Foto: Teis Markfoged ©
Magnus Ravn stopper karrieren
Magnus Ravn skal ikke længere være professionel fodboldspiller. Han stopper karrieren.
Istedet skal han nu ind i ejendomsbranchen, fortæller han til Campo.
Hovedsageligt er det kroppen, der har svigtet venstrebacken, der tydeligt mærker sit fodboldliv med skader og operationer.
- Min krop er som 23-årig allerede ødelagt med diverse operation og langtidsskader, som jeg mærker hver evig eneste dag. Derfor vurderede jeg, at hvis jeg også gerne vil kunne leve et aktivt liv, når jeg bliver ældre, bliver jeg nødt til at stoppe nu. Jeg føler, det er en den rette beslutning, siger Magnus Ravn til Campo.
Magnus Ravn, der er søn af tidligere Brøndby-spiller, Allan Ravn, nåede ikke at få debut for Brøndbys førstehold, men spillede både U/17 og U/19 i Masterclass.
Havde Ravn skulle forsætte som professionel, skulle det have været i udlandet, og det var han ikke villig til længere.
Før har han ellers været i norske Brattvåg og senest Kaya FC på Filippinerne.
I BrøndbyLyds paneldebatter har du også kunnet høre Magnus Ravns stemme i flere tilfælde.

Deltag i diskussionen