Foto: Freja Borne ©
Per Steffensen: Brøndbys DNA er forsvundet
Tidligere Brøndby-spiller, Per Steffensen, er efter søndagens kamp mod AGF gået til tasterne på Facebook.
Han savner identitet i sin tidligere klub, og drømmer sig tilbage til firserne.
- Det er ingen hemmelighed, at jeg var spiller i Brøndby IF i firserne og var med til at vinde 5 pokaler på 5 sæsoner samt et par sølvmedaljer. Det er nu meget længe siden. Men klubben hvilede dengang på nogle grundpiller og et værdisæt, jeg ikke længere ser, skriver Steffensen og fortsætter:
- Der var et sammenhold og et drive dengang anført af formand Per Bjerregaard.
Per Steffensen, der nu er blevet fodboldagent, peger på kultur som værende nøglen, og også som værende dét der mangler idag.
- Dengang var det en for alle, alle for en. Som spiller løb man ind i hjælpsomme og stolte ledere overalt i klubben og cafeteriaet i klubhuset var et samlingssted for høj som lav.
Han mener, at Brøndby-ånd tidligere har været et hårdt hold med stærkt samarbejde. Modstanderne var bange for Brøndby.
- Helt ude i landets hjørner kunne folk føle den uovervindelige Brøndby-ånd. Det var ikke sjovt for de lokale fans, når vores bus trillede forbi, for så var der øretæver i luften. På banen altså. Det skabte Brøndby-ånden. Den mytiske ånd, der stadig tales om.
- Brøndbys DNA. I dag er den forsvundet.
Det var danske spillere og ledere, der dengang var i klubben. Idag har Brøndby internationale ansate i alle typer poster. Per Steffensen ser en klub, der er blevet international, og han bryder sig ikke om det.
- Udefra set, ligner det, at Brøndby IF har solgt sin sjæl til en amerikansk investeringsvirksomhed, der knapt ved, hvor Danmark ligger.
- Det er både ærgerligt, trist og bedrøveligt set ud fra et by- og klubmæssigt perspektiv. Brøndby er en traditionel arbejderby og ditto kommune.
Per Steffensen var spiller under Ebbe Skovdahl i firserne. Så han forbinder Brøndbys spillemæssige stil med hårdt arbejde, genpres og løb.
- På banen var der heller ingen dikkedarer dengang. Spillestilen var højt, aggressivt pres og genpres. Det krævede fysik, så der var ugentlige løb i Brøndbyskoven og styrketræningen blev også implementeret. Vi tromlede modstanderen ned, hvis ikke via spillet, så ved fysisk overlegenhed. Det var vigtigt, at næsten alle ku’ vinde en tackling og erobre bolden.
Du kan finde hele opslaget fra Per Steffensen nederst i artiklen.
Per Steffensens tid i Brøndby varede fra 1984 til 1989. Han nåede at spille 164 officielle kampe for klubben ifølge brondbystats.dk

Deltag i diskussionen
EbbeSupermand 1 måned(er) siden
Bastiano 30 dage siden
Noget tyder på du ikke gør.
EbbeSupermand 29 dage siden
Thøgerpålåget
Betalende bruger
30 dage siden
Per har alle dage kun haft fokus på sig selv. Han er personificeringen af det modsatte, af alt det han påstår er Brøndby DNA.
1964gul 30 dage siden
---
olemartin.dk 30 dage siden
Havde da også hellere set et andet setup, som før man ændrede aktiestrukturen, men de nuværende ejere har kun vist vilje til at styrke holdet, faciliteterne og forbedre forholdene for fansene. De gav Birk chancen, hvilket ikke gik som forventet, hvorefter man valgte en anden vej med Cooper, som havde bevist sig på øverste niveau.
Man forsøger stadig at hente danske spillere til, men bliver ramt af meget høje priser, hvor man er nød til at kigge på om prisen ikke bliver alt for høj. Derfor gøres der meget for at sikre man selv udvikler talenter, som kan slå igennem inden de sælges til større ligaer.
kasperpedersbaek
Administrator
30 dage siden
Det er 40 år siden, og fodbold har forandret sig.
Et er rent fodboldfagligt, der kan man bare ikke spille på samme måde og tro tingene kommer så nemt.
At tro “masser af løb i Brøndbyskoven og styrketræning” gør et hold i stand til at “tromle modstanderne” er naivt. På det punkt har tingene også udviklet sig; videnskab og uddannelse indenfor fysisk træning / restitution / optimering er jo milevidt bedre end dengang.
Det der er en dinosaur fra en svunden tid der taler.
På det tidspunkt havde Brøndby IF passeret det punkt, som den fattige Vestegn kunne understøtte. Væk var folkeaktierne, og ind var kommet rigtige aktier, obligationer og veksler samt sponsorkroner fra København.
En anden vigtig pointe er, at de ledere han hylder som foregangsmænd, alle som en kom fra Jylland, med undtagelse af Kjeld Rasmussen, der kom fra Nørrebro.
Brøndby IF var med andre ord allerede dengang ledet af mennesker, som kom til Vestegnen udefra, og drevet for penge som kom til Vestegnen udefra. Det er meget vigtigt at huske, hvis vi en dag får en ledelse, som sætter sig ned og definerer Brøndby IF på ny.
Brøndby IF er ikke så meget Vestegnen, som det er summen at det, der er muligt, når man tager det bedste fra Vestegnen, og tilføjer de rette folk og den rette kapital - og husker at både folk og kapital ofte er nødt til at komme udefra.
LJS
Betalende bruger
Top debattør
29 dage siden
Men lidt nostalgi, tager man jo ikke skade af.
Det var en god tid ;-))
Rebæk 30 dage siden
---
TibblingLove 30 dage siden
Alle de/os fans der weekend efter weekend, uge efter uge, år efter år møder op og støtter Brøndby både nationalt og internationalt, her har Brøndby stadig sin anerkendelse i hele Europa!!
Jeg er især stolt af, at fans møder op og støtter selv her i de tunge perioder, og vores store kærlighed til vores unge spillere, og vores måde at hylde og anerkende dem på!
At klubben så også er blevet en stor forretning, samtidig med det er en forening af passionerede mennesker der vil Brøndby alt det bedste, er jo totalt uundgåeligt som professionelt fodbold er bygget op i dag, at forvente alt andet er jo naivt!
Så når folk diskuterer Brøndby dna bliver det lidt diffust for mig, jeg synes jo stadig kernen i det der gør mig til Brøndby fan er intakt, vi mangler selvfølgelig lidt det offensive sprudlende presbold, som jeg synes skal kendetegne Brøndby, men er overbevist om alle i og omkring Brøndby også vil det samme!
Supra Societatem Nemo..
joobs 29 dage siden
FCM/FCK har større budgetter end Brøndby. De har pivmange udlændinge, ligesom Brøndby. Det er tilsyneladende kun et problem med mange udlændinge, når det går dårligt.
FCK har klaret sig super flot økonomisk, hele PS&E delen har fungeret godt. FCM tog kæmpe skridt under Benham og i dag ejet af en DKs rigeste.
Lig dertil klubberne under er super veldrevne. FCN, AGF, Viborg, Randers. Nærmest alle klubber i Superligaen og forskellen på en 3 mio euro spillere og 1 mio euro spiller, er ikke særlig stor og øjnene der ser forskelligt.
Der er også noget der hedder forventninger og pres. Viborg og Sønderjyske er med i top6 og kan spille frit. I Brøndby er det bare noget andet. Trøjen er smuk, men også tung at bære når det ikke kører
Og en sidste ting: Fodboldens DNA er fucked pga pengegriske agenter som Per Steffensen. De er gift for fodbolden. Det er ikke hans egen fodboldkarriere der gør at han har en høj levestandard
Rebæk 29 dage siden
Vainio74
Betalende bruger
29 dage siden
Bornholms_Granit 29 dage siden
Hvis at vi ser på hvem der blev rykket op fra 05/06 sæsonen til 12/13, så er der ikke mange af dem der endte med at spille højere end bunden af superligaen/toppen af 1. division:
Martin Spelmann, Morten Rasmussen, Mike Jensen, Tørnes, David Williams, Marc Olsen, Anders Randrup, Nicolaj Agger, Jacob Berthelsen, Kanstrup, Akharaz, Wass, Stryger, Stenderup, Beran Camili, Brent McGrath, Daniel Norouzi, Falkesgaard, Mathias Gerth og Rene Joensen.
Af dem er det jo kun Wass, Stryger og Mike Jensen der havde talentet til at spille på et tophold, så er der måske et par stykker der kunne ha været trupspillere/indskiftere, men det er vel meget sigende at rigtig mange af dem endte med at skifte til en klub på niveau som Horsens.
Vainio74
Betalende bruger
16 dage siden
Historien er fuld af talenter som bare ikke slog igennem selv om talentet var der, vi har også eks. på spiller med mindre talent men bare var på det rigtige sted, tid og hold som fik en kanon karriere, Pavel Nedved, Gerd Müller og Thomas Müller, det var alle spillere som havde et eller andet som kunne kompensere for et mindre talent.
Og den periode du nævner var det måske heller ikke det nemmeste tidspunkt at være talent som skulle bide sig fast i truppen, en del uro, skiftende trænere og spiller hjalp da heller ikke meget.
---
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
29 dage siden
Det er da ok at være nostalgisk og drømme sig tilbage til en meget succesfuld periode i ens liv, men der er over 40 år siden, og storset alt i fodbolden er forandret, udover man stadig spiller 11 mod 11 til 2 mål og bolden er rund, Brøndby er selvagt også forandret, men når jeg ser mig omkring så er sammenholdet og fællesskabet rundt om klubben stadig meget stærkt ja vel stærkere end nogensinde og det er ægte Brøndby DNA, men han har en pointe i at vinderkulturen ikke er på det niveau som vi alle gerne så og det er vel også derfor man han hentet en tidligere Premier L træner, som dog endnu ikke har genopbygget vinderkulturen - det kræver mange flere kampe, flere sejre........Det kommer ikke over night