Foto: Kasper Pedersbæk ©
NYHED

Brøndby ansætter ny sikkerhedschef

 
Brøndby satte tirsdag navn på klubbens nye sikkerhedschef efter Mickel Lauritzens tragiske dødsfald kort før nytår.

  • Kasper Pedersbæk
   20. februar 2024 - Klokken 16:48
 • Kasper Pedersbæk
 • Kasper Pedersbæk
  20. februar 2024 - Klokken 16:48

Brøndby satte tirsdag navn på klubbens nye sikkerhedschef, der er blevet ansat i kølvandet på Mickel Lauritzens tragiske dødsfald kort før nytår. Fra den 1. marts vil det være Ronnie Kesby, tidligere ansat ved Københavns Vestegnsn Politi, der skal varetage sikkerheden til Brøndby IF's hjemme- og udekampe, ligesom han med klubbens egne ord også får ansvaret for det daglige arbejde med fortsat at forbedre og implementere sikkerhedsmæssige tiltag.

Til Brondby.com siger den kommende sikkerhedschef selv:

- Efter en lang karriere indenfor Politiet glæder jeg mig til at blive en del af en så stor klub som Brøndby IF, som har en lang historie og en utrolig passioneret fanbase. Samtidig glæder jeg mig til at komme i gang og byde ind med min erfaring omkring planlægning, sikkerhed og dialog med fansene og andre involverede parter for at sikre, at alle kan nyde en fantastisk fodboldoplevelse på Brøndby Stadion og på vores udeafsnit.

Ronnie Kesby starter som ny sikkerhedschef i Brøndby pr. 1. marts 2024.

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Saesonkort
 • Saesonkort
  Betalende bruger
  Top kommentator
  Top enige
    20. februar 2024   

 • Referencen er ikke god. Sjældent har jeg oplevet en så håbløs organisation som Vestegnens Politi. De har brugt år på at fucke noget så simpelt som en kampafvikling op.
  2 enige
   
  • Medie-k
  • Medie-k
   Betalende bruger
     20. februar 2024   

  • @Saesonkort Jeg er sjældent så enig som nu - med den baggrund kan han kun overraske positivt
   
  • @Saesonkort du helt uden for skiven her
   1 enig

 • 19Magic64
 • 19Magic64
  Betalende bruger
  Top gode
    20. februar 2024   

 • Prøv at give manden en chance først..

  Måske han har gjort sig tanker omkring de sammenstød der har været, og har bedre chance for en god dialog og løsning, med sine tidligere arbejdsplads..
  5 enige · 3 god kommentar

 • Synes der længe har været god ro i BIF, så ros til fans for at det ikke er os der fylder flest overskrifter med ballade og pyro.

  Synes man også skal kunne være positiv når tingene rent faktisk er væsentligt forbedret
  1 enig

---

 • Det er en meget betryggende og visionær ansættelse, det godt ansættelses håndværk. Den ny sikkerhedschef kender vestegnens politi/politiet generelt inde fra, han kender deres tanke/mind sæt og han kan kommunikerer med dem på deres "eget sprog" og han vil få stor gavn af hele hans politimæssige netværk. Det er rigtig godt set at ansætte en profil som den sikkerhedschefen kommer med.
  2 enige
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder