Foto: Adam Møller Karlsen ©
Jesper Sørensen og Vancouver klar til MLS-finalen
Jesper Sørensen gik ikke arbejdsløs længe efter sin fyreseddel fra cheftrænerjobbet hos Brøndby IF. Op til den sæson, som nu er ved at blive afsluttet, blev Sørensen hentet ind som cheftræner hos den canadiske MLS-klub Vancouver Whitecaps. Det har lige fra start været en succes.
Vancouver lagde tilbage i februar ud med fire sejre i de første fire kampe af den nye sæson, og klubben indtog førstepladsen i Western Conference. Den beholdt de langt hen i sæsonen, hvor de med 63 point i 34 kampe sluttede på en delt førsteplads med San Diego FC.
Netop San Diego var Vancouver Whitecaps modstander i nattens (dansk tid, red.) conferencefinale, som samtidig gjaldt en plads i finalen om mesterskabet 2025 i MLS, hvor Inter Miami med en vis Lionel Messi på holdet venter som modstander.
På først en scoring i 8. minut ved Brian White og siden et selvmål i 11. minut tog Vancouver Whitecaps på udebane i San Diego hurtigt et greb om kampen, og det greb blev yderligere fæstnet i første halvlegs tillægstid med endnu en scoring af Brian White.
Anden halvleg blev knap så begivenhedsrig på målfronten, men San Diego fik dog reduceret til 1-3 efter en times spil. Et rødt kort små 20 minutter senere spolerede imidlertid al spæmding, og efter syv minutters tillægstid kunne Vancouver og Sørensen række armene i vejret i jubel.
I slutspillet gik Vancouver Whitecaps vej til finalen over først FC Dallas - med den tidligere Brøndby-spiller Christian Cappis på holdet - og siden Los Angeles FC. I Eastern Conference røg Nashville SC og Hany Mukhtar ud i kvartfinalerne, mens Mikael Uhre og Philadelphia Union måtte lade livet i semifinalerne.
Inter Miami får fordel af hjemmebane mod Jesper Sørensen og Vancouver Whitecaps i finalen om MLS-mesterskabet 2025, som spilles lørdag den 6. december kl. 20:30 dansk tid.

Deltag i diskussionen
Barefodbold 6 dage siden
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
6 dage siden
TibblingLove
Betalende bruger
6 dage siden
Vild Kimfort 6 dage siden
Nu venter så endnu en finale, men det tager ikke noget fra den der er vundet.
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
5 dage siden
Bornholms_Granit 6 dage siden
Jo de har Thomas Muller som kom til midt i sæsonen og fik 7 kampe i den regulære del af sæsonen, så det er ikke ham der har stået for at de er med i play-offs.
Deres normale anfører og en af deres DP Ryan Gauld har været ude nærmest hele sæsonen med en skade.
Og den nok bedst kendte spiller for mange danske fans, udover Muller, er Emanuel Sabbi som tidligere spillede for Hobro og OB som har været fast mand for Vancouver.
---
Per Pøl
Betalende bruger
6 dage siden
bif fan for evigt 5 dage siden
I Brøndby var han ikke god nok, men også svigtet af CV med forkerte indkøb på pladser som holdet ikke manglede på.
Flot af Jesper, jeg har ikke kaldt ham en dårlig træner, men jeg har bestemt været kritisk med ham som træner for Brøndby, for i sin tid i Brøndby havde han mangler og så kan det godt være at han har succes et andet sted.
TibblingLove
Betalende bruger
5 dage siden
bif fan for evigt 5 dage siden
Zorniger vandt en pokal modsat Jesper, men Zorniger spillede også fantastisk underholdende fodbold, modsat Jesper. Så skrive Zorniger kun lige var tæt på er jo ikke korrekt han vandt en titel og den sæson han tabte mesterskabet er der vi havde en af de højeste point gennemsnit nogensinde og det kom med fed fodbold så sammenligne de to er helt på månen
LJS
Betalende bruger
6 dage siden
Håber han og Vancouver Whitecaps går hele vejen.
Vild Kimfort 5 dage siden
---
RommeTilPhiriOgSå 5 dage siden
Mon Birk tilslutter sig dem, når han engang er klar igen?
Godt gået af Jesper i hvert fald!
NewY 5 dage siden
LJS
Betalende bruger
5 dage siden
Balancen imellem succes og fiasko, kan til tider være hårfin.
Tænk hvis vi havde vundet den kamp imod AGF.