Foto: Adam Møller Karlsen ©
NYHED

Pokalgyser: Brøndbys hårdt kæmpende ti mand sendte FCM ud

 
Brøndby IF vandt torsdag aften 1-0 over FC Midtjylland, selvom de blå/gule var en mand i undertal i næsten hele anden halvleg.

    • Nanna Møller Karlsen
      31. oktober 2024 - Klokken 22:03
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    31. oktober 2024 - Klokken 22:03

Allehelgensaften bød for alle Brøndby-fans på en vaskeægte pokalgyser. Brøndby IF og FC Midtjylland dystede nemlig om en plads i pokalkvartfinalen torsdag aften på Brøndby Stadion.

Jesper Sørensen afsonede den anden af to karantænedage, hvorfor Frederik Birk for anden kamp i træk stod på sidelinjen for de blå/gule. Hjemmeholdet manglede en skadet Nicolai Vallys og det gav plads i startopstillingen til Filip Bundgaard. I front erstattede Mileta Rajovic Mathias Kvistgaarden - og det skulle vise sig at være en god idé.

I det første kvarter manglede Brøndby kvalitet i aktionerne med bolden. Omvendt var defensiven skarp og tillod ikke ret meget til gæsterne fra FCM. Og pludselig fandt Brøndby noget af den magi, der skulle til for at låse kampen op.

Clement Bischoff trak til baglinjen i venstresiden og med venstreskøjten vippede han bolden ind i panden på Rajovic, der sendte Brøndby i front. Netop den kombination af Bischoff og Rajovic sikrede Brøndby sejren senest mod FCM, da Bischoff var oplægger til begge Rajovics mål i dén kamp.

Målet gav Brøndby mod på mere og Bundgaard testede flere gange Jonas Lössl i FCM-målet, men alle gange var keeperen på plads og tog sig af afslutningerne fra kanten af feltet.

Yuito Suzuki kunne, måske med rette, føle sig snydt for et straffespark mod slutningen af første halvleg, da han modtog en fremragende bold i dybden fra Jacob Rasmussen, trak ind i feltet og var ved at glide af på sin oppasser, men blev generet af en arm i halsregionen. Men dommer Jakob Kehlet slog ud med armene, og derfor kunne Brøndby gå til pause med en føring på 1-0.

Jordi Vanlerberghe var Brøndbys bedste i de første 45 minutter, hvor midtstopperen var stærk, påpasselig og forudseende i sit forsvarsspil, samtidig med at han fandt gode løsninger med bolden frem ad banen.

Anden halvleg startede egentlig fint og jævnt, men pludselig stak det helt af. Mileta Rajovic brugte begge hænder til at sende en FCM-spiller i græsset og sparkede også ud efter ham. Derfor fik han helt korrekt rødt kort. Men Brøndby Stadion var meget frustrerede, for en FCM-spiller gik også over stregen, men nøjedes med at få et gult kort.

Med bare ti mand i næsten en hel halvleg så det nu svært ud for Brøndby. Men defensiven fortsatte med at være solid, og selvom Brøndby stod dybt længe, blev FCM aldrig for alvor farlige. Brøndby spillede spillet og trak tiden, mens FCM blev mere og mere frustrerede.

Til sidst fik Brøndby fightet en 1-0-sejr flot hjem - og er dermed videre i pokalturneringen. Det blév en vaskeægte Halloween-gyser - men gudskelov endte den godt.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Rasmusito
  • Rasmusito
    Betalende bruger
      31. october 2024   

  • Fan-fucking-tastisk... Og så særligt mod det forfærdelige hold. Hvis Rajovic skulle ud på den, så skulle Bech også - han sparker ud mod Mileta først, da han falder. Men fåk det. Vi vandt 1-0... ;-)
    2 enige · 2 god kommentar
     
    • @Rasmusito ikke fuck det..hvorfor fanden får osorio ikke rødt for en skalle
      1 enig · 1 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer

  • Rajovic t-shirt skal i en ramme og hænges op. Direkte rødt, i en stop volden t-shirt :-D
    3 enige · 4 god kommentar
     
    • XD totalt retarderet xD
      2 enige · 2 god kommentar

  • Jaaaa!!!
    1 enig

---

  • Dejligt resultat!

  • Arenzano
  • Arenzano
    Betalende bruger
      31. october 2024   

  • Fantastisk og helt fortjent sejr - klar dominans i første halvleg og stærkt kæmpet med 10 mand. FCM havde ikke en eneste reel chance i kampen. MoM må stå mellem Alves eller Vanlerberge - hvilket forsvar. Lad os nu få Brabrand eller Kolding please.
    3 enige · 3 god kommentar

  • Der tales ikke så meget om ham, så jeg fremhæver lige Vanlerberghe i dag, hold kæft hvor var han god, både i forsvarsaktioner og i det fremadrettede. I det hele taget har forsvaret oppet sig gevaldigt - i de sidste fire kampe har vi mødt FCM, AGF, FCK og nu FCM igen, og der er kun scoret et mål mod os - og det var på straffe.
    Også stor kamp af Bischoff (igen igen) og Suzuki. Nu gik det, men surt med det røde kort, for vi køre dem jo rundt i første halvleg.
    17 enige · 6 god kommentar
     
    • Lasse P
    • Lasse P
      Betalende bruger
        31. october 2024   

    • @Vild Kimfort Vanlerberge var outstanding i dag. Kæmpe chef!
      7 enige · 3 god kommentar

---

  • Jeg har Vanlerberghe som mom, han spillede krafthelvede godt. Det er sgu dejligt at se ham tæt på topniveau!
    7 enige · 2 god kommentar

  • Det er jo lige før at vores defensiv atter ligner noget man kan stole på. Syntes også Bundgaard klæder vores hold. Dog et kæmpe bollespark til Birk for IKKE at flå en brøltræt Suzuki ud i midten af anden halvleg og erstatte ham med Nartey. Det er som om Suzuki har uendelig kredit uanset hvor fuldstændig usynlig han kan være. Og usynlig var han altså i hele anden halvleg.
    6 enige · 2 god kommentar
     
    • @Kristianbs han fortsatte bare hvor JS slap. Hvorfor dog skifte trætte spillere ud? Men giver dig så meget ret. Det er vitterligt meget mærkeligt

  • stryiv
  • stryiv   31. october 2024   

  • Det sgu ærgeligt med det røde kort.. vi spillede en fantatisk første halveg. Truppen ofrede sig de sidste meter og vi vandt meget. Suzuki spillet lækkert nochelan og bundgaard gør et godt stykke arbejde. Defensivt Vanlerberhge var vigtig fremadrettet, satte ikke en fod forkert. Det var topholds niveau igen idag mod FCM der vist ikke kunne så meget ;) Kan vi forresten snakke om kendelsen hvor den rammer dommeren i FCMs felt og Wass er den forrige som rør den? Forklar mig reglerne!?!??!?
    2 enige · 3 god kommentar

---

  • Betalende bruger
    Top kommentator
    Top gode
    Top enige
      31. october 2024   

  • Dejlig med et godt resultat og en svær modstander, som vi overvandt med en god fight

    Tillykke til holdet, træner staben, klubben og ikke mindst de mange GODE fans der altid støtter holdet i gult og blåt

    Vi rykker os nærmere hen imod en måske finale mod fck, så får vi problemet for selvom det er neutral bane :) kan man næppe forestille sig dbu ikke kommer med nogen sanktioner pga de lorte idioter, der gang på gang ødelægger det for de rigtige fans.

    Håber de skyldige drages til ansvar med livstidskarantæne og gerne fængsel for kaste med pyro mod uskyldige fans og bringe dem i fare

    Samt de hættemåger der sendte vores frivillige og ansatte på hospitalet en alvorligt.

    Men tilbage til sejren dejligt for alle og tillykke til mine medfans
    4 enige · 2 god kommentar

  • LJS
  • LJS
    Betalende bruger
    Top debattør
      31. october 2024   

  • Fedt :-)
    2 enige · 1 god kommentar

  • Sullivan
  • Sullivan
    Betalende bruger
      1. november 2024   

  • Sådan, en sejr og en uafgjort mod de to tophold! Hvad har været anderledes i de to kampe?
     
    • Brøndby85
    • Brøndby85
      Betalende bruger
        1. november 2024   

    • @Sullivan - tålmodigheden har båret frugt - defensiven er styrket - og bredden på holdet er større.
      Vallys var slet ikke savnet igår.

    Se 1 flere kommentarer

---

  • Mpwulf
  • Mpwulf   1. november 2024   

  • Jeg synes faktisk ikke ML’s aktion er så slem som den gøres til … han holdes med to ben og sparker det ene væk for at komme fri - det er jo ikke et spark for sparkets skyld - jeg siger ikke det ikke er dumt men blot at det måske er lidt en overreaktion




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder