Foto: Kasper Pedersbæk ©
Vallys skifter til Brøndby
Der var ikke længe til den fede dames sang og transfervindues lukning, da Brøndby onsdag aften kort efter klokken 22 præsenterede en markant offensiv tilgang i form af superligaprofilen Nicolai Vallys. Den nu tidligere Silkeborg spiller har brugt tiden i søhøjlandet til at udvikle sig til en offensiv profil, hvor han var en stor faktor i sidste sæsons tredjeplads.
Nicolai Vallys blev præsenteret i trøje nummer 7, og meldes på træningsbanen straks fra morgendagen.
Der har været snak på sociale medier om Vallys' opvækst på Østerbro i København og en fortid i BK Skjold, som har en lidt større naboklub ikke langt ved siden af sig. Men den tager Vallys selv i stiv arm, da han selv punkterer al snak omkring sin fortid med ordene:
- Og nej, jeg har ikke stået på Sydsiden som barn, nærmest tværtimod, men jeg er en voksen mand, og skiftet til Brøndby IF er et kæmpe skridt i min karriere.
Og supplerer selv med ordene:
- Et skridt, jeg er utrolig stolt af, og en mulighed jeg er ydmyg over at få.
Om transferen siger fodbolddirektør i Brøndby IF, Carsten V. Jensen:
- Nicolai Vallys har udviklet sig til en af Superligaens største profiler, så vi er meget tilfredse med, at vi her til aften har indgået en længevarende aftale med Nicolai. Nicolai er lidt en 'late bloomer', der med sine ideer og blik for spillet ser ud til at have fundet sig til rette i toppen af dansk fodbold.
Brøndby har onsdag aften hentet 26-årige Nicolai Vallys og udstyret offensivprofilen med en 4-årig kontrakt. Vallys får nummer 7 på ryggen, og påbegynder træningen med sin nye klub torsdag.

Deltag i diskussionen
Mr.D 31. august 2022
Bose 31. august 2022
19Magic64 31. august 2022
-jeg ser det som et sundheds tegn at vi begynder at kunne være med der, ellers henter vi aldrig de to store FC klubber..
Velkommen til Vallys.
nicolai83 31. august 2022
Desuden så er det også svært at være CV, enten er han for nærig eller så smider han penge i lokummet etc.
Min kritik går på at vi har været for langsomme til at smide den store check for at få styr på truppen noget før. 3-4-5-6-7 kampe henne og vi skal til at lege catch up for bare at komme i top 6 og missede en historisk chance for en seeded plads om gruppespil.
19Magic64 31. august 2022
Men Brøndby er bare pt. ikke så attraktiv som vi har været, tror jeg spiller meget ind..
---
Medie-k
Betalende bruger
31. august 2022
Mr.D 31. august 2022
Hvis han gør det godt kan han være væk om et år til 30 mill.
Hvis han gør det godt og ikke kan sælges, er det næppe er problem for så får klubben succes.
BIF_Sherra 31. august 2022
Nicklaspoulsen 31. august 2022
nicolai83 31. august 2022
En spiller der det sidste års tid eller mere har spillet på et hold der har spillet langt bedre og sammenhængende fodbold end os.
26 år er en perfekt alder for en bærende spiller for os pt. Ung nok til at kunne udvikle og sælges videre om et par år, og gammel nok til at have noget rutine.
Hoptimisten 1. september 2022
Hvis han leverer + 10 mål/ assists pr sæson men ikke bliver solgt, er han så et flop?
Det kan godt være at han ikke bliver videresolgt for 20+, men til gengæld kan hans målsøgende spil og afleveringer skabe større værdi for holdet i form af evt kval t europa(ønsketænkning) og bedre placeringer i suppen, samt større værdi for eksempelvis Kvistgaarden...
Mr.D 31. august 2022
Så begynder det altså at ligne noget.
Hvis Hedlund og Ohi også finder sammen, så kan top 6 være sikret i fin stil. Og så kan alt ske - fx Europa kval.
Nu glæder jeg mig til bold på søndag.
Forza BIF!!!
BIF_Sherra 31. august 2022
preben
Betalende bruger
31. august 2022
---
Broder Salsa
Betalende bruger
31. august 2022
RIP hvis Vallys får en ligeså sløv start som Greve. Så er alle parter virkelig på røven.
Nåh, nu har NF fået sine offensive forstærkninger. Game on!
Nicklaspoulsen 31. august 2022
Nicklaspoulsen 31. august 2022
Til sidst så er det her jo en fantastisk historie og inspiration til alle fodboldspillere, som måske ikke lige slår til som ungdomsspiller. En masse hårdt arbejde, en lille portion held også ja glæden ved at spille fodbold, så kan man stadigvæk skrive kontrakt med en af de største klubber i DK!
BIF_Sherra 31. august 2022
valgte kun Brøndby fordi FCUK ikke ville have ham
Mc 31. august 2022
19Magic64 31. august 2022
BIF_Sherra 1. september 2022
---
PHegelund 31. august 2022
Tejnestiften 31. august 2022
Glæder mig allerede til næste derby.
Forza BIF
Bornholms_Granit 31. august 2022
Men spiller han godt og kommer med omkring landsholdet i f.eks. foråret så kan han sagtens blive en god case der mere end henter pengene ind igen.
Slår han derimod ikke til ja så er det sgu en skidt case og vil give minder om Gammelby og at Silkeborg er noget lort, men det gik da Skov ret godt da han skiftede væk fra Silkeborg! Jeg kan ikke se hvorfor at det ikke sku kunne ske for Vallys.
---
Philip
Top gode
Top enige
1. september 2022
Tidligere i vinduet var prisen noget højere og SIF har endt med at sælge ham for 10 millioner mindre end hvad FCK bød. Nu må vi bare håbe, at han kan stå for presset.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
1. september 2022
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
1. september 2022
Mathat 1. september 2022
---