Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Agyekum og Larsen skal til U/19 EM

 
Lukas Larsen og Jonathan Agyekum er udtaget til sommerens U/19 EM-trup. Med i truppen er også den tidligere Brøndby-spiller Oscar Schwartau.

    • Nanna Møller Karlsen
      27. maj 2025 - Klokken 21:55
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    27. maj 2025 - Klokken 21:55

Der er U/21 EM denne sommer - og der er såmænd også en U/19 EM-slutrunde. Den er Danmark også kvalificeret til.

Truppen til slutrunden er blevet offentliggjort i dag og Brøndby-spillerne Lukas Larsen og Jonathan Agyekum er begge udtaget. Med i truppen er også den tidligere Brøndby-spiller Oscar Schwartau.

Danmark spiller sin første kamp ved turneringen den 13. juni klokken 17.00, hvor modstanderen er Spanien. De øvrige nationer i gruppe A er Rumænien og Montenegro.

Lukas Larsen har kontrakt med Brøndby frem til 31. december 2026, mens Jonathan Agyekums kontrakt med Brøndby udløber denne sommer.

 





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Så de tre største U19 talenter blev hhv tabt, udløber nu, og udløber om et år?

    De virker altså ikke rigtig som om man har styr på sin planlægning ifbm Masterclass
    4 enige · 3 god kommentar
     
    • @Porstmand Per enig. Synes der er kommet mange op på u-holdene. Husker der har været perioder hvor vi ikke var repræsenteret. Men det er underligt at Kvist, Enemark, Pyndt eller Vraa på det seneste ikke har fået nævneværdig spilletid. Der er nok flere og bedre eksempler.
      1 enig · 1 god kommentar
     
    • @Porstmand Per Det er et kæmpe efterslæb fra da CV var ved roret.
      Sådanne aftaler skal tegnes i god tid og ikke i det sidste år af kontrakten.
      F.eks har Agyekum altid haft nogle utrolige spidskompetancer, men også meget skadet.
      Hvis man havde vist ham, at man ville det, imens han var skadet ville han uden tvivl have underskrevet en ny lang kontrakt. Men det gjorde CV ikke, krejler som han er.
      Larsen kan nås endnu, hvis vi lover ham spilletid i næste sæson. Jeg er sikker på Schmedes nok skal få styr på det.

  • Det virker HELT HJERNEDØDT at vi ikke har 3årige kontrakter med de spillere.
    Jeg ved godt man vil sige at de helt store stjerner allerede spiller på første holdet, når de er 18år, men jeg vil til hver en tid mener det er bedre og have udmærket trup spillere fra eget akademi i 1. holds truppen selvom de er 19/20 år, end bruge millioner på Yeboah, fluen i flasken, Carl Bjørk osv. osv. og det må da alt andet lige være billigere, vi får vel også en stører andel af et fremtidig udenlandsk skifte, hvis de slår igennem.
    2 enige · 1 god kommentar




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder