Allan Sousa og Anton Skipper
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

B.T: Brøndby har budt på Sousa - Corlu kan ryge den anden vej

 
Ifølge B.T. har Brøndby IF budt på Vejles offensive es Allan Sousa. Rezan Corlu kan ifølge avisen ryge den anden vej som led i handlen.

  • Allan Sousa og Anton Skipper
  • Nanna Møller Karlsen
   30. august 2021 - Klokken 18:47
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  30. august 2021 - Klokken 18:47

Der sker ting og sager på Vestegnen i de sidste dage af transfervinduet. Tidligere mandag blev Brøndby IF meldt tæt på den norske midtstopper Henrik Heggheim, men nu kan der også være offensiv forstærkning på vej.

Ifølge B.T. har Brøndby IF sendt et bud afsted på Vejles offensivprofil Allan Sousa. Men klubberne er ikke enige, for Vejle vil gerne have flere penge end Brøndby har budt for den 24-årige. 

Til gengæld kan Rezan Corlu blive en del af handlen, hvis han ønsker at skifte den anden vej. Men det er ikke sikkert, så B.T. skriver, at det ikke er sikkert, at enderne kommer til at mødes for klubberne.

Allan Sousa har kontrakt med Vejle frem til sommeren 2022.

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Nuky
 • Nuky
  Betalende bruger
    30. august 2021   

 • Jeg synes faktisk det giver god mening hos alle parter og det kunne blive godt for begge klubber og spillere. Selvom jeg godt kan lide Corlu, så burde han for hans egen karrieres skyld se at komme videre og tror vejle kunne være et lækkert match til ham.
  5 enige

 • Stop stop stop CV. Største humørspiller i superligaen. Nul videresalgspotentiale. Spiller kun for sig selv.
  4 enige · 2 god kommentar

 • Har han vist noget for Vejle, som Rezan ikke viste for Lyngby?
  3 enige · 2 god kommentar
   
  • Nope @Klipklapperen
   1 enig
   
  • @Klipklapperen Lige præcis min tanke.

---

 • Haz
 • Haz
  Betalende bruger
    30. august 2021   

 • Mjjaaah, det lugter lidt af en and det her. Måske lidt spin for at hæve prisen for PSE, som jo var de første der blev meldt interesseret (:
  Hvad skulle vi dog med Souza? hvor skulle han helt ærligt spille på midtbanen, som det ser ud nu, om så det er med 3 eller 4 mand?

 • Joblar
 • Joblar   30. august 2021   

 • CV: vent til sidst i vinduet for så kommer de gode handler på en højere hylde, jeg må indrømme at ingen af de transfers der er hentet indtil videre har tilnærmelsesvis noget med den argumentation at gøre, alt er hentet på en lavere hylde - dermed ikke være sagt at nogle af dem ikke kan blive gode for Brøndby, Allan Sousa er jo ingen forstærkning af Brøndby her og nu - hvem skal han slå af holdet - og han er vel heller ikke nogen decideret presspiller - kan ikke se det her for mig.
  4 enige
   
  • @Joblar Men Sousa er nok desværre det tætteste vi kommer på en penistransfer hvis det lykkedes. Det er vel kun Maxsø, Frendrup, Rado og Uhre som ejer deres plads i min optik. Nå ja og så vores ungersvend af en keeper.

 • Beha74
 • Beha74
  Betalende bruger
    30. august 2021   

 • Det er klasse hvis det lykkes. Højt top niveau og en spiller som i den grad vil vokse med trykket fra os fans.
  3 enige · 3 god kommentar

---

 • Han vil være stærk i brøndby
  ærgeligt med Corlu føler med ham ;(
  3 enige

 • Hvis Vejle presser prisen vil jeg hellere beholde Corlu og forsøge at lære ham at spille bedre sammen med holder i et højere tempo

 • Stort nej tak.

---

 • Joblar
 • Joblar   30. august 2021   

 • Kan ikke se hvordan han passer ind i den spillestil vi ønsker at spille i Brøndby - fart, presspil, aggresivitet, løbe stærk, to vejs spiller - han passer ikke ind i noget af det her - nogen der kan svare mig på hvad vi skal med ham, og hvem det er der skal ud på bænken hvis han skal spille, det er jo en nedgradering i forhold til det der er. CV er sgu ved at få karakteren dumpet af mig - lugter af total panik og et vindue hvor han har været på bagkant lige fra dag 1 af, bedst illustreret igår på Tv3+ i interviewet med Tøffe, hvor han for mig fremstod lettere presset.
   
  • Ruddi
  • Ruddi   30. august 2021   

  • @Joblar
   tror mere cv blev ireteret på tøfting fordi han afbrød ham hele tiden,tror ikke cv er det mindste presset,han holder sig ben hårdt til til den strattegi der er lagt,lyt til podkarst med cv ,og jeg tror du vil ændre mening
   1 enig · 1 god kommentar

  Se 1 flere kommentarer

 • Der lyder godt nok mærkeligt. Corlu er netop til overs fordi man har 3+ spillere til denne position. Så giver det da ikke mening at bytte ham væk for en spiller der også spiller der.
  1 enig
   
  • Joblar
  • Joblar   30. august 2021   

  • @Porstmand Per præcist og hverken Corlu eller AS passer ind i den måde vi ønsker at spille på, plus at der står læssevis af unge mennesker i kø til netop midtbane positionerne.
   1 enig

  Se 1 flere kommentarer
   
  • @Porstmand Per Sousa har fart det har Corlu ikke. Og fart betyder alt hvis man vil være med hvor det er sjovt.
   1 god kommentar

  Se 1 flere kommentarer
   
  • @Porstmand Per


---

 • mp80
 • mp80
  Betalende bruger
    30. august 2021   

 • 15 mio. for ham er alt for dyr, kunne man så ikke få gang i Corlu i stedet?
   
  • Joblar
  • Joblar   30. august 2021   

  • @mp80 ja det virker jo helt vildt, håber det her er en historie der er plantet for at FCK skal smide lidt ekstra for AS.

 • Moja83
 • Moja83   30. august 2021   

 • Hvis dette skifte bliver en realitet så ser 4-3-3 systemet spændende ud, men hvor mange spillere skal der være i truppen?
  1 enig

 • Når Sousa har tur i den, så er han virkelig god. Når han kan udrette 10 kasser og 9 assist på et Vejle mandskab, hvad kan det så ikke blive til på vores hold?
  Og han har fart som Uhre.
  Det værste er hans temperament.
  Ser ham gerne i BIF, men lidt for mange røde kort..
  Han er vildt go’.
  Hent ham endelig!!
  3 enige · 2 god kommentar

---

 • Når Sousa har tur i den, så er han virkelig god. Når han kan udrette 10 kasser og 9 assist på et Vejle mandskab, hvad kan det så ikke blive til på vores hold?
  Og han har fart som Uhre.
  Det værste er hans temperament.
  Ser ham gerne i BIF, men lidt for mange røde kort..
  Han er vildt go’.
  Hent ham endelig!!

 • Ja, det er ikke på den højeste hylde, men mon ikke dette betyder forlængelse af Uhre og måske Maxsø? Hvis det er tilfældet tager jeg gerne Sousa.
  Hans stats er i hverfald fine fra sidste sæson. Han er ligeså hurtig som Jobbe men har langt højere effektivitet pr chance.
  Min eneste anke er hans temperament, som kan sætte ham ud af kampen og til tider giver rødt.
  Og så sender vi Corlu videre, som han fortjener.
  1 enig

 • Jeg mener dette vil være en udemærket deal, ved vare ikke om sousa vil kunne stå for presset, Vejle og lyngby er merkant mindre end Brøndby.

---

 • 19Magic64
 • 19Magic64
  Betalende bruger
    30. august 2021   

 • Sousa minder om Corlu, bare med mere fart og lyst til at arbejde defensivt også!

  Ville være et fint bytte, havde nu ønsket at se Corlu slå igennem, men tror det kan være direkte skadeligt for Corlu, jo længere han går uden spilletid..
  1 enig

 • Den er godt nok tricky. For Sousa har set god ud i nogle af de kampe jeg har set med Vejle. Omvendt, det gjorde både Corlu og Gammelby også da jeg så kampe med dem i Lyngby - så det siger jo ikke det store.

  Vil dog mene at hvis vores mål var en defensiv og en offensiv spiller - og vi nu har fået Heggheim, umiddelbart til 1,2 millioner euro hvis man kan stole på Transfermarkt, så bør fokus ikke være en offensiv midt, men en angriber. Pavlovic har jeg virkelig forsøgt at synes om, men han virker bare aldrig farlig når han kommer ind. Og når Kvistgaarden og Salech lader til at være på andetholdet og ikke rigtigt blive brugt i a truppen, må det vel være et signal om de ikke er klar til Superliga endnu. Derfor føler jeg vi er utroligt tyndt besatte i angrebet, hvis Uhre får en karantæne eller er ude med en skade. Vi får mange kampe i efteråret, jeg ville næsten hellere se os ligge et par millioner for en målfarlig 1. divisions angriber - hvis de findes - end bruge penge på en - umiddelbart - bredde spiller til en i forvejen rimelig bred midtbane - i hvert fald bred i forhold til angrebet.

  Nuvel, jeg har tillid til CV og NF, så hvis de mener det her er det rigtige, har de måske set noget mere fra Sousa end jeg har, og de har helt sikkert fået rapporter fra scouts om ham, som jeg hvert fald ikke har - udover da min kammerat havde været på vejle stadion og sagde Sousa spillede godt, men det tæller nok ikke helt som en rapport.

 • God bred med ham men moske lidt for maget bred men godt vis Rezan kan prøve noget nyt, han var god siste sæson men mange p

---

 • Sousa har fart og teknik til at han kan aflaste Hedlund

 • Nu siges det at transfervinduet er lukket, men skulle det ske at Sousa bliver hentet eller at han eventuelt hentes til vinter, så kan han vel bruges både som afløser for Hedlund/Uhre i angrebet, jeg syntes han er meget lig en Hedlund type og han har også spillet angriber i Vejle før, derudover kan han bruges som fløj/wing hvis man tænker på at skifte til en 4-3-3 som var NF første startopstilling da han startede i Brøndby.
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder