Foto: 3point.dk ©
Spillere i tumult efter Brøndby - AaB: Egentlig lidt unødvendigt
Efter kampen mellem Brøndby og AaB opstod der tumult mellem en stor gruppe spillere.
En af de episoder, som blev fanget, var da AaB-spilleren Kasper Kusk river i Kasper Fiskers hestehale, hvorefter han griner, da Fisker skælder ham ud. Det tændte Brøndby-spilleren af, fortæller han efterfølgende.
- Det er min gode ven, der hiver mig i håret. Det bliver jeg sur over. Det bliver jeg meget sur over. Jeg kan egentlig godt lide ham, hans far var ham, der kickstartede min karriere, og vi hilser altid pænt på hinanden. Så det overraskede mig lidt, og det blev jeg sur over, sagde Fisker efter kampen.
Han mener ikke, der var lagt i kakkelovnen i løbet af kampen, som han faktisk kalder kedelig.
- Det var på ingen måder en ond kamp. Desværre, faktisk, for jeg synes egentlig, det var en lidt kedelig kamp, så jeg ville gerne have haft lidt mere fight og lidt mere tænding, men det var der ikke. Men det var fordi, Okore snakkede lidt med fansene, jeg ved ikke helt hvorfor og jeg ved ikke, hvad der bliver sagt, men så er det, at mig og Maxsø siger, at han bare skal gå ind, og så starter det egentlig dér. Så det var egentlig lidt unødvendigt.
MEns 3point.dk-journalisten stod og snakkede med Kasper Fisker, kom Kusk selv gående og undskyldte overfor Fisker.
- Det var sgu ikke i orden. Jeg prøvede bare lige, det var bare.., nåede AaB-spilleren at sige, inden Fisker grinende kiggede op og sagde:
- Jeg håber, han får to dages karantæne.
- Nu skal du ikke lave et eller andet. Jeg ved, hvem du er, grinede Kusk, inden de to kamphaner gav hånd og stillede op til billeder sammen.
Så er den konflikt vist overstået for de to venner.

Deltag i diskussionen
Tanken 19. juli 2020
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
19. juli 2020
Jonas Jensen 19. juli 2020
---