligeglade med fans på lægterne. Der skal penge i kassen og man sælger hellere end gerne ud. Så i den kontekst, så er det vel en passende straf. Heldigvis er det så en kl gaaab kamp det går mest udover, så børnefamilierne bliver da ikke straffet.

    Og sidst vi var ude tribuner, der kunne vi da synge lidt med på FCN trommen, da alle deres sange er uoriginale og de selv møder frem med to ludere og en lommetyv. Måske kan vi få deres tromme til at lave et beat igen.
    5 enige · 5 god kommentar
     
    • @Thøgerpålåget Men det er den virkelighed vi lever i.....Klubben bliver straffet med stor bøde og mister store indtægter og mange bliver udelukket fra kampen.
      4 enige · 4 god kommentar

    Se 23 flere kommentarer

  • Kenneth
  • Kenneth
    Betalende bruger
      8 dage siden   

  • Desværre viser DBU/Fodboldens Disciplinærinstans endnu engang, at de vægter TV højre end tilskuerne :(
    5 enige

  • Meh jeg kan ikke hidse mig op over det. Dels da det på dette tidspunkt ikke er overraskende at vi får straf, og dels da det er blevet diskuteret og derefter farmet for responses i hvad der føles som flere uger.

    Jeg mener, vi har for helvedet alle sammen sagt hvad der skulle siges på en produktiv måde. Vi ved alle sammen hvad vi tænker om sagerne. Jeg er bare en mandagstræt gammel mand i 30'erne, jeg føler det er uddebatteret og forceret at blive ved.
    Men det betyder ikke at du/i ikke må have et behov for at blive ved.

    Jeg finder det personligt meget mere interessant hvor mange mandags kampe tv2 kommer til at give os. For de har selv sagt at de ikke har tænkt sig at ændre noget, og divisionsforeningen har intet sagt om mandagskampe.
    1 enig · 2 god kommentar
     
    • Kenneth
    • Kenneth
      Betalende bruger
        8 dage siden   

    • @thorrium
      Angående mandags kampe er der en den nye tv aftale et max antal kampe man må give hver klub.
      Og man kan sige at Brøndby i de 18 planlagte kampe har fået tildelt 7 mandags kampe, hvor 4 er flyttet til en søndag kl 20

      så tror max på 3-4 mandags kampe i foråret, og ingen kl 20 kampe

      de sidste 4 kampe i grund spillet er hovedkampen i runde 19 nok fcm-fck, så hvis tv2 er første vælger bliver den mandags kampen
      runde 20 har vi udebane mod vff, men fck-fcn også spiller. kunne ligne en mandags kamp
      runde 21 er det ikke en oplagt top kamp
      Runde 22 møder vi fcm men der spilles alle kampe samtig

    Se 7 flere kommentarer

  • joobs
  • joobs   8 dage siden   

  • Du glemmer noget meget væsentligt: Straffen skyldes bl.a. de protester mod de sene kamptidspunkter, hvor Divisionsforeningen bagefter har anerkendt at Brøndby isoleret set har for mange sene kampe. De giver dem der protesterede ret, men straffer dem alligevel - nok også pga. pyro. Fair nok

    Du forsvarede også i et andet opslag de sene kamptidspunkter: Hvor mange børn tager egentlig på stadion? Udebaneafsnittet er jo udsolgt alligevel?

    Jeg synes du glemmer det større billede, både ift. straffen og protesten. Det er bare fucking frusterende. Nej, det er fedt der er nogen der råber højt. Så man betale prisen en gang i mellem. Brugen af pyro er en anden snak.
     
    • Kenneth
    • Kenneth
      Betalende bruger
        8 dage siden   

    • @joobs
      tag ikke fejl, den enste grund til tilskuer straffen er, afbrydelsen af kampen som rammer TV
     
    • @joobs jeg kan konstaterer at klubben og mange fans straffes - Det er jeg træt af, det koster klubben mange penge og mange fans kan ikke komme på stadion. Vores kommercielle partnere er nok heller ikke super glade over den dårlige omtale.
      4 enige · 3 god kommentar
     
    • AB76
    • AB76   8 dage siden   

    • @joobs
      Bare fordi divisionsforeningen har anerkendt at Brøndby har fået uforholdsvis mange sene kampe, giver det ikke fripas til at bryde reglerne og ej heller fritagelse for straf.
      Om man er enig i reglerne eller ej, så må der ikke kastes noget som helst ind på banen, hvilket i vores tilfælde medførte gentagne afbrydelser af kampen.
      Det er jo lige bevist at man godt kan lave en protest på lovlig vis, og få lige så meget omtale, som det i Odense.
      Dog har den protest i går kastet positive reaktioner af sig, frem for de mange negative reaktioner de andre protester har givet.
      1 enig · 1 god kommentar

---

  • Semperfi
  • Semperfi
    Betalende bruger
      8 dage siden   

  • De eneste der ikke bliver straffet er dem der har forårsaget straffen…
    De såkaldt stemningsskabende fans er på plads på tribunerne. Og så må retskafne fans blive hjemme. Det er til at blive sindssyg af!
    5 enige · 4 god kommentar
     
    • @Semperfi når ja, for de retskafne fans plejer ellers at fylde begge langsider og nordtribunen til kl 20 kampene..

    Se 3 flere kommentarer

  • OSLBIF
  • OSLBIF
    Betalende bruger
      8 dage siden   

  • Måske lidt offtopic, men alle de penge som klubberne betaler i bøde grundet pyro / etc. Ved man hvad de penge går til ? Er det øremærket noget ?
    1 god kommentar
     
    • Kenneth
    • Kenneth
      Betalende bruger
        8 dage siden   

    • @OSLBIF
      ser ud til at 1/4 del (i hvert fald i 2022) går til at aflønne udvalget mens resten bliver brugt til diverse projekter under DBU og Divisionsforenningen
      1 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer
     
    • Uche
    • Uche   8 dage siden   

    • @OSLBIF - følgende fra Google ia svar
      Bøder fra DBU's disciplinære udvalg kan ikke bruges til et specifikt formål, men de genereres som en del af en samlet indtægt, der bidrager til den generelle drift og administration af dansk fodbold. Pengene anvendes blandt andet til at finansiere organisationens overordnede formål og til at dække omkostninger relateret til de administrative funktioner og turneringer, som er nødvendige for at drive fodbolden i Danmark.
      Bødernes formål: Bøderne er en sanktion for overtrædelse af regler og har til formål at opretholde disciplin og fair play. De er ikke øremærket til specifikke projekter, men indgår i DBUs samlede økonomi.
      Organisationens drift: Pengene fra bøderne bidrager til den generelle drift af DBU, herunder administration, udvikling og vedligeholdelse af faciliteter.
      Andre indtægtskilder: Det er vigtigt at bemærke, at DBU får midler fra mange andre kilder, herunder offentlige midler og sponsorater. Bøder udgør derfor kun en lille del af organisationens samlede indtægter
      1 god kommentar

  • Det var vel som forventet.

    Og du er allerede fri fra stemning gamle jas, da du jo som oftest set sidder i din hyggelige stue med en flaske vin og lader dig forarge. Så jeg har svært ved at se, hvor rdan dette påvirker dig - Men harm skal du selvfølgelig være, det er klart.
    2 enige · 1 god kommentar
     
    • @RommeTilPhiriOgSå Det gør det vel ikke minde ærgerligt - jeg sidder ikke stuen, men i hjemmebiografen i kælderen, sammen med bl.a. genboen ( tidl. Brøndbyspiller) og et par hangarounds, her er masser af stemning og ja også et godt glas Bourgogne, vi elsker vin, du lyder lidt jaloux og barnlig.

      1 enig · 3 god kommentar

    Se 4 flere kommentarer
     
    • Semperfi
    • Semperfi
      Betalende bruger
        8 dage siden   

    • @RommeTilPhiriOgSå Du skriver så mange vilde og underlige ting….
      1 enig · 2 god kommentar

    Se 2 flere kommentarer

  • Jeg hører til de, der synes, at protesten i OB var sjov og underfundig! Gadens drenge havde fundet et mere borgerligt, om end kampforsinkende sprog at tale til parnasset på. Desværre er der bare ikke nogen fra parnasset, der vil tale med dem...

    Det alt-overskyggende-problem er så desværre at alle aktioner, protester, afbrændinger og andet foregår for andres penge i vores tilfælde klubbens penge. Så tak for en stille-protest i går.

    Indlægsskriveren har denne gang, efter min bedste overbevisning, lidt udfordringer med at skille tingene ad. Jeg vil af med vold, pyro, latterlige budskabsbannere til kriminelle kammerater, hærværk og des lignende, men jeg forarges ikke over konfetti, tennisbolde og chokolademønter.

    Jeg synes, Alpha skal tage en søndag i skammekrogen og kollektivt holde sig for gode til at stjæle andres pladser på stadion, og nyde en kold hjemme foran skærmen og lade den kreative proces få lidt albuerum til næste hjemme/magtkamp med DBU, disciplinærudvalget eller hvem end fjenden nu bliver. God mandag.
    1 enig · 1 god kommentar

---

  • Jeg viste, at de ville give straffen på hjemmebane, selvom det er begået på udebane.

  • Udeluk nu bare alpha
    1 enig · 2 god kommentar

  • Fortsæt. Om vi så skal spille for tomme tribuner resten af sæsonen. Tidspunkterne gør at jeg alligevel ikke kan komme
    1 enig
     
    • Semperfi
    • Semperfi
      Betalende bruger
        8 dage siden   

    • @Ocellaris Men vi andre vil gerne kunne komme og se fodbold og støtte vores hold. Og jeg tror ikke vi kommer til at savne dig…

    Se 2 flere kommentarer

  • Ja så kom straffen. Vel ingen da kan undre sig den lød sådan. Desværre. Det man kan sig om de 2 modstander vi skal møde er ikke nogensom kommer med mange fans. Plus det en søndags kamp kl20. Og mandags kl 19.så vel nemt at flytte afsnittet et anden sted på stadion. Nogen som ved om folk da har årskort til sydsiden kan bruge den et anden sted på stadion. Eller bliver alle straffe fordi Alpha igen igen igen skal straffe os loyale fans.
    1 enig · 1 god kommentar
     
    • Kenneth
    • Kenneth
      Betalende bruger
        8 dage siden   

    • @Liverpool1970
      du kan trække billet til et andet sted på stadion fra i dag kl 16 Edit der er fortsat masser af billetter på nordtribunen

---

  • Jensen
  • Jensen
    Betalende bruger
      8 dage siden   

  • En tanke der slog mig, da jeg hørte gårsdagens BrøndbyLyd kom, da Rune snakkede om forholdene i Tyskland, hvor det er en familieaktivitet at tage til fodbold.
    Min tanke gik på, om mængden af uroligheder kunne sænkes, hvis en større andel af publikum var børnefamilier?
    Hvis der er flere børnefamilier, bliver der mindre plads til bøller (da min antagelse er, at det ikke er de fleste familiefædre der starter slåskampe). Og måske dæmper det også gemytterne, hvis der er flere børn og kvinder på stadion. Måske man ligefrem kan se over på noget familie eller venner, inden man går igang med at smadre stadion.

    Og for at børnefamilier gider tage på stadion, skal tidspunktet være tidligere. Hvilket måske også kan gøre, at de værste branderter bliver siet fra.
     
    • @Jensen

      Jeg vil starte med at sige, at det der kommer fra mig er noget jeg ikke kan udlægge bevis for, jeg har ingen artikler, ingen interviews(længere) eller videoer som kan underbygge mine påstulator. Det er dog baseret på min egne erfaringer som livslang fan (som også har taget en del udeturer tidligere). Min erfaringer som student hvor jeg interviewede daværende capo på Sydsiden omkring fanmiljø, og snakke jeg har haft med folk der har haft en ''uheldig'' (mine ord) tilgang til hvad fodbold og fan kultur er.
      Det er dog ultimativt hvordan jeg ser tingene.

      Okay generelt set så er det jo den samme type fan der enten er dybt passioneret og stemningsskabende, eller som finder Brøndby så vigtig at de gerne vil bringe den næste generation (deres børn) op som fans af klubben.
      De mennesker der lever og bløder Brøndby er dem som ender med at have børn de hiver med på stadion, det er den slags fans som i flere generationer sikre at klubben har en stærk fanskare der forsætter rundt om i landet og støtter.

      De fans der laver balladen er de samme der om 5-10-15 år har et par unger, som de gerne vil have på stadion. Hvor der gerne skulle være andre passionerede fans der har overtaget de centrale roller på sydsiden.

      Og ja, det er 100% rigtigt, hvis vi kunne skaffe en masse familier rundt om i Danmark der gerne ville på stadion, så ville man kunne ændre stemningen. Men der er en organisk udskiftning (det er dette jeg prøver at påpege), ligesom der også for langt de fleste er ændringer i ens perspektiver omkring hvordan man tager til fodbold.

      Jeg tror derfor ikke at det er muligt at forstille sig at man kunne lave sådan en udskiftning. Selv hvis de stemningsskabende fan elementer gav dem plads og forsøgte at gøre det nemmere at være på stadion.

    Se 1 flere kommentarer
     
    • @Jensen Men disse flere børnefamilier vil ikke søge ind på Sydsiden som jo er Brøndbys Stadions Gazastribe, det er her fra al uro og optøjer starter så det vil næppe ændre på forholdene.

    Se 1 flere kommentarer

  • LÆS NU HVAD DER OGSÅ ER BRUGT IKKE KUN I BØDER MEN OGSÅ FOREBYGGELSE SIKKERHED OG ALT DET DER GØR MAN SKAL FÅ DETTE STOPPET, GØR JER KLOGERE OG LÆS HVAD DER SIGES AF OLE PALMØ

    FOR DEM DER KUN TROR DET ER BØDER DET KOSTER, SÅ ER DER BRUGT 10 MILLIONER PÅ FORBEDRE SIKKERHEDEN NETOP OGSÅ MOD DETTE OG DET ER DEN STØRSTE GRUND TIL MAN GØR DET, ELLERS HAVDE MAN IKKE BRUGT 10 MILLIONER PÅ DET:

    https://www.vilfortpark.dk/generalforsamling-2025/
    2 god kommentar
     
    • LJS
    • LJS
      Betalende bruger
        6 dage siden   

    • @bif fan for evigt
      Finder din logik, generelle opførsel og søgen efter opmærksomhed herinde, ganske underholdende.
      Hvad er din hensigt med KUN at skrive med stort.
      Vi ved jo alle at du er fuld af trolling, så det behøver du jo ikke at gøre ekstra opmærksom på.
      1 enig · 2 god kommentar

    Se 26 flere kommentarer
     
    • @bif fan for evigt @LJS

      Skal I snart måle pikke?

      Så ligegyldig en diskussion om ingenting. Begge to skulle tage og blive voksne. Gå en tur i den dejlige sol og træk vejret .

    Se 13 flere kommentarer

  • Panenka
  • Panenka
    Top debattør
      6 dage siden   

  • Endnu igen igen igen en tråd, som er overtaget af hankatten.

    @Nanna:
    kan i ikke snart udelukke ham

    @alle andre brugere:
    Kan vi ikke lave den aftale at vi bare ikke svarer på hankattens beskeder, lige meget hvor tåbelige de er. Måske han finder et andet forum at forpeste, hvis han ikke får opmærksomhed.

    @hankatten:
    Du behøver ikke kommenterer på denne besked !!
    4 enige · 5 god kommentar
     
    • @Panenka jeg er ligeglad med dig og de få andre herinde som tydeligvis er personlige mod mig og der er grænser for hvad jeg finder mig i med disse klamme personer skriver og det mest ulækre og sygt skrive sådan

      Jeg svare tilbage for finder mig ikke i det og er det svært at forstå for dig som jeg flere gange har været i verbal kamp med herinde I er jo de samme gang på gang der er klamme i jeres skriv og hvor er dine skriv til dem viser jo alt Men jeg svare ikke dig eller de yderligere for så ser vi hvem der kan holde det mest det har jeg Gjort før og det magter de heller ikke. Nanna er altid velkommen til give mig ban men alle der læst med i denne tråd ved godt hvem der begynder med kalde mig klamme ting og hvem der ikke kan svare på simpelt ting når jeg kaldes for fck troll eller fan jeg begynder ikke men lægger mig ikke ned for dig eller nogen andre der bliver personlige men alt respekt for Nanna og normale gode fans. Så undgår jeg disse personer fremover der kun kommer med fnidder fremfor ønsker saglig debat og du er bestemt ikke en af dem
      3 enige · 3 god kommentar

    Se 3 flere kommentarer
     
    • @Panenka Det er rent ud sagt pisse irriterende, at han konstant kommer i diskution med så mange.
      Han skriver også rigtig gode ting, men det drukner ofte i personfnidder og ligegyldige debatter.
      Jeg forstår ikke han gider bruge så meget af sin tid inde på et debatforum, jeg mener, vi taler jo flere timer om dagen!
     
    • AB76
    • AB76   5 dage siden   

    • @Panenka
      Jeg støtter op om dette gode forslag.





Støt os og bliv medlem af 3point.dks venner