Foto: Anders B. Jakobsen ©
Brøndby skrabede sig til uafgjort mod ti mand
røndby havde budt op til fest i forårssolen fredag aften. Flere musiske indslag var inviteret i arealerne omkring stadion for at gejle op til den vigtige kamp. Vestegnen var for en aften omdøbt til Festegnen.
Modstanderen var FC Nordsjælland, som uanset udfaldet ville indtage tredjepladsen. Brøndby skulle efter alt at dømme vinde aftenens kamp, hvis de blå/gule skulle gøre sig forhåbninger om selv at tage bronzen.
Til kampen var der flere, der op til kampen, var tvivlsomme. Af de tre, der havde ladet sig udskifte mod Sønderjyske fra forsvarskæden, var det kun Jordi Vanlerberghe, der var klar til kamp - de andre blev siet fra truppen.
Dermed var der ingen vej udenom at give Raphael Canut sin startdebut. Vanlerberghe tog højreback, mens makkerskabet i midten var Binks og Canut.
Højt pres og kontraer
Kampen åbnede ud med et Brøndby-hold båret frem af et tændt Sydsiden. Holdet pressede højt og udfordrede Nordsjælland på deres opbygning i den første fase af opspillet.
I første periode af kampen var det faktisk gæsterne, der kom til de største chancer. De første tyve minutter af kampen var Canut sublim. Men Alexander Lind satte bl.a. Prince Junior op efter at have viftet Luis Binks væk.
Nordsjælland fik i første halvelg perioder med ro på spillet og i kontrol. Her stilte Brøndby sig ned og parerede, men i denne fase af kampen blev det ikke meget farligt. Brøndby bevarede Nordsjællands tryk med en sjusket boldomgang. På kontra og lange angreb var gæsterne dog tættest på scoring.
Mads Frøkjær excellerer i kontraspillet - også idag. Han drev flere gange bolden flot frem. Han gav også sig selv en stor mulighed, men hans flade afslutningen med venstrebenet gled lige forbi stolpen, som han har set sine afslutninger gå forbi mange gange på det sidste.
Der manglede for Frøkjær også nogen at sende bolde til. Ambæk stod svagt i billedet og hans omgang med bolden var ukariktaristisk dårlig. Marko Divkovic var på venstrebacken kommet langt med frem, men den ellers fine bold fra kroaten snublede Ambæk i.
Tændt stadion - overtændt angriber
Der kom i løbet af halvlegen mere og mere tænding på. Jordi Vanlerberghe nedlagde Junior nogle gange, og han fik også et gult kort, han havde sparet sammen til. I en tilsvarende duel fik Junior så en advarsel for film - der blev givet og taget. Daniel Wass satte også Lind hårdt på plads, efter dommeren ikke så et begået frispark på Canut af angriberen.
Nordsjællands angriber var tydeligt tændt op. Det blev også for meget af det gode. Han trådte ned på Binks uden nogen chance for at vinde bolden og på en sådan måde, at dommeren ikke kunne gøre andet end at smide ham i bad efter et VAR-tjek.
Brøndby overtog naturligvis spillet efter udvisningen af Lind. Der var chancer til hjemmeholdet både før og efter. Vallys havde to chancer på hovedstød. Den første serveret af Wass, den anden af Fukuda. Den første sev lige forbi mål og den anden var Andreas Hansen klar på.
Overtallet gav ikke pote
Brøndby var naturligvis spildominerende også fra anden halvlegs begyndelse med en mand i overtal. Det gav bare ikke et kampbillede, som Brøndby har været gode til at løse i lang tid. Gæsterne stilte sig nemlig tilbage og lod Brøndby forsøge at bryde forsvaret ned.
Marko Divkovic begyndte at røre på sig på siden. Han satte undervejs Frøkjær op til afslutning i feltet. Men afslutningerne mangler kvalitet fra Brøndbys nummer 29. Det samme gjorde resten af hans spil, som kampen skred frem.
Oppe foran for Nordsjælland lå to hurtige spillere. Prince Junior viste kvalitet på feltets kant og sendte bolden flot i mål i det lange hjørne. 0-1.
Kort efter kunne det sågar være blevet 0-2, da netop Junior tørrede Binks og smed en afslutning på stolpen. Indskiftede Lamine Sadio kunne have sparket den ind, men Patrick Pentz hev en flot sprælsk redning op. Brøndby var dårligere end holdet i undertal.
Steve Cooper reagerede hurtigt fra bænken og skiftede Wass ud med Mayckel Lahdo. Vallys gled derfor ned på midten ved siden af Bartosz Slisz. Slisz stod mest for det defensive, så Vallys også kunne komme frem. Han kom da også til en tredje stor mulighed på hovedstød. Denne gang ramte han lige på stolpen.
Nordsjælland havde fuldstændig overtaget. Brøndby blev ved at lave dumme frispark på kanten af eget felt og fejlafleveringer var der nok af.
Det var ikke meget Brøndby havde. Men først var Emmanuel Dennis tæt på med et hovedstød, og så var Divkovic lige pludselig fri i feltet til afslutning. Den sparkede han ind til stor jubel blandt tilskuerne.
Udligningen gav en sidste impuls, og Divkovic skal have ros for sin fight i slutminutterne. Der kom dog ikke flere scoringer i kampen, der dermed sluttede 1-1.
Der var lagt op til fest inden, men den døde langsomt i armene på Brøndby, der ikke formåede at udnytte overtaget mod ti-mands Nordsjælland.

Deltag i diskussionen
Marc Johnson 12 dage siden
Det er en trist udvikling vi er inde i, og det eneste positive er vel at MC spillere bliver bragt i spil.
Cooper får indtil nytår i min bog. Hvis det ikke bliver bedre er det ud.
Tillykke med et vellykket trænerskifte for jeres hold NewY/Chris1988!
Mauer 12 dage siden
Kristianbs 12 dage siden
Marc Johnson 12 dage siden
Men holdet viser ingen tegn på udvikling
Mauer 12 dage siden
Marc Johnson 12 dage siden
Jool 12 dage siden
Mauer 12 dage siden
Chris1988 12 dage siden
Marc Johnson 12 dage siden
Ikke desto mindre har jeg overskud nok til at lykønske jer med jeres trænerskifte
NewY 12 dage siden
Mauer 12 dage siden
Marc Johnson 12 dage siden
NewY 12 dage siden
NewY 12 dage siden
Mauer 12 dage siden
NewY 12 dage siden
Mauer 12 dage siden
NewY 12 dage siden
Mauer 12 dage siden
NewY 12 dage siden
NewY 12 dage siden
Brøndby85
Betalende bruger
12 dage siden
Vi har intet valg, så vi må fortsætte i samme spor.
Masterclass er godt repræsenteret på 1. holdet, så det kan vi ikke klage over.
Lige nu mangler vi en proven angriber, men måske Gregor kommer tilbage.
Wass skal ikke være fast starter i næste sæson, så vi skal købe en fast legekammerat til Slisz på den centrale midtbane.
Marc Johnson 12 dage siden
Jeg håber bare ikke din selvtillid er ødelagt nu din manglende viden om fodbold i den grad er blevet udstillet i denne sæson.
Op på hesten igen!
Brøndby85
Betalende bruger
12 dage siden
Brøndby85
Betalende bruger
12 dage siden
Chris1988 12 dage siden
Jeg er skuffet.
NewY 12 dage siden
Dette her har intet med Brøndby at gøre og frygter at Brøndby definitivt er færdige som en faktor i dansk fodbold
Rise in love 12 dage siden
Ved vi om det reelt er schmedes der ansatte Cooper? Eller måske det mere var en bestyrelse der fandt ham.
NewY 12 dage siden
---
Michaelwh
Betalende bruger
12 dage siden
BIF8800 12 dage siden
Hold fast hvor er vi uinspirerende at se på. Det er på ingen måde fortjent at vi får point i dag. Så ligegyldigt. Jeg orker ikke mere.
Jool 12 dage siden
NewY 12 dage siden
Jool 12 dage siden
NewY 12 dage siden
Hans 12 dage siden
---
Kristianbs 12 dage siden
NewY 12 dage siden
stryiv 12 dage siden
Jeg tror dog stadig på at Cooper kan vende det her. Vi skal stadigvæk huske på at med ham ved roret vandt vi 7-8 kampe i streg. Og det er sidenhen gået med af bakke.
Men min tiltro til Coopers evner som træner er stadigvæk vedligeholdt.
Jeg tror nærmere det er truppen som mangler noget sult. Der skal skiftes ud på mange positioner.
Vallys som har været helt væk i 1,5 fx.
Jeg tror at trupsamsætningen er mætte/træt af hinanden. Jeg ser ikke truppen som om de har givet op, men det er mentale problemer som skal væk. (Vallys, vanglerberge, divko, Wass)
TACKLER
Betalende bruger
12 dage siden
Siden vi har fået Cooper, har vi max vundet 3 kampe i streg, den ene var mod B93.
Vores kampe i efteråret under Cooper var (inkl. pokal):
V: 7
T: 5
U: 1
Vi startede altså svingende og nu er vi elendige (resultatmæssigt), spillemæssigt kan vi være uenige, men alle eksperterne - synes vi er piv ringe og har været det længe.
stryiv 12 dage siden
Vi møder FCK 13.09 med en sejr, efterfølgende taber til AGF 21.09 .
Vi kan dog fra den dato se på 6 sejre. En uafgjort mod AGF og taber til FCN i pokalen, hvilket kan ske for alle med deres hjemmebane.
Næste nederlag i superligaen er i parken 23.11
TACKLER
Betalende bruger
12 dage siden
1. Det er ikke 7-8 sejre i streg
2. Siden hvornår er vi begyndt ikke at tælle pokalkampe med?
Fakta er fakta - og dine tal er i bedste fald optimistiske, nogle vil sige manipulerende ift. debatten.
Solz 12 dage siden
Spændende at flere unge har fået chancen, men så er alt det positive også fremhævet, fordi det er simpelthen så uacceptabelt at fejle så massivt både spillemæssigt og resultatmæssigt.
Kepgar 12 dage siden
---
Anders77 12 dage siden
Hvis det lorte trænerteam ikke bliver kastet for porten nu, er der dømt 1 division efter næste sæson…. Hvor er det også pinligt med vores indkøb lige før jeg savner cv…. Kære medfans det er jo dybt dybt bekymrende
NewY 12 dage siden
Rise in love 12 dage siden
Jeg savner bare en sportsdirektør der stiller op til interviews
Hans 12 dage siden
SuperDardie 12 dage siden
Hvad forventer i?
Slizs har dog været savnet. Motm i min mening.
NewY 12 dage siden
SuperDardie 12 dage siden
---
adborch 12 dage siden
Hvor var det dog også bare en mega-god beslutning at lade Gregoritsch smutte og satse alle pengene på en 18-årig og en mand som ikke havde spillet en kamp i et år. Gregoritsch har scoret 4 mål og lavet 2 assist i 14 kampe siden skiftet til Augsburg. Lyder ganske imponerende i forhold til hvad vi hentede i vinters har præsteret.
NewY 12 dage siden
Jaco
Betalende bruger
12 dage siden
Mange skriger efter en træner fyring og efter den seneste periode kan jeg forstå det ønske og har det også sådan lige lige efter en kamp som denne. Dog tror jeg ikke det vil hjælpe på den lange bane for som jeg ser det er der noget fundamentalt galt med spillernes selvtillid og tro på egene evner.
Spillerne har også et ansvar og vis ikke de gir sig fuldt ud kan selv den bedste træner ikke nå ret langt.
Og så gad jeg godt vide hvad der sket lige før vinter for det startede jo egentlig meget godt med Cooper ved posten
Rise in love 12 dage siden
Var det lige før jul Cooper stillede op med sekunda hold. Og de kunne slet ikke stå distancen. Også derfra har det bare været ned ad bakke.
Chris1988 12 dage siden
---
Rise in love 12 dage siden
Jeg tror ikke bestyrelsen regnede med det vil gå så galt. Og nu skal de handle på den her stilling.
Skal man forsætte med Cooper med stor chance for næste sæson forsætter ned i kloakken. Eller skal man fyre hele træner staben. Og lave et ægte reset.
Der er jo stort set intet at bygge på. Heller ikke til næste sæson.
Og selvom der er kommet flere MC spillere i brug. Er det jo ikke nok til vi kan blande os med top tre.
Selv om jeg godt kan lide Cooper - så er der bare ikke noget der ikke virker.
Jeg havde glædet mig til at vi skulle prøve at kvalificere os til conference League gruppespil.
Nok kulkælder snak herfra.
God sommer til alle
adborch 12 dage siden
“Vi må heller ikke give en omstilling væk, hvorefter han klapper den op i hjørnet. Vi må ikke lukke ham ind i banen. Det er frustrerende, at vi vi gør det svært for os selv. ”
Hvor mange gange er det ikke sket i denne for ikke at tale om sidste sæson? Hvorfor fanden kan vi ikke forsvare de her omstillinger bedre?!
NewY 12 dage siden
preben
Betalende bruger
12 dage siden
Thøgerpålåget
Betalende bruger
12 dage siden
Vi stiller igen med tre typer på midten, der intet kreativ skaber, ingen af dem kan sætte en mand, ingen af dem kan spille andre gode. Der er ingen plan offensivt, Binks skal åbenbart stå og lave lobbolde og hakke den ene halvliggende vrist udover baglinjen efter den anden.
Hvad er planen? Sådan som vi presser, hvorfor kunne vi så ikke bruge Greg?
Løbet er slut for Cooper, han har simpelthen ikke læst hverken Brøndby eller ligaen rigtigt. Han tror stadig det indianerfodbold fra England. Det er der ikke mulighed for i Brøndby og han nægter simpelthen at forstå det.
Når men, eftersom vi i Brøndby ikke genansætter afgående ledelsesstillinger, så kan vi jo ligeså godt fortsætte, hvem skulle ellers ansætte nogen.
---
TibblingLove 12 dage siden
Kan godt se dette hold få succes, men det kræver en 3-4 kvalitets tilføjelser til holdet..
Højre back: Villadsen er en dårlig forsvarsspiller i mine øjne, han skal flyttes frem som offensiv wing, og vil være en fin trup spiller som det.
Så vi mangler en back up/konkurrent til Vanlerberghe hvis han ønsker at blive i klubben over hovedet,,
10'er: Vallys har været en skuffelse længe, Nartey er stadig stærkt savnet, så vi skal have en kvalitets spiller ind, der kan komme med nogle nye ideer, og være med til at skabe kampene..
9'er: Ambæk har vel spillet til par, han har gjort det som forventet, men han kan ikke gøre det alene, så også en konkurrent/supplement til Ambæk, der kan lave en 12-15 mål pr. sæson..
Jeg vælger at tro på dette hold, da spillerne giver udtryk for at de stadig tror på Cooper og hans projekt, og fordi jeg orker ikke endnu en ny start, jeg vil have kontinuitet i stedet..!
-udover det, så synes jeg der er rigtig mange spændende MC spillere på vej, kan ikke huske der har været så mange på vej, de giver mig håb for fremtiden..!!
NewY 12 dage siden
TibblingLove 12 dage siden
NewY 12 dage siden
TibblingLove 12 dage siden
adborch 12 dage siden
TibblingLove 12 dage siden
Ret sikker på han er blevet overrasket over, hvor kompetitive Superligaen er, elsker også hans brug af de unge spillere!
NewY 12 dage siden
preben
Betalende bruger
12 dage siden
TibblingLove 12 dage siden
-for hvem ville du spille i stedet for? Tahirovic?
Bastiano 12 dage siden
TibblingLove 12 dage siden
SuperDardie 12 dage siden
Hvem skal erstatte ham?
NewY 12 dage siden
TibblingLove 12 dage siden
NewY 12 dage siden
TibblingLove 12 dage siden
-du evner at gøre det samme.
SuperDardie 11 dage siden
Kristianbs 12 dage siden
SuperDardie 11 dage siden
---
ramu5kg 12 dage siden
han er ikke god nok, som det ser ud nu.
RommeTilPhiriOgSå 12 dage siden
Dejligt med startdebut til Canut. Han gjorde en fin figur.
Lad den her sæson slutte med, at vi spænder ben for agf på hjemmebane. Og lad den derefter slutte. Snart.
Det er for tidligt at smide Cooper på porten. Men han skal snart til at bevise, at han er den rette træner for Brøndby.
Hvis han starter næste sæson ud med en elendig pointhøst i de første 4-5 kampe, så må vi skille os af med ham, og blot erkende, at det sværd i stenen som Brøndby repræsenterer, er tæt på umuligt at trække ud. For nogen.
Brøndby85
Betalende bruger
12 dage siden
NewY 12 dage siden
Brøndby85
Betalende bruger
12 dage siden
NewY 12 dage siden
Brøndby85
Betalende bruger
12 dage siden
NewY 12 dage siden
Men prøv at deltage i debatten istedet for at køre hetz mod enkelt personer
Brøndby85
Betalende bruger
12 dage siden
Hvis du mener, at der bliver kørt hetz imod dig, er det jo nok fordi du selv har givet anledning til det...
NewY 12 dage siden
Brøndby85
Betalende bruger
12 dage siden
NewY 12 dage siden
Brøndby85
Betalende bruger
12 dage siden
---
DoctorEnigma 12 dage siden
Brøndby85
Betalende bruger
12 dage siden
Hvis vi fastholder truppen og tilfører en proven angriber og proven central spiller, så ser det fornuftigt ud i 26/27.