Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Brøndby skal til Island i ECL-kvalifikationen

 
Brøndby skal en tur til Island i tredje runde af kvalifikationen til UEFA Conference League.

    • Anders Villaume Vestergaard
      31. juli 2025 - Klokken 23:25
  • Anders Villaume Vestergaard
  • Anders Villaume Vestergaard
    31. juli 2025 - Klokken 23:25

Brøndby er torsdag aften gået videre i Europa og nu er modstanderen til næste runde fundet.

Her skal de blå-gule til Island for at møde Vikingur Reykjavik, hvor de skal forsøge at spille sig videre i kvalifikationen til UEFA Conference League.

Det står klart efter islændingenes kamp sent torsdag aften, der udviklede sig til lidt af et drama med forlænget spilletid.

Reykjaviks modstander, Vllaznia, vandt ellers første opgør med 2-1 på hjemmebane.

Denne torsdag endte kampen med at gå i forlænget spilletid. 

Her vandt islændingene 4-2 og sparkede sig på 5-4 samlet efter 94 minutter.

De møder derfor Brøndby på hjemmebane torsdag den 7. august, hvorefter turen går til Brøndby Stadion ugen efter.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Niveauet skal hæves væsentligt ellers ryger vi ud, det er ikke bare en walk over

    I dag startede vi med Noah og Vallys fx på bænken og det skal man også have med og jeg tror et Brøndby hold nok skal få succes.

    Ser frem til at få sat Ambæk mere i spil med tiden for tror der er store muligheder i ham som den stor joker i denne sæson.
    2 enige

  • Hans
  • Hans   31. juli 2025   

  • Godt så ! Vikingur Reykjavik vandt 4-2 dygtigt anført af gylfi siggurdsson som boldfordeler og erobrer de er skarpe og deres attitude modsat Brøndby er brystet frem og kæmp kæmp roser herfra og (det er ingen hemmelighed) Brøndby for en meget meget svær kamp her! Deres nummer 17 skal der også advares mod han er god og brølstærk ! Alene det at de slår Panathinaikos 2-1 på deres hjemmebane sidste år ! Ja det taler for sig selv ! Brøndbys indsats i aftes taget i betragtning så skal Brøndby arbejde og arbejde med deres attitude og mentale indstilling laver de den samme omgang lort som mod torshavn fra 80-95 minut så taber de ! Jeg vil ikke komme sukker og glasur på de skal stramme sig sammen ! Hvis de vil slå vikingur Reykjavik! Til 4,5 mio euro ! Brøndby hold 44,5 mio euro ! Som havde problemer med at slå torshavn ud til 2,5 mio euro ! Jovist Brøndby var uheldige ikke at score yderligere men men vikingur er kyniske forand mål og udnytter deres chancer ! Modsat Brøndby ! Det bliver hårdt over 2 kampe og ingen walkover navnlig på deres plastic bane deroppe ….den bliver svær for Brøndby hvis de ikke tager sig sammen udnytter deres muligheder og lader være med at lave lort i den godt illustreret i aftes hvor man forærede HB torshavn oplagte scoringsmuligheder. Frederik birk har et kæmpe stykke arbejde forand sig det kræver ydmyghed og hårdt arbejde og ikke Kong Hans ! Og vi kan det hele ! For det så vi alle i aftes at det kan man ikke.
    4 enige · 3 god kommentar
     
    • @Hans hvad er for en forand du mener? Anders?

    Se 2 flere kommentarer

  • Er der nogle der ved hvor den kan ses henne? Håber nogle andre end bold.dk gør det, for det var jammerligt at overvære sidst.
    1 enig
     
    • Jeroe
    • Jeroe
      Betalende bruger
        1. august 2025   

    • @bossyboss Man kan håbe at Disney er med på banen, men du skal nok ikke regne med det. Jeg har en forhåbning om at signalet vil være bedre fra Island men der kan altid være noget der driller.
      1 enig
     
    • Hans
    • Hans   1. august 2025   

    • @bossyboss Disney+

    Se 2 flere kommentarer

---

  • Brøndby85
  • Brøndby85
    Betalende bruger
      2. august 2025   

  • Et point i Reykjavik og 3 på Brøndby Stadion - færdigt arbejde.
     
    • @Brøndby85 Spørgsmålet er så bare, hvilket hold der får tre point på Brøndby stadion….. ;)
      1 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder