Jesper Jobbe Lindstrøm Eintracht Frankfurt
Foto: Eintracht Frankfurt ©
NYHED

Tysk succes til Jobbe

 
Jesper Lindstrøm skiftede i sommer adresse fra den københavnske vestegn til storbyen Frankfurt i det sydvestlige Tyskland, hvor han blev hentet til den lokale storklub Eintracht Frankfurt som ny offensiv profil. Onsdag aften viste vestegnsdrengen sig frem fra sin bedste side, da han med både mål og assist spillede en afgørende rolle i opgøret mod BM Gladbach i Bundesligaen.

  • Jesper Jobbe Lindstrøm Eintracht Frankfurt
  • Kasper Pedersbæk
   16. december 2021 - Klokken 08:24
 • Kasper Pedersbæk
 • Kasper Pedersbæk
  16. december 2021 - Klokken 08:24

For den i Brøndby opvoksede Jesper Lindstrøm bidrog til at vende kampen for sit hold Eintracht Frankfurt, da de på udebane spillede mod BM Gladbach i Bundesligaen. Gæsterne fra Frankfurt kom bagud kort inde i opgøret, men i løbet af fem minutter midtvejs i kampen vendte Jobbes klub tingene 180 grader, og det med netop Jobbe i hovedrollen.

Frankfurts egen (engelsksprogede) twitterprofil undrede sig også over, hvad mon deres danske es havde fået at spise til morgenmaden.

Først assisterede Lindstrøm sin holdkammerat Santos Borre ved udligningen, hvor assisten blev lagt fra danske fødder - og efterfølgende stod danskeren selv for scoringen til 2-1, da han med en smuk træffer sat ind fra en position midt i feltet blev noteret for nok en scoring i Bundesligaen.

Jobbe så de sidste små ti minutter af kampen fra bænken efter sin udskiftning i det 83. minut, hvor han ved slutfløjtet kunne glædes over sin del af indsatsen i det der blev til en 3-2 sejr på udebane mod Gladbach.

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Zutcorp
 • Zutcorp
  Betalende bruger
    16. december 2021   

 • Knuselsker altså den dreng!
  4 enige

 • Formationsskiftet til 3-4-2-1 har simpelthen været en gamechanger for både Jobbe og Eintracht Frankfurt. Han er som skabt til det system, hvor hans dybdeløb og relationelle spil kommer meget mere til sin ret end ude på fløjen.

  Hvis Frankfurt holder kadencen, er der gode muligheder for at spille med om CL pladserne, hvilket måske kan sende lidt bonuspenge vores retning.
  3 enige

 • Joblar
 • Joblar   16. december 2021   

 • Mon ikke Eintract Frankfurt er glade for det røverkøb......
  3 enige
   
  • @Joblar Jeg er personligt ret glad for det salg vi selv lavede. Første gang i mange år vi sælger et talent til en rimelig sum penge, at det så er mindre end hvad de andre klubber kan få, er hvad det er. Vi skal have genetableret et rygte for at sælge unge kvalitetsspillere, hvor de fleste de sidste mange år er smuttet transferfrit fra os igen. Og det beløb vi fik, selvom det sikkert havde været det dobbelte hvis det var FCN, FCK eller FCM der havde solgt ham - har jo gjort en verden til forskel for klubbens ellers forfærdelige økonomi. Syntes godt vi som Brøndbyfans kan være stolte af vores klub, med betydeligt færre penge brugt på forstærkninger, stadig har leveret gode resultater mod de to store klubber herhjemme. Vi er på rette vej, og på sigt, skal vi nok nå derop igen - også økonomisk. Som vores tidligere Træner havde sagt.. Det er en process.
   9 enige · 4 god kommentar

  Se 2 flere kommentarer

 • del Piero
 • del Piero
  Betalende bruger
    16. december 2021   

 • Tjaa, lige nu ser det ud til Frankfurt har gjort et noget bedre køb i Jobbe end Ajax har gjort med Daramy (som kostede det dobbelt). Det kan ændre sig over tid, men lige nu ligner det et scoop af Tyskerne og en Marrony af Amsterdam klubben ;-)
  2 enige · 2 god kommentar
   
  • Philip
  • Philip
   Betalende bruger
   Top debattør
   Top kommentator
   Top gode
   Top enige
     16. december 2021   

  • @del Piero Du kan ikke rigtig sammenligne salget af Daramy med jobbe. Daramy var to år yngre end Jobbe og potentiale er utrolig vigtigt ift. prisen. Derudover er Daramy angriber og Jobbe 10’er og angriber koster bare mere. Men jo jeg tror også Ajax nu ville have Lindstrøm, efter Daramy har mistet motivationen.

   Og lidt flueknepperi så kostede Daramy 12 millioner euro og jobbe kostede 7 million euro.
   3 enige · 2 god kommentar


 • Barca
 • Barca   16. december 2021   

 • Mon der snart falder flere millioner af til BIF kassen...nogle der kender betingelserne?
  1 enig
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder

KØB GULDBOGEN VI STÅR HER STADIG 2020/2021