Målnet xxx xx x arkiv
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

TV3 Sport: Brøndby henter Sebastian Andersson i FC Köln

 
Brøndby skulle angiveligt være tæt på at lukke hullet i klubbens angreb med en tidligere svensk landsholdsangriber fra Bundesligaen.

  • Målnet xxx xx x arkiv
  • Daniel Mads Jensen
   3. august 2022 - Klokken 12:46
 • Daniel Mads Jensen
 • Daniel Mads Jensen
  3. august 2022 - Klokken 12:46

Brøndbys fans har længe sukket efter en angriber, som endelig kan lukke hullet, som Mikael Uhre efterlod, da han i vinters blev solgt til amerikanske Philadelphia Union. Brøndby-træner Niels Frederiksen har sågar meldt sig i koret med folk der skriger efter offensive forstærkninger.

Nu ser det ud til, at fans og træner ikke skal vente længere, for ifølge TV3 Sport er Brøndby blot et lægetjek fra at hente den svenske angriber Sebastian Andersson i Bundesliga-klubben FC Köln.

Tit er det sådan at disse lægetjek blot anses for at være en formalitet, men i tilfældet Andersson er der måske lidt mere på spil. Der spekuleres i hvert fald på de sociale medier om Anderssons knæproblemer.

Andersson er tidligere svensk landsholdsangriber med ni landskampe og tre mål i bagagen. Hans karriere tog for alvor fart, da han i 2018 blev solgt til Union Berlin, for hvem han scorede 12 mål i sine to første sæsoner. Herefter blev han solgt til FC Köln, hvor en knæskade gav store problemer i første sæson. Siden har han ikke for alvor kunne spille sig tilbage på Köln-holdet, og det er den situation, Brøndby nu håber at kunne udnytte til at hente den rutinerede svensker.

Sebastian Andersson er 191 cm høj, og derfor også en markant anderledes angribertype end dem, Brøndby i forvejen råder over.

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Philip
 • Philip
  Betalende bruger
  Top debattør
  Top kommentator
  Top gode
  Top enige
    3. august 2022   

 • Rigtig stærkt køb, når den bliver officiel. Han er præcis den type, som vi mangler på forreste linje. Han er en virkelig dygtig afslutter, som er god i luften og som har en god målnæse. Han har scoret mål alle steder hvor han har spillet, hvilket er godt tegn. Derudover er det også svært at slå Modeste af holdet i Koln og det er vel derfor fair nok, at han primært har været backup.
  11 enige · 8 god kommentar
   
  • Echo46
  • Echo46
   Betalende bruger
     3. august 2022   

  • Enig @Philip. Hvis han kunne slå Modeste af, var han ikke aktuel for os alligevel, så hvis knæet holder, har han i teorien god mulighed for at være et betydeligt løft af niveauet i angribergruppen!

  Se 1 flere kommentarer
   
  • @Philip Men er det en boksangriber vi mangler? Vil han være god nok i presspillet? Jeg havde nok håbet på en mere mobil type a la Odey.

  Se 2 flere kommentarer
   
  • preben
  • preben
   Betalende bruger
     3. august 2022   

  • @Philip
   Hvis knæet holder, så må det vist være det vi kan opnå
   3 enige

 • BrianV
 • BrianV
  Betalende bruger
    3. august 2022   

 • En høj angriber. 31 år. Ikke mange mål på kontoen. En anden liga.
  Man må jo stole på scoutingen. :)

 • Hmmm - ikke imponerende stats sidste sæson, hvor det trods alt blev til en del minutter. Men okay, hvis han var han en succes, var han uden for vores rækkevidde.

  Kan som udgangspunkt bedre lide de her cases, hvor man får en skandinavisk spiller, der tidligere har bevist sig på et højt niveau, end vores projekter om at tage spillere fra dårligere ligaer end Superligaen med håb om at kunne løfte dem
  3 enige

 • Joblar
 • Joblar   3. august 2022   

 • Ser også det her som en supergod tilføjelse, har set ham spille for Koln og han gjorde det virkelig godt. Noget der dog springer i øjnene, 31 år vi må formodes at skulle ligge en transfer (udenfor strategien), hvad med skader ? Så for mig spiller det ind hvilken kontrakt længde samt størrelsen af transfer, 2 år med option på yderligere et år samt 1-1,5 mio euro, så er det fint.


 • Solz
 • Solz   3. august 2022   

 • Stærkt køb, især hvis han kan genfinde det han leverede i Union Berlin. Mener han kostede 40-50 mil, da Køln hentede ham i Union Berlin for et par år siden. Tiltrængt med et ambitiøst indkøb, og godt med både kvalitet og rutine på én gang.
  2 enige · 1 god kommentar

 • preben
 • preben
  Betalende bruger
    3. august 2022   

 • Ved nogen om han har trænet med i Køln og altså er klar til at rykke ind på vores hold ? Så wass på plads i ugens løb og så kører det med sejr over Basel på udebane som startskud
   
  • Philip
  • Philip
   Betalende bruger
   Top debattør
   Top kommentator
   Top gode
   Top enige
     3. august 2022   

  • @preben Han er ikke klar mod Basel. Han var ikke med i truppen til Kolns kamp imod Regensburg (i pokalen). Det kan så skyldes at han var på vej videre. Derudover starter BL jo noget senere så han skal nok lige bruge en uge i hvert fald, men som indskifter de sidste 30 min er han en mulighed.
   2 enige · 1 god kommentar
   
  • ZnapZ
  • ZnapZ   3. august 2022   

  • @preben Han skulle meldes i rimelig form, men træner alene lige nu. Men har altså også indtil sidste tirsdag været sendt til Grasshoppers(i Zürich). Ifølge medier syntes Grasshoppers at han var for dyr i løn.
   Men træner vist ikke med lige nu op til sæsonstart.
   1 god kommentar

  Se 2 flere kommentarer

 • Sjovt at folk taler hans stats ned. Det er altså Bundesligaen vi taler om, ikke Slovakiet eller Norge. Kan man score kasser i Bundesligaen kan man også i suppen!
  9 enige · 2 god kommentar
   
  • mp80
  • mp80   3. august 2022   

  • @Kejseren så god er Bundesligaen heller ikke, Schwäbe er i top3 over bedste målmænd i ligaen, selv mange herinde ikke kunne fordrage ham. Personligt synes jeg han var langt bedre end de fleste herhjemme.


 • Kan så se at Kølns fans jubler på Twitter og beder til at vores læger er blinde, så han ikke dumper lægetjek. Vi køber simpelthen Kølns Pavlovic.

  Er det her et panikkøb presset i gennem af JBA?
   
  • preben
  • preben
   Betalende bruger
     3. august 2022   

  • @Klipklapperen hvorfor JBA ?
   3 enige · 2 god kommentar

  Se 2 flere kommentarer
   
  • Philip
  • Philip
   Betalende bruger
   Top debattør
   Top kommentator
   Top gode
   Top enige
     3. august 2022   

  • @Klipklapperen tja som jeg husker det havde Grønkjær også knæproblemer da FCK hentede ham, det gik vidst meget godt. Derudover ville vi vel også juble hvis et dyrt indkøb ikke blev den succes som vi havde håbet på og vi så derefter kom af med ham (eksempelvis Gammelby).
   1 enig · 3 god kommentar

  Se 2 flere kommentarer

 • Lyder spændende. Men jeg har svært ved at se, at vi kan få ham rigtig billigt? Köln betalt ca. 50 mio. kr. for ham i september 2020. Han fik trods alt spilletid i 26 (startede inde i 10) ud af 28 mulige (han missede slutningen af sæsonen pga. corona). Selvom han har kontraktudløb i sommeren 2023, så vil Köln ved næppe slippe ham for småpenge?

 • Hans målsnit er fint. 0,3 mål pr 90 min i bundesligaen. Og ca 0,45 pr 90 i 2. Bundes..
  Min bekymring er mere spillestilen. Jeg havde forestillet mig, at vi gik efter en mere bevægelig type..
  Kender dog intet til ham, så kan sagtens være han kan bidrage der.

  Heller ikke sikkert at 4-4-2 diamant skal forsætte..


 • Hvis rygterne er sande og han er på vej til en transfer på ca. 1,5 mio. euro vil jeg mene at det er rigtigt godt arbejde af CV. Synes han vil passe godt ind, ikke en ny Uhre, men kommer med bundesliga erfaring og scorer for de klubber han spiller og med sin fysik en som vil gøre sig gældende i begge felter, ja han er 31 men hvis vi vil have en erfaren målscorer fra en top 5 lige så er 1,5 mio. vel lidt et røverkøb.....
  4 enige · 1 god kommentar
   
  • @Rasmus Stephansen Hvis han har knæproblemer er det Køln der skudt papegøjen.

  Se 4 flere kommentarer

 • preben
 • preben
  Betalende bruger
    3. august 2022   

 • Da CV købte River i Basel, havde han også haft en knæskade og han blev købt alene på baggrund af oplysninger fra Basel, altså uden lægetjek her, hvorefter Riv fløj til Sydamerika for at spille landskampe.
  Ham her ser ud til at have været skadesfri og i bevægelse i et år, han vil gennemgå lægetjek her, så det ser ud til at det ikke bliver et problem med gl skade, og at han kan bedømmes på evner og færdigheder, i videoer ser han rimelig ud.
  Måske skal CV til at lede i topklubbers skades- og lægejournaler for at finde spillere til truppen, River kan jo ikke have skuffet nogen, som mon ikke Sebastian Andersson også vil gå an ?
  1 god kommentar

 • Hvis rygterne er sande angående hans knæ problemer kan vi lige så godt få fingerne i Makienok, han er gratis og sikkert også billigere i løn just saying
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder

KØB VORES KOPPER, BØGER OG PLAKATER