Hold og fans
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Vilde tal: Brøndby har nu solgt 15.000 sæsonkort

 
Brøndby IF rammer snart loftet for antallet af sæsonkort. Lørdag formiddag har tælleren rundet imponerende 15.000.

    • Hold og fans
    • Nanna Møller Karlsen
      26. juni 2021 - Klokken 10:55
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    26. juni 2021 - Klokken 10:55

Der er virkelig godt gang i salget af sæsonkort til Brøndby Stadion. Der er naturligvis en tæller på Brøndbys hjemmeside, hvor man løbende kan følge med, og den vakse fan kunne lørdag formiddag se tælleren runde 15.000.

Der er altså solgt 15.000 sæsonkort til den kommende sæson (inkl. billetabonnementer) og det er ny rekord. Men hvis man gerne vil være sæsonkortholder og endnu ikke har fået købt, skal man til at skynde sig. Der er nemlig et loft på omkring 15.500.

- Det er den kapacitet, vi i første omgang kan reservere på Brøndby Stadion til sæsonkortholdere. Til europæiske kampe er der nedsat kapacitet på Sydsiden og andre steder på stadion, da UEFA har et krav om, at alle pladser på stadion er siddepladser til disse kampe. Samtidig råder UEFA også selv over et antal pladser til de europæiske kampe, og af den grund er grænsen på sæsonkort på 15.500 pladser, skriver Brøndby på sin hjemmeside.

- Med et sæsonkort- eller billetabonnement har man forkøbsret til play-off kampen i Champions League og til det efterfølgende europæiske gruppespil. Når der er en nedsat kapacitet til europæiske kampe, må vi derfor reservere en del af den ledige kapacitet på Brøndby Stadion til de sæsonkortholdere på Sydsiden, som ikke kan få en plads på Sydsiden til en europæisk kamp.

Hvis du gerne vil nå at sikre dig et sæsonkort, så kan du købe det HER.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Barca
  • Barca   26. juni 2021   

  • Hvor mange må lukkes ind til europæiske kampe?
     
     
    • Kenneth
    • Kenneth
      Betalende bruger
        30. juni 2021   

    • @Barca
      mellem 25.000 og 26.000 tusind.
      Wiki siger 26.114 men det er tal fra 2003 hvor man skrev der var plads til 29.000 fans her af 23.400 siddende.
      Nu skriver Brøndby.com der er plads til cirka 28.000.
      Sydsiden står vist til 2.600 siddende når der er sat sæder op, og så er der udebane afsnittet også.

  • Philip
  • Philip
    Top gode
    Top enige
      26. juni 2021   

  • Jeg glæder mig til, at ser jer alle på stadion i næste sæson !! Mon ikke der bliver udsolgt i dag.
    4 enige · 4 god kommentar

  • Og til de mindre kampe vil der så være udsolgt til nogle afsnit, men man vil opleve at de er halvtomme til kampene...

    For mig der køber man sæsonkort, hvis man kommer til stort set alle kampe.
    Men fedt med den store interesse og opbakning!
    1 enig

---

  • Saesonkort
  • Saesonkort
    Betalende bruger
    Top kommentator
    Top enige
      26. juni 2021   

  • Det er mig en gåde, at vores kommunikationschef tillader tælleren på brondby.com at gå til 16.000, når der kun er ~15.500 i salg… I guder!
    1 enig
     
    • Betalende bruger
        26. juni 2021   

    • @Saesonkort Det er mig en gåde, hvorfor du holder med Brøndby - Negativitet, negativitet, lige før man svaner BIFtiljegdør :)
      2 enige · 1 god kommentar

    Se 7 flere kommentarer

  • Nogen der ved om vi slår FCK på antal solgte sæsonkort ??? :)
     
    • Philip
    • Philip
      Top gode
      Top enige
        26. juni 2021   

    • @Berg1964 lige pt er vi foran, men FCK ligger også meget tæt på 15.000 sæsonkort.
      3 enige · 3 god kommentar

  • mp80
  • mp80   26. juni 2021   

  • Nogen der ved hvor mange sponsor billetter der er i Brøndby? Det ville være interessant at vide, da FCK indregner dette tal når de opgør deres antal solgte sæsonkort.
    1 enig
     
    • Philip
    • Philip
      Top gode
      Top enige
        26. juni 2021   

    • @mp80 Er du sikker på, at de gør det? Jeg mener det er 1.500 stk i Brøndby.
      1 enig · 1 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer
     
    • @mp80 Sponsor billetter er altid svær. For sponsorer får jo netop sæsonkort(sponsorbilletter) for deres sponsorat. Derfor er det her med antal sæsonkort for hver klub svær at måle. Tilskuertal ligeså, for hvor mange får billetter af sponsorer og hvor mange køber reelt billetter. Men Anyway 15.500 sæsonkort er imponerende:-)

---

  • Niels Frederiksen effekten
    1 enig

  • Kenneth
  • Kenneth
    Betalende bruger
      27. juni 2021   

  • Så er der under 200 sæsonkort/billetter tilbage (nice)
     
    • @Kenneth
      Mener der manglede ca 150 da jeg gik i seng i går. Men nu er tallet ca 350. Så enten har de åbnet op for flere (og dækker det ind under en maksgrænse op 15500), eller også har der været en del bøvl som skrevet ovenfor som måske har ført til annuleringer?

    Se 1 flere kommentarer




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder