Fans
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Podcast: Breaking: Forhandlinger om værdiaftale er brudt sammen

 
Formanden for Fanafdelingen, Lars B. Petersen, uddyber i denne podcast, hvorfor Fanafdelingen har forladt forhandlingerne med klubben.

  • Fans
  • Nanna Møller Karlsen
   27. april 2023 - Klokken 13:24
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  27. april 2023 - Klokken 13:24

Forhandlingerne om en værdiaftale mellem Fanafdelingen og GFH/Brøndby IF er brudt sammen. Det meldte Fanafdelingen torsdag middag ud på sin hjemmeside. 

Formand for Fanafdelingen, Lars B. Petersen, uddyber i denne BrøndbyLyd breaking-udsendelse, hvorfor det er gået galt. Og forsøger at give et svar på, hvad der så sker nu. Brøndby IF har endnu ikke meldt noget ud, men 3point.dk dækker naturligvis dette, hvis og når det bliver tilfældet.

Hovedpartner: Arbejdernes Landsbank
Partner: 3point.dks venner (du kan være med til at sikre, at vi i fremtiden kan lave endnu flere breaking-udsendelser som denne. Støt vores arbejde med et årligt eller månedligt beløb HER)

Lyt til podcasten her eller find den, hvor du foretrækker at høre BrøndbyLyd:

 

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • På VESTEGNEN er jeg født der har jeg hjemme
  der har jeg rod derfra min verden går
  Brøndbys sprøde sange er mit sprog min moders stemme
  så sødt velsignet du mit hjerte når

  Tak for en masse gode minder, tænk sig hvor hurtigt du døde.
  3 enige
   
  • @thorrium
   Kan du nævne ét, bare ét parameter hvor Brøndby er blevet dårligere end før GFH købte 50,001% af aktierne ??
   2 enige · 2 god kommentar

  Se 21 flere kommentarer

 • Det her lyder som et KÆMPE selvmål af Fanafdelingen. En fælles underskrevet hensigtserklæring vil de facto svare til en aftale, inden for de rammer man vil kunne forestille sig. Amerikanere har en anden forståelse af hvad en bindende aftale vil kunne indebære af forpligtelser. Det virker utrolig amatøragtigt, at det her ikke er afstemt tidligt i processen.
  21 enige · 9 god kommentar
   
  • @Klipklapperen Fuldstændig enig.
   2 enige · 1 god kommentar
   
  • @Klipklapperen Der må stikke noget mere under. Det kunne være rart at få lidt mere indsigt i hvor man har nærmet sig hinanden og hvor det har været sværere at nærme sig hinanden. Vi gætter løs men reelt ved vi meget lidt om hvad der er foregået. Det ville klæde fanafdelingen at gøre dette når nu de melder ud som de gør i dag...
   1 enig · 1 god kommentar

  Se 2 flere kommentarer
   
  • @Klipklapperen
   Det er et kæmpe selvmål
   1 enig · 1 god kommentar

 • Det skal blive spændende at se, om det udløser større protester, der også kommer til udtryk i løbet af de 90 minutter. Det kan vise sig af have positiv indflydelse på de sportslige resultater, da det reelt set vil være med til at løfte opbakningen til spillerne. Alt andet lige må det i hvert fald være mindre præstationshæmmende for spillerne at høre ANTI GFH gjalde udover tribunerne end at blive mødt af piben efter blot 27 spilleminutter efter et føringsmål til udeholdet.

---

 • del Piero
 • del Piero
  Betalende bruger
    27. april 2023   

 • En supercomputer har nu regnet ud at Brøndby bliver sidst i slutspillet. Det er ikke ligefrem det helt store nostradamus moment :-)

  https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/supercomputer-saadan-slutter-superligaen

  Måske skulle fanafdelingen bruge supercomputeren til at regne på sandsynligheden for at en majoritetsejer vil indgå en juridisk bindende aftale, der gør dens investering værdiløs? :-)

  PS - @Jan Bech Andersen: næste gang så vent lige til bjørnen er skudt og ligger død i garagen før du tweeter om det flotte skind, som er lige på trapperne...
  4 enige · 5 god kommentar

 • mp80
 • mp80   27. april 2023   

 • På det fanmøde der blev afholdt, blev der spurgt ind til sanktionsmulighed omkring aftalen , der blev der sagt der nok ikke var nogen mulighed, så hvorfor ikke lave den hensigserklæring? GFH har intet vist som vil ændre noget på klubbensværdier, tværtimod, bar visse fans modarbejdet klubbens kerneværdier.
  8 enige · 3 god kommentar

 • Er der ikke et citat eller ordsprog der hedder - Med stor magt, kommer stort ansvar-

  Jeg synes ikke, at fanafdelingen har været deres ansvar voksen.

  Hvis aftalen betyder så meget for dem, så skal de sikre sig, at modparten ved hvad de mener. Og det har de ikke formået. Det er dybt amatøragtigt.

  En juridisk aftale der omhandler økonomi/hvordan ejerne må tjene penge. Det kommer ikke til at ske.
  10 enige · 2 god kommentar
   
  • @Ville bliv vild !
   Enig, selvfølgelig bilver der aldrig tale om en juridisk aftale, fanafdelingen er efterhånden rent ud sagt godt og grundigt til grin, og har jo tydeligvis meget ringe opbakning blandt alle BIF fans, mon ikke det er på tide at erkende ar det er GFH der ejer klubben, hvis ikke man kan indse det må fanafdelingen til at samle ind så de kan købe GFH ud
   1 enig · 2 god kommentar

---

 • kunne man ikke bare stoppe med og spille eller bare tabe alle kampe og stoppe med inkøb af spiller så kan GFH ikke få deres vilje og så skrider de nok snart når de ikke kan tjene penge i en klub hvor fans og andre ikke har noget magt
   
  • Mogens
  • Mogens   27. april 2023   

  • @bazoomie du er da helt væk skipper….. det er faktisk lidt morsomt :) Tak for grinet
   1 enig · 1 god kommentar
   
  • @bazoomie wauw! Med det niveau gætter jeg på, at du er chefforhandler for fanafdelingen?

 • Ruddi
 • Ruddi   27. april 2023   

 • jeg kan godt forstå at man vil havde en aftale på skrift,men jeg er overbevist om at det ghf lover har de til hensigt at overholde,og jeg er ikke stødt på noget,hvor der er grund til at være mistroisk,så måske man skulle gå ud og vise på tribynen at man er der,for brøndby imens man forhandler i stedet for at boykotte noget man tror sker eller noget der kan ske,danskere er sku blevet så mistroiske at det er til at brække sig over
  3 enige · 2 god kommentar

 • KJOE
 • KJOE   27. april 2023   

 • Fanafdelingen må tage skrappere midler i brug for at tvinge sig til at bestemme over GFH’s aktier.

  Vi må lave stemningsboykot og Møde op i orange.

  Nå, nej. Man valgte at fyre alle våbnene af med det samme …

  Forhandlingshåndbogen side 1: hold på dit stærkeste våben så længe som mulig.
  Brug det til at true med, så modparten oplever det som stærkt og ukendt.

  Komplet amatøragtig tilgang til den forhandling!
  1 enig · 2 god kommentar

---

 • Efter at have læst det dokument, som der blev forhandlet om, er Fanafdelingens holdning helt uforståelig. Der var jo det, som de ville have!!
  4 enige · 2 god kommentar

 • Hvis de (orange veste) er så utilfredse, hvorfor helvede købte de så ikke selv Brøndby! Sjovt nok var/ er der ingen danske investore der vil røre Brøndby af den grund som
  JB selv har nævnt. Havde i heller set peter schmeichel købe Brøndby med hans hold af investore eller Aldo i sin tid?? Grunden til at Schmeichel ikke fik lov, var at han vil have bestemmelsen over Brøndby, det samme med aldo!
  1 enig · 2 god kommentar

 • Mogens
 • Mogens   27. april 2023   

 • Lægger mig fladt. Klogere mig på noget jeg ikke helt havde styr på. Overså "aftaleloven"
  2 enige · 3 god kommentar

---

 • Er der nogen, der har en viden om De Orange har haft juridisk bistand under forløbet ?
  Hvis ja - Så skal de altså kræve honoraret tilbagebetalt ...
  2 enige · 2 god kommentar
   
  • @Tuborg

   Det fedeste er at det hele sejler. Vi er ringeste hold i suppen pt.

   Håber det fortsætter, Gfh gør det glimrende

  Se 3 flere kommentarer

 • del Piero
 • del Piero
  Betalende bruger
    27. april 2023   

 • Jeg har nu hørt interviewet med Lars fra fanafdelingen og er helt paf.

  Øjensynligt er det meget vigtigt at opnå “en aftale” med mindst to underskrifter på, men jeg sidder bagefter med det indtryk at forhandlingsgruppen mangler grundlæggende indsigt i, hvad en juridisk aftale består i og hvad man kan opnå med den.

  Er der en jurist med i den gruppe eller er det bare en flok velmenende juridiske amatører, som har opfundet deres egen forståelse af begrebet aftale?

  Det fremstår pt. som et tragikomisk selvmål af dimensioner at man tilsyneladende er principielt enige om mange af de værdier og principper, som skulle være kernen i arbejdet, men alligevel har glemt at forventningsafklare omkring et helt fundamentalt krav msn selv har. Det er ualmindeligt dårligt udført forhandlingsarbejde.
  4 enige · 3 god kommentar

 • Jeg forstår ikke, hvordan en værdiaftale skal kunne nedfældes i en bindende aftale (hvem skal eksempelvis underskrive, og hvem er de formelle parter i aftalen), men det kan Orange’s juridiske rådgiver vel orientere den undrende fanbase om. En værdiaftale kan kun være en gensidig hensigtserklæring.
  1 enig · 1 god kommentar

---

 • Hvor mange medlemmer har fanafdelingen? Jeg kan ikke finde tallet på deres hjemmeside.
  Er bestemt ikke all-in på GFH, men synes at denne fanafdeling fremstår mere og mere amatøragtig.
  1 enig · 1 god kommentar
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder