Foto: Kasper Pedersbæk ©
NYHED

Ludwig Vraa har fundet ny arbejdsgiver - skifter til Grazer AK

 
Den unge stopper har fundet ny arbejdsgiver i Østrig, hvor Grazer AK har skrevet under med Ludwig Vraa.

    • Kasper Pedersbæk
      3. juli 2025 - Klokken 16:52
  • Kasper Pedersbæk
  • Kasper Pedersbæk
    3. juli 2025 - Klokken 16:52

Det blev aldrig til et gennembrud for Ludwig Vraa i Brøndby, og da kontrakten løb ud her til sommer fik den unge stopper løbepas. Han har dog fået fremtiden på plads nu, da han fremover skal spille i østrigske fodbold.

Her står Grazer AK klar med en kontrakt gældende tre år frem til Ludwig Vraa efter han har været igennem en prøvetræning den seneste uges tid. I forbindelse med kontraktunderskrivelsen lød det fra sportsdirektør Dieter Elsneg:

- Vi ser et stort potentiale i ham og stoler på, at han hurtigt finder sin plads i byen og på holdet. Vi er derfor endnu mere glade for, at vi har været i stand til at skrive kontrakt med ham på tre år.

Ludwig Vraa har skrevet under for de næste tre år med den østrigske klub Grazer AK.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Saesonkort
  • Saesonkort
    Betalende bruger
    Top kommentator
    Top enige
      6 dage siden   

  • Der bør være en betydelig træningskompensation, når han skifter ud af landet.
     
    • @Saesonkort ,

      Ikke når han ikke er på kontrakt mere.

    Se 3 flere kommentarer




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder