Jesper Sørensen
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Officielt: Jesper Sørensen er ny cheftræner i Brøndby IF

 
Brøndby IF har i dag ansat Jesper Sørensen som ny cheftræner i klubben.

  • Jesper Sørensen
  • Nanna Møller Karlsen
   2. januar 2023 - Klokken 08:50
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  2. januar 2023 - Klokken 08:50

Brøndbys trænerjagt har nået en ende. Klubben har valgt at ansætte Jesper Sørensen som ny cheftræner. Sørensen stoppede for et år siden i Brøndby IF som assistenttræner, men er altså nu tilbage.

Han kommer til fra et job som U/21-landstræner, hvor han for nyligt forlængede sin aftale.

Brøndby IF har indkaldt til pressemøde klokken 12.00.

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Jensen
 • Jensen
  Betalende bruger
    2. januar 2023   

 • Nå, men heldigvis er han stærk taktisk.
  3 enige

 • Tillykke til ham og til os. Det skal nok blive godt!
  2 enige · 1 god kommentar


---

 • Synes at med det Jan B har gået og lagt op til, synes jeg godt nok det her er en fuser!
  Jeg håber det bedste, men man kan ikke rigtig tillade sig at blive sur, hvis det ikke går
  2 enige
   
  • @Masiv84 det er også 2 Jan.
   så man må kun fyre fuser af :)

 • Godt nok skuffet,
  Og hvor er det dog uambitiøs.
  Her havde man glædet sig til et nyt navn der kan løfte os op. Også ender vi med en træner der sidst han var cheftræner for et superligahold var en skuffelse. Og hans indsats på U21 har ikke været en succes.
  Var det ikke meningen at vores nye ejer skulle byde ind med deres netværk ?
  CV viser endnu engang at han ikke magter jobbet.
  Kan ikke se at det her er bedre end NF.
  5 enige · 2 god kommentar
   
  • lusk
  • lusk   2. januar 2023   

  • @fedtmule71
   Forstår din skuffelse, men omvendt, synes jeg, at man bør respektere klubbens process og valg. Tror man har haft mange oppe at vende, og er sikker på at JS ikke er en nødløsning, eller en der er valgt, da andre har valgt os fra.
   Jeg tror på, at der er lavet et grundigt og seriøst vurderingsarbejde, og Jesper er valgt, fordi han var den som tilbyder den bedste pakke.

   Forstår så ikke helt den med CV, for tror ingenlunde at CV er den som har truffet denne beslutning alene. Føler mig overbevist at et udvalg i bestyrelsen har været inde over - det er trods alt en markant nøglemedarbejder der er ansat, og ikke blot en ny spiller.
   3 enige · 3 god kommentar

 • En lunken oplevelse......Håber det er det rigtige....L Det er også de nye ejers første store fodaftryk - Dramaet udeblev , igen revolutioner, et mere afdæmpet konservativt valg, lader til CV har ført rorpinden....
  2 enige · 2 god kommentar

---

 • Welkro
 • Welkro   2. januar 2023   

 • Velkommen tilbage Jesper Sørensen! Jeg håber at du kan få os på rette kurs igen.

  Med det sagt, så var han næppe 1. valg når han er hentet 7 dage før træningsstarten. Og han er ikke hentet på sine tidligere resultater som cheftræner, men sin tid som assistent i Brøndby, som var god.
  Det skræmmer lidt at han med et stjerne u-21 landshold ikke formår at kvalificere sig til EM.
  Jeg er ikke helt oppe at ringe, jeg havde håber på et større navn fra Tyskland eller lignende.

  Så er jeg spændt på hvad vi henter af spillere i dette vindue. Jeg håber at vi har lært lektien med den Norske liga! Vi har haft masser af muligheder for at lære at spillerne derfra ikke er stjerner i SL fordi de er stjerner deroppe.
  Jeg så VIRKELIGT gerne at vi smed en pose penge efter Lasse Berg Johnsen fra Randers FC.
  1 enig

 • lusk
 • lusk   2. januar 2023   

 • Mange havde nok håbet på en stor kanon, med en aggressiv spillestil a la AZ, og alle disse er nok lidt mellemfornøjede her til formiddag. Jeg selv er lidt ambivalent omkring valget, da jeg nok også er tilhænger af, at der skal ske noget anderledes der kan ruske i båden.

  Jeg vælger at tage de postive briller på, og tror på at Jesper er præcis på det rette sted til den rette tid af en årsag, og at klubben og Jesper er enige om, hvilken type fodbold vi skal spille og hvordan vi bringer vores talenter videre til 1. holdet og ud i verden.

  Uanset hvad, så bliver det et spændende vindue, hvor der må skulle luges godt ud i truppen, og tilføjes et par stærke navne.

  3 enige

 • revolution udeblev !!!!! Læste en masse kommentarer på artiklen fra EB.
  Må indrømme at JS skuffer mig lidt. Hvis han var 35 og fremadstormende så måske ok... Mange skriver det er uambitiøst, og må give dem ret. Havde forventet et yngre træner talent eller en træner der havde bevist sit vær med resultater.
  Med den periode vi går ind, og med de udfordringer der er, havde en træner med rutine, været at foretrække for mig.
  Lidt nervøs for det bliver en gang defensiv 3-5-2 igen, i for det vi alle savner,,,,, En gang fantastisk A.Z bold eller lign... Havde sgu lidt håbet på en revolution. Og det føler jeg ikke JS kommer med..
  2 enige
   
  • lusk
  • lusk   2. januar 2023   

  • @Fuld fart frem
   Klubben vil jo spille presfodbold og direkte fodbold. Så de havde vel næppe ansat Jesper hvis han ville spille defensivt?
   1 enig

---

 • Saesonkort
 • Saesonkort
  Betalende bruger
  Top kommentator
  Top enige
    2. januar 2023   

 • Retov må godt nok være skuffet!
  2 enige
   
  • Joblar
  • Joblar   2. januar 2023   

  • @Saesonkort han beholder jo nok sit job på trods af alt.

 • Joblar
 • Joblar   2. januar 2023   

 • wow - man har brugt tæt på 2 måneder og så finder man en tidligere assistent træner, CV og den sportslige ledelse bliver ved med at overraske, men jeg læser det her som et udtryk for at Brøndby nok ikke er så attraktiv som vi går og bilder os selv ind.

  Og så tager man JS som har yderst begrænset erfaring som cheftræner - han har haft et stærkt U21 landshold som han ikke formåede at kvalificere - 88 kampe for Fredericia med et snit på 1,42 som cheftræner - 54 kampe som cheftræner for Silkeborg med et snit på 1,41 point - that's it...........

  For mig er JS heller ikke den træner der står for en klar og tydelige spillestil, som vi havde brug for i Brøndby efter alt for mange år med en pragmatisk tilgang, er bange for at det kommer til at fortsætte.

  Hvis det her er det nye Brøndby og ambitionsniveauet, så tænker jeg vores nuværende placering i SL passer meget godt.
  3 enige · 2 god kommentar
   
  • Jensen
  • Jensen
   Betalende bruger
     2. januar 2023   

  • @Joblar - På den anden side, kan han jo nærmest kun overraske positivt.
   Med mindre den taktiske ekspertise udebliver…

   En af mine store kæpheste er, at klubben bør definere spillestilen, og hente spillere og trænere efter denne.
   Og lige dér er JS perfekt. For klubben har ikke en fast defineret stil og det mener jeg heller ikke JS har. Så det er da lige som det skal være.

  Se 2 flere kommentarer

 • mp80
 • mp80   2. januar 2023   

 • Pinligt af CV hvorfor blev han ikke cheftræner sidste sommer? Hvis det er ham man mener er bedst, allerede dengang burde NF være fyret. Fyr CV han kan intet andet end skuffe.
  2 enige
   
  • lusk
  • lusk   2. januar 2023   

  • @mp80 Kan jo være at Jesper er blevet dygtigere, mere moden og en bedre træner de seneste 18 måneder?
   1 god kommentar

---

 • Ruddi
 • Ruddi   2. januar 2023   

 • kom så jesper, hvis tvivlerne at du har nosser
  1 enig · 1 god kommentar

 • Katongo
 • Katongo
  Betalende bruger
    2. januar 2023   

 • Jan Bech: Det her med, at udsende en pressemeddelse om ny træner, det er ikke vores stil

  Nå, men det er nu ikke derfor jeg er lettere misfornøjet. Det føltes bare lidt som en lun leverpostejsmad når jeg havde regnet med dyrelægens natmad.

  Nu er det blevet Jesper Sørensen, nu må vi som fans bare sørge for, at tage imod ham som var han Jürgen Klopp og støtte ham og holdet.

  Indtil han eventuelt fejler, må vi sige til os selv, at han er god nok.
  4 enige · 4 god kommentar

 • Ruddi
 • Ruddi   2. januar 2023   

 • og til jan beck,syntes du skal vare din mund,og lade andre klare pressen,med din udtagelse om en stor pressentation, og ny træner før nytår,sakader du mere end du gavner,har stor respekt for det du har gjort for Brøndby,,men hold dig fra pressen tak godt nytår
  2 enige · 1 god kommentar

---

 • Jeg er lettet over denne gode nyhed: Sørensen er en fodboldklog og erfaren træner med et indgående kendskab til klubben, kulturen og spillerne. Samtidig er han ambitiøs og skal nu sætte sit præg på holdet mere direkte. Det bliver godt. Han har fortjent denne udfordring og vil leve op til den, det tror jeg på. Hjerteligt velkommen tilbage til Brøndby; Jesper Sørensen!
  6 enige · 7 god kommentar
   
  • @Michael Hansen - fuldstændig enig og man kan vel tilføje, at klubben har et rigtig godt indblik i hvilken type træner JS er. Jeg har iøvrigt hele tiden på fornemmelsen, at JS havde en større aktie i mesterskabs spillet end han fik kredit for. Og med JS ved roret bliver det en flyvende start, da han kender klubben og mange af spillerne.
   Største bekymring er vel privatlivet med familien i Jylland.
   5 enige · 4 god kommentar

  Se 3 flere kommentarer

 • Nøj hvor er det et kedeligt og ligegyldigt valg.
  1 enig

 • Siden Jespers afgang i Brøndby er det kun gået en vej….
  3 enige · 2 god kommentar

---

 • Muligvis det mest røvsyge og ligegyldige trænervalg man kunne forestille sig, NF ver 2.0. Gud ved om brøndby med vilje træffer den slags valg for at pisse deres fans af?!?
  1 enig · 1 god kommentar
   
  • Joblar
  • Joblar   2. januar 2023   

  • @Brøndby 1964 IF hahaha har tænkt den selv samme tanke :-)

 • Skuffende og uambiøst.

  Jeg har kun godt at sige om ham som assistent, men jeg tvivler kraftigt på at han kan løfte holdet og motivere spillerne. For mig at se minder hans karisma mere om NF end fx en Zorninger type.

  På positiv siden må man antage at han lynhurtigt kan falde til i klubben, forstår historie, værdier mv. og så undgår man nok kulturelle clash mellem trup og træner.

  Men velkommen til og held og lykke. Jeg håber at blive positivt overrasket, men forventer absolut ikke at dette trænervalg vil medføre specielt store forandringer i spil/udtryk på den korte bane (læs: jeg tvivler kraftigt på top6 uden markante tilgange på spillersiden).

 • Thomcat
 • Thomcat
  Betalende bruger
    2. januar 2023   

 • Yes yes yes - det skal nok blive godt. Hold kæft hvor er jeg lettet over det ikke var en eller anden tysker som er total ligeglad med klubbens fremtid og som intet ved om at integrere ungdomsspillere. Men vil være skuffet hvis ikke der nu skrues gevaldigt op for holdet omkring træneren.
  5 enige · 2 god kommentar

---

 • Hvorfor er Brøndbyfansne blevet sådan en flok tudeprinsesser? Det er sgu lige meget hvad klubben gør, så står der er flok sort/orange flæbehoveder og hyler op.
  Hvad blev der af Brøndby I.F. fra Vestegnen, hvor ingen tuder og vi stiller op igen?
  11 enige · 4 god kommentar

 • ;)))

  Så sparet GFK de penge på en dyr træner!!!

  Så kan der bruges lidt mere på at hente Stryer hjem!
  1 enig · 1 god kommentar

 • En lunken men ikke overraskende ansættelse.

  Jesper kender klubben, og klubben kender ham. Han var vigtig som assistent under sæsonen vi blev mester og har tydeligvis nogle forcer der kan bruges.

  Jeg er dog mere end lunken, før jeg ser det hold han skal arbejde sammen med. For det bliver mere end afgørende.

  Bliver det et hold styret af Retov, så kunne vi lige så godt have beholdt Niels, for så er vi ihvertfald held sikre på der ikke sker skyggen af udvikling. Får han derimod mulighed for at sætte sit eget hold, så tænker jeg det kan blive okay. Ikke godt, ikke fremragende, men ok..

  Jeg havde godt nok forventet mere.

  Desuden er det jo mega komisk, at JBA for få dage siden lagde op til det helt store show, ala Apple, i forbindelse med præsentationen, og sagde at det ikke bare skulle være en pressemeddelelse, hvorefter man præsentere Jesper med….. en pressemeddelelse.

  JBA skal simpelthen lade være med at udtale sig når han har fået Glögg
  1 god kommentar

---

 • Kan man se pressemødet på brøndby tv, hvis man ikke har abonnement?
   
  • @Ahijado Nej du skal have tv+

  Se 2 flere kommentarer
   

 • Mixt
 • Mixt   2. januar 2023   

 • Varmt velkommen tilbage, Jesper Sørensen! Fuld support herfra - det er oftest videreudvikling og ikke revolutioner, der skaber de bedste forudsætninger for bæredygtig succes.
  7 enige · 4 god kommentar

 • Fantastisk valg - Jesper Sørensen var hjernen bag vores seneste mesterskab, og stod ifølge mine oplysninger bag alt det taktiske. Det, der gør mig mest glad er dog at det tydeligvis er Det gamle BIF som har valgt vores nye træner. Var så bange for de nye ejere ville hente en eller anden assistent fra Augsburg, Crystal P eller en af deres andre klubber. Med valget af Jesper Sørensen mener jeg de viser respekt for klubben, og det er så klogt at hente en mand ind, som kender Superligaen og klubben. Vi skal død og pine i Top Seks, og derfor er der brug for en træner, som er 100% klar på, hvad der venter ham fra første dag!!!!!
  Velkommen til vores elskede klub Jesper Sørensen - Håber så meget du lykkes...
  2 enige · 1 god kommentar

---

 • Mr.D
 • Mr.D   2. januar 2023   

 • Hmmm…
  Er ligesom alle andre ikke blæst bagover af begejstring.
  Men har ligesom mange andre savnet JS efter han smuttede. Bliver spændende at se hvad han kan når han er Chefen. En klar styrke må være at han er klar fra dag 1. Han skal ikke bruge mange resurser på at lære klub, spillere eller liga at kende - det er en styrke nu hvor vi går ind i slutspurten til slutspillet.
  PS: noterer mig på TV2.dk at Morten Bruun tror vi har lavet et scoop med JS. Har stor respekt for MB, håber han får ret :-)
  1 enig · 2 god kommentar

 • Mr.D
 • Mr.D   2. januar 2023   

 • Fun fact: sidste gang vi hentede en u/21 landstræner blev vi mestre med ham :-)
  1 enig · 2 god kommentar

 • Mr.D
 • Mr.D   2. januar 2023   

 • På det strategiske niveau siger det her måske noget om de nye ejere. At deres stil er at lade ledelsen i klubben kører “showet”, og hvor de har fokus på at processen er i orden.
  Man kunne frygte tyde havde behov for at mikro styrer, men valget af JS peger på det modsatte. Det synes jeg er positivt.
  2 enige

---

 • Mogens
 • Mogens   2. januar 2023   

 • Hmmm et lidt kedeligt valg. Hans tidligere resultater varsler ikke godt eller nye tider. Ret vildt han han ikke kunne drive det videre med det u21 hold? Nu skal JS have chancen for at bevise sig. Forbeholden støtte herfra. Håber at man styrker staben med 2-3 m/k omkring træneren. Kunne egentlig godt tænke mig at Retov blev skiftet ud. Jeg tror ikke på projektet men vil meget gerne modbevises. Mon ikke JS og CV forlader klubben sammen om 12 måneder hvis projektet fejler? Top 6 og tæt på eller i top 3 før sommer 2023 og toppen af suppen før jul 2023.

 • Godt, det endelig er på plads med en ny træner.
  Og det er egentligt også fint at han allerede kender klubben indefra, spillerne og kulturen, samt har smagt sejrens sødme fra seneste mesterskab i 2021.
  Forventningen er naturligvis at han hurtigst muligt søsætter en vinder mentalitet, så vi kan hente de 14 point op til 1 pladsen, og kan sætte os øverst på tronen til sommer ;)
  Velkommen til JS og god arbejdslyst.
  1 god kommentar
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder