Luis Binks
Foto: Brøndby IF ©
PODCAST

VinduesHviskeren: Binks i bagkæden - return of the left foot

 
Her kan du høre VinduesHviskeren med fokus på den nye Brøndby-stopper Luis Binks.

    • Luis Binks
    • Nanna Møller Karlsen
      30. juli 2025 - Klokken 10:35
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    30. juli 2025 - Klokken 10:35

Brøndby IF har sikret sig den 23-årige forsvarsspiller Luis Binks på en fem-årig kontrakt. I denne udgave af VinduesHviskeren ser vi nærmere på den nye venstrebenede Brøndby-stopper og hvad han kan bringe til holdet.

Hvordan ser den optimale bagkæde i Brøndby ud nu? Hvordan er Binks endt i Brøndby? Hvad er hans spidskompetencer og hvor ligger hans begrænsninger?

Kasper Pedersbæk leverer analyserne og Nanna Møller Karlsen stiller spørgsmålene.

Partner: Energihuset Danmark
Partner: FORMAT Biograf
Partner: Boligmatch

Lyt med her eller find podcasten, hvor du foretrækker at lytte med:





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • MR
  • MR
    Betalende bruger
      30. juli 2025   

  • Enig med Nanna og Kasper. Så gerne at Lauritsen fortsat får chancen i midten. Alves hoved og tanker må være i retning af baby mm. På sigt vil Binks være naturligt valg i venstre side og Alves / Jordi i højre… “Projekt Klaiber” giver ikke så meget mening, når Binks er klar … Håber dog stadigt på 4 i bagkæden på sigt, nu hvor vi har Villadsen og Køhlert…
    3 enige · 1 god kommentar
     
    • Mauer
    • Mauer   30. juli 2025   

    • @MR jeg synes også at Lauritsen har spillet sig op og vil også have det fint med at han bliver. Har ikke givet helt op på ham i endnu. :-)

      Jeg tror ikke du skal regne med den 4-back kæde, med købet af Binks. Det er ikke der hans kvaliteter ligger, hvis man skal tro på div. udtalelser.
      5 enige · 2 god kommentar
     
    • del Piero
    • del Piero
      Betalende bruger
        30. juli 2025   

    • @MR Som jeg skriver i mit indlæg synes jeg at vi skal tænke på gruppen af forsvarspillere, som et kollektiv og passe på med hele tiden at tale om ideal-opstillingen og få det til at lyde som om det kun er de tre der starter i næste kamp, som er en del af truppen.

      Nøglen til success er at have en trup, hvor mange bidrager. Vi har brug for Lauritzen, Vanlerberghe, Klaiber, Divkovic, osv. også selvom de ikke starter inde i næste kamp. Der bliver mange kampe med superliga, europakval (og måske gruppespil), samt pokalkampe, så der skal nok blive spilletid til alle.

      Det er hele truppen der vinder mesterskaber, ikke kun start 11-eren!
      8 enige · 6 god kommentar

    Se 4 flere kommentarer
     
    • @MR Det er lidt specielt med Klaiber, for det virker til at Birk vil have ham i startelleveren uanset hvilken position han spiller.
      Jeg så ham helst ikke i midterforsvaret på trods af at han har gjord det ok i de sidste par kampe.
     
    • Betalende bruger
        30. juli 2025   

    • @MR Rasmus er bedre i en 4 back kæde i min verden og Alves er for mig en vigtig mand jeg tror der bliver en del rotation alt efter hvem vi møder

      Tror flere får chancen og Alves heller ikke bruges i alle kampe, da han før har haft skader. Så tror det kommer naturligt med lidt rotation og udskiftninger undervejs.
      2 enige

  • del Piero
  • del Piero
    Betalende bruger
      30. juli 2025   

  • Virker som et lovende køb og under forudsætning af at Binks slår til har vi en rigtig god gruppe i forsvaret med

    - Venstre back: Köhlert og Divkovic
    - Venstre stopper: Binks og til nøds Vanlerberghe eller Alves
    - Central stopper: Alves og Lauritzen i midten, til nøds Vanlerberghe eller Binks
    - Højre stopper: Vanlerberghe og Klaiber
    - Højre back: Villadsen og Klaiber på højre back, til nøds Vanlerberghe

    ...samt Philip Søndergaard som den unge lærling og joker i bagkæden.

    Det er præcist den bredde og dybde vi skal bruge i en liga, hvor vi sidste år så FCK og FCM lægge afstand netop i kraft af en bredere trup med kvalitet hos både første og andetvalg på hver position.

    Og så er det super godt gået af Schmedes at have det hele på plads inden udgangen af Juli, så vi står stærkest muligt ift. at kvalificere os til Conference League.

    Jeg har ikke tal på den gange, hvor Brøndby er røget ud i kval-runderne på at give en række nemme mål væk, fordi forsvaret ikke har været godt nok eller ikke har været ordentligt sammenspillet.

    Velkommen til Binks...det skal nok blive godt!
    6 enige · 6 god kommentar

  • Betalende bruger
      30. juli 2025   

  • Hvornår kan vi forvente at han får arbejdstilladelsen på plads så han kan træne og spille med på ligefod med de andre
     
    • @bif fan for evigt hørte tidligere at det ville blive i eftermiddags og ellers i morgen :)
      1 enig · 2 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer

---

  • En liiiiidt lunken analyse fra Kasper. Jeg er heller ikke helt der hvor jeg klapper i nællerne af begejstring. Men vi er nødt til at tro på vores scoutingafdeling har gjort deres arbejde og at han har hvad der skal til, også på den korte bane. Spændende bliver det at følge.
    1 enig
     
    • Mauer
    • Mauer   30. juli 2025   

    • @Kristianbs For at lave en fuldgod analyse, skal han have fat i samtlige kampe han har spillet. Det virker ikke realistisk på så kort tid. Men ja, han fortæller ikke rigtig noget, man ikke selv har læst rundt omkring på nettet.

    Se 4 flere kommentarer

  • Saesonkort
  • Saesonkort
    Betalende bruger
    Top kommentator
    Top enige
      30. juli 2025   

  • Man kan sige meget, men Schmedes er gået all-in på denne transfer.

    Personligt lyder det som en klon af Tshiembe/Heggheim/Rasmussen og jeg er ikke helt sikker på om vi skal være begejstret. Jeg håber, at at han bliver fittet og skolet, inden han bliver smidt for løverne. Der skal ikke mange hjerneblødninger eller sjuskefejl til, før hans ry og rygte tager skade.
    3 enige
     
    • Klaris
    • Klaris   31. juli 2025   

    • @Saesonkort Du mener simpelthen at han lyder som en klon af Tshiembe og Heggheim og på samme niveau??
      Ved ikke om jeg skal græde eller grine over din konstante negative tilgang til alt.
      Manden har fået sin fodboldopdragelse i Tottenham, Bologna, Como og Toronto! Du mener ikke dette indikerer et helt andet niveau end de 2 nævnte?
      Har en kammerat som er Norwich (og brøndby fan), sæsonkort i Norwich og siger han er et klassekøb til et 3 mands forsvar. Mange forstod ikke han ikke spillede, sidste 6 kampe han fik, holdt de nullet i halvdelen og alligevel røg han af bagefter.
      Mon ikke han nok skal styrke vores hold, Championship er trods alt regnet som Europas 6 hårdeste liga.
      3 enige · 3 god kommentar

    Se 3 flere kommentarer

  • Tak for podcast og nice af Kasper at være til rådighed. Det var rart med en overflyvning af vores nyeste spiller som hjælper lidt på fordøjelsen af samme.

---




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder