Foto: Freja Borne ©
U/19: Brøndby videre i pokalturneringen efter sejr over B93
Tirsdag aften skulle Brøndbys U19-hold til Østerbro for at møde B93 i pokalturneringen. B93 ligger i toppen af den næstbedste U/19-række og Brøndby mødte op til kampen uden flere profiler i form af Ludwig Vraa, Malek Bakhit og Noah Nartey som er med U18 landsholdet. Ligeledes var Benjamin Kold, Clement Bischoff, Adam Claridge, Lucas Ziegler og Eskild Dall fraværende. Der var således lagt op til en fin test for Brøndbymandskabet – og en god mulighed for de spillere der har spillet mindre for at vise sig frem for trænerteamet.
Cheftræner, Christan Sørensen, havde udvalgt følgende 11 spillere til startopstillingen:
Noah Sømmergaard
Waldemar Bjergfelt (U17), Philip Søndergaard, Mikkel Durlev, Matteo Grosso
Mathias Jensen, Mads Beyer
August Carlsson, Bertram Kvist
Oscar Sejrup, Alfred Klamer (U17)
Der var dermed officiel U19 debut til Waldemar Bjergfelt (som dog har spillet andre kampe for U19) og Alfred Klamer, der blot er førsteårsspiller på U17.
På bænken sad Jonathan Agyekum (U17), Danial Riaz (U17) og Gustav Johansen (U17).
Brøndby startede kampen som lyn og torden – og satte B93-mandskabet under et stort pres. Det udmøntede sig allerede efter ca. et minut i et føringsmål til Brøndby sat ind af Oscar Sejrup. Brøndbys høje pres stressede B93 og da B93-keeperen forvaltede en tilbagelægning usikkert kunne Oscar Sejrup, efter en energisk aktion, tage bolden fra keeperen og lægge bolden ind i det tomme mål. En rigtig god start for Brøndby og et selvtillidsboost for Oscar Sejrup, som har været lidt ude af holdet i forårssæsonen, men som kampen igennem og især i 1. halvleg markerede sig med mange fine aktioner.
Kampbilledet fortsatte – Brøndby totalt i teten og B93 havde svært ved at håndtere Brøndbys pres og tempo på bolden. Kampens indledning viste den forskel, der bør være på de to hold. Efter syv minutter blev Alfred Klamer sendt i dybden af August Carlsson og kom frem til en fin mulighed, men blev akkurat tacklet i skudøjeblikket. Klamer kom, i øvrigt, i flere gode situationer i 1. halvleg, men måtte erkende, at tempoet på U19 er højere – og hans afslutninger blev ofte afværget af forsvarsspillerne fra B93.
Efter 20 minutter kunne Oscar Sejrup, med sit andet mål i kampen, bringe Brøndby på 2-0 - med Matteo Grosso i oplæggerens rolle. Bertram Kvist og Matteo Grosso fik kombineret sig flot igennem i Brøndbys højre side, hvorefter Grosso kom fri ved baglinien. Med en cutback fandt han Oscar Sejrup, der på fornem vis, med sit venstre ben, fik krøllet bolden over i det fjerne målhjørne. Et virkelig flot mål.
Kort efter målet til 2-0 var Kvist igen på færde i B93’ felt. Han driblede rundt i feltet og fandt til sidst Klamer med et indlæg til en stor mulighed, men Klamer fik dog slet ikke ramt bolden ordentligt med sit hovedstød og det blev derfor ved de 2-0.
Efter en start på kampen, hvor Brøndby dominerede stort og var oppe 2-0 skulle man tro, at holdet ville køre den hjem fra spids. Men B93 kom mere og mere med i kampen – især som følge af nogle meget sjuskede opspilsfejl fra Brøndby og en defensiv, som ikke var helt afstemt. Det betød, at B93 mod slutningen af halvlegen kom frem til flere pæne muligheder og akkurat inden dommeren skulle fløjte til pause kunne B93 reducere til 1-2 – igen på en stor opspilsfejl fra Brøndby. 1-2 var således stillingen ved pausen.
2. halvleg startede med en kæmpe mulighed til B93 efter få minutter, hvor en B93 angriber kommer alene igennem med Noah Sømmergaard, men han fik, heldigvis, afsluttet over mål.
Efter 55 minutter af kampen fik Mathias Jensen et gult kort. Turneringsbestemmelserne tilsiger, at dette efterfølges af en 10 minutters udvisning – og Brøndby var således nede på 10 mand. Dette betød, at Brøndby i endnu højere grad blev trykket og B93 nærmerede sig en udligning. Brøndby fik dog afværget denne periode uden yderligere scoringer imod og Mathias Jensen kunne igen entrere banen.
Efter Mathias Jensen’s genindtræden på banen fik Brøndby igen bedre styr på kampen og Bertram Kvist kunne med et flot og veludført skud fra distancen gøre det til 1-3. Det lignede herefter en kamp som Brøndby stille og roligt kunne køre hjem – Brøndby havde resultatet og luften var efterhånden gået ud af B93 ballonen. Men en advarsel til Matteo Grosso i slutminutterne – og deraf en 10 minutters udvisning – samt en B93-reducering gjorde kampen unødvendigt spændende i slutminutterne, hvor B93 havde optræk til flere pæne muligheder. Det lykkedes dog ikke for B93 at score yderligere, hvorfor Brøndby kunne avancere i pokaltureringen på en aften som startede flot, men som blev mere bøvlet end nødvendigt mod en fin modstander fra B93.
I løbet af 2. halvleg blev Jonathan Agyekum, Danial Riaz og Gustav Johansen sendt på banen og Brøndby kunne således slutte kampen med hele seks U17 spillere på banen inklusive Noah Sømmergaard, Waldemar Bjergfelt og Philip Søndergaard.
Den næste opgave for Brøndby U19 er på lørdag, hvor de på udebane møder Sønderjyske i U19 ligaen.

Deltag i diskussionen