Nicolai Vallys og Patrick Mortensen
Foto: Anders B. Jakobsen ©
NYHED

Nørgaard: Vi kan få Vallys tilbage i topform

 
Thomas Nørgaard var en glad mand efter lørdagens 4-0-sejr over OB i en varm træningskamp. Især var cheftræneren tilfreds med Nicolai Vallys' præstation, som han satte ord på over for den fremmødte presse efter kampen.

    • Nicolai Vallys og Patrick Mortensen
    • Nicolaj Sørensen
      12. juli 2026 - Klokken 16:46
  • Nicolaj Sørensen
  • Nicolaj Sørensen
    12. juli 2026 - Klokken 16:46

Nicolai Vallys har oplevet både op- og nedture i Brøndby-trøjen de seneste år. Én ting står dog klart: Når Vallys rammer sit højeste niveau, kan han være blandt Superligaens bedste spillere.

Det ved Thomas Nørgaard, som håber at få offensivspilleren tilbage på sit topniveau i den kommende Superliga-sæson. Ifølge cheftræneren fik man allerede i lørdagens testkamp fmod OB flere gode eksempler på Vallys' fortsat høje kvalitet – en kvalitet, som Nørgaard håber at se mere af i den kommende sæson. Det fortalte han efter opgøret til den fremmødte presse:

- Han er en dygtig fodboldspiller. Det er helt indiskutabelt. Hvis der er noget, jeg gerne vil give ham, så er det nogle fodboldspillere, der tænker i de samme baner, som han gør. Jeg synes, vi havde nogle stykker på banen i dag, der komplementerede ham godt, og det betalte han tilbage på.

Netop følelsen af at spille frit og ubekymret er noget af det, Nørgaard gerne vil se mere af hos Vallys. Ifølge cheftræneren er det den tilgang, der kan få ham tilbage til sin topform igen:

- Jeg vil rigtig gerne have en Vallys, der er mere ubekymret. Det har vi også talt om, ham og jeg. En Vallys, der smiler, spiller med overskud og koncentrerer sig om at være den Nicolai, der var en af Superligaens – hvis ikke den bedste – spillere for et par sæsoner siden, sagde Thomas Nørgaard til den fremmødte presse.

Samtidig har der de seneste uger været spekuleret i et skifte væk fra Brøndby for Vallys denne sommer. Det skyldes blandt andet, at en frikøbsklausul i hans kontrakt er kommet frem i offentligheden. Klausulen betyder, at andre klubber kan købe Vallys fri for omkring 15 millioner kroner. Hans nuværende kontrakt med Brøndby udløber i sommeren 2027.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Qubert18
  • Qubert18
    Betalende bruger
      1 dag siden   

  • Vi siger jo altid at skarp konkurrence er godt i truppen. Men hvad hvis en af vores bedste spillere bedst performer med en høj grad af tryghed?

    Vallys kan rigtig meget, når han er tryg, som Thomas Nørgaard og lidt beskriver her. Der er et kæmpe potentiale i forbedret performance, men vejen derhen er ikke, at behandle ham som alle andre.

    1 enig · 2 god kommentar




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder