Foto: Adam Møller Karlsen ©
PODCAST

Halvrummet: Brøndby fik løbesko på

 
Her kan du lytte til denne uges udgave af Halvrummet.

    • Nanna Møller Karlsen
      13. november 2024 - Klokken 17:07
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    13. november 2024 - Klokken 17:07

Brøndby IF fik løbeskoene på mod FC Nordsjælland i en særdeles kedelig fodboldkamp - selv i dobbelt tempo. Men hvorfor fik Brøndby ikke bedre greb om kampen på Brøndby Stadion?

Kan 4-3-3 være løsningen på den lange bane, selvom det ikke hjalp i anden halvleg mod FCN? Og hvordan ser Noah Narteys vej til minutter ud?

Nanna Møller Karlsen stiller spørgsmålene og Kasper Pedersbæk leverer analyserne.

Partner: FORMAT Biograf
Partner: Energihuset Danmark
Partner: Pluto TV

Du kan høre Halvrummet her eller finde podcasten, hvor du foretrækker at lytte:





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Brøndby85
  • Brøndby85
    Betalende bruger
      13. november 2024   

  • Endnu en omgang JS- og Rado- bashing.

    Hvorfor fortæller Kasper Pedersbæk ikke om baggrunden for, at han tog fejl om sin forudsigelse om, at JS ville blive fyret i landskampspausen.

    Hvordan kunne det lade sig gøre, at du tog fejl?

    Du bliver ikke fyret, uanset hvor mange gange du fejler.

    Hold da kæft, hvor jeg glæder mig til næste Halvrummet.
    2 enige · 1 god kommentar
     
    • @Brøndby85 Nu opfinder du dine egne pointer. Jeg basher ingenlunde Radosevic i dagens podcast, som i slet ikke, tværtimod stikmodsat. Jeg anerkender ham for hans kompetencer, og siger de ikke blev brugt korrekt mod FCN, fordi Brøndby ved at parre ham med Wass på midtbanen ikke fik udnyttet kroatens stærke sider. Der er en himmelvid forskel på det og så dit narrativ om at bashe Radosevic. Du fordrejer i den grad det jeg siger i din udlægning! Det synes jeg ikke er rimeligt over for mig.

      Med hensyn til Jesper Sørensen og en kritik af ham, så har jeg glasklart sagt i de seneste uger, at jeg ingenlunde forventede JS skulle opsiges i denne landskamptermin - skulle han det, så skulle performance udviklingen have været markant dårligere i de seneste uger -, dertil har der stadig været peaks i præstationerne, der har gjort en utidig opsigelse inden efterårets slutning ulogisk.

      Men ja, Jesper Sørensen fortjener stadig (saglig) kritik, når Brøndby ikke præsterer og konverterer potentialet til mere. Efteråret har budt på mange gode (også bedre end hvad nogle vil gøre dem til) præstationer, men stadig med for lidt output. Når outputtet ikke kommer i tilstrækkelig grad over en længere periode, så rammer det tilbage på ledelsen af holdet. Det ER bare Jesper Sørensen der står for skud der, han står med det endegyldige ansvar som personaleleder i Superligatruppen.

      Jeg forstår ikke hvad din kommentar omkring at tage fejl og blive fyret betyder? Hvis du er uenig med mine udlægninger og analyser fair nok, sådan er det nu en gang når det kommer til fodbold, hvor der sjældent er et facit. Især fordi jeg så sent som i sidste uge ordret sagde at med de seneste præstationer in mente stod Brøndby ikke og ville skippe Jesper Sørensen ud af klubben i denne landskamptermin.
      4 enige · 3 god kommentar

    Se 14 flere kommentarer

  • Hvorfor anbefale 4-3-3 når det helt tydeligt ikke fungerer?
    2 enige · 2 god kommentar
     
    • @Barefodbold spillerne til det er der (i min optik). Min analyse ift formsrioner helt generelt er, at der ikke findes mirakelkure. 4-3-3 er heller ikke et instant værktøj til succes.

      For nej, kampen mod FCN var ved gud ikke et pejlemærke for hvordan en kamp ideelt skal forløbe. Det tror jeg vist vi alle godt kan være enige om, efter at have set den langgaber :D

      Det kræver naturligvis træning og vedligehold, spillerne skal have en række nye mønstre på rygraden inden man kan forvente stabilt stærke præstationer.

      Men som med de fleste valg på en fodboldbane rent faktisk er der også fravalg. Så falder valget på en 4-3-3, så er der self også fravalg (fx opspillet og kravene til 6eren i 343 udgaven vs 433, opgaverne og egenskaberne hos backer vs wingbacker mfl.). Det er her at Jesper Sørensen og co skal tage beslutningen om hvad der vægter tungest og giver fordelene: fravalg og tilvalg.

      Jeg tror ikke på magiske løsninger, men jeg er tilhænger af kontinuitet og er helt sikker på det over tid også giver de bedste muligheder for et godt output.
      1 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder