Bartosz Slisz
Foto: Brøndby IF ©
NYHED

Transferanalyse: Undervurderede Slisz kan være midtbanebrikken der mangler

 
Brøndby har hentet den polske landsholdsspiller Bartosz Slisz på en kontrakt frem til sommeren 2029.

    • Bartosz Slisz
    • Kasper Pedersbæk
      8. januar 2026 - Klokken 16:30
  • Kasper Pedersbæk
  • Kasper Pedersbæk
    8. januar 2026 - Klokken 16:30

Transferen kort

Bartosz Slisz er en 26 år gammel polsk central midtbanespiller, der tiltræder i Brøndby med øjeblikkelig virkning på en x-årig kontrakt, købt fri fra MLS-klubben Atlanta.

Han har fået sin fodboldopvækst i hjemlandet, hvor han først spillede for Zaglebie Lubin, hvorfra turen i 2019 gik til Legiw Warszawa inden Atlanta fra MLS købte ham fri i 2024.

Hvad var klubbens behov?

Steve Cooper har løbende gennem efteråret prøvet forskellige sammensætninger på den centrale midtbane, dog uden at finde en duo han så som bærende for holdet.

Behovet for tilførslen på den centrale midtbane var en kortsigtet problemstilling at løse, da netop dette område på banen er bærende for Coopers filosofi om at spille hurtigt, dynamisk og direkte.

Det sætter en standard for spillerne på denne plads, at de skal have en stor bevægelighed og være i stand til at dække store områder; både i restforsvaret såvel som i at drive og udvikle spillet fra dybt.

Spilleren - profil og karriere

Bartosz Slisz startede sin karriere i Zagłębie Lubin, hvorfra storklubben Legia Warszawa hentede ham til.

I Legia udviklede Slisz sine færdigheder som central midtbanespiller, hvor han byggede på fra at være rendyrket 6er til at komme mere på bolden i pasningsspillet og udvikle dette aspekt af sin værktøjskasse.

3point.dk har talt med den polske journalist Antoni Obrębski, der om skiftet til Legia fortæller:

- Legia købte ham for knap seks år siden, og han var en solid ligaspiller med et vist potentiale – men ikke et særligt højt et.

Rollen som klassisk 6er var et trademark for Slisz fortsætter Antoni Obrębski:

- Han var en stereotypisk defensiv midtbanespiller - solid i opsnapninger, tacklinger og i det hele taget alt, hvad der handler om det defensive spil.

Men der var en mening med galskaben:

- Men Legia havde en ambitiøs plan om at gøre ham til en teknisk dygtig fodboldspiller. Og mere end det - planen lykkedes. Det var dog en proces, som tog lang tid.

Tålmodigheden bar frugt for Legia, for i følge Antoni Obrębski begyndte det at gå bedre og bedre for Slisz:

- Mod slutningen af 22/23-sæsonen spillede han bedre med bolden, og i 23/24-sæsonen (han forlod Legia i vinterpausen) var han meget stærk. Han lærte at føre bolden frem, slå indlæg og - til tider - endda spille risikable afleveringer, og fortsætter kort efter:

- Selvfølgelig blev han stadig ikke en brillant playmaker, men han blev samlet set en bedre spiller. Da han forlod Legia, var det et stort tab for både holdet og træneren Kosta Runjaić, som ikke fik en afløser for Slisz – og det var en af årsagerne til, at Legia spillede dårligere. Runjaić blev fyret nogle uger senere.

Adspurgt om at beskrive “den nutidige Slisz” bliver beskrevet en markant anden spiller end ham, der i sin tid skiftede til Legia som en ung mand:

- I dag er han en bevægelig spiller, der kan aflevere, til tider drible og ikke går i panik, når han får bolden. Han blev aldrig en virtuos og har et vist niveau, som han aldrig helt kom ud over. For mig var det en stor overraskelse, da han viste os sit nye ansigt i Legia. Han er dog stadig en god spiller, hvis man ved, hvordan man skal bruge ham.

Det er en undervurderet spiller som Brøndby har hentet i følge Antoni Obrębski, for det er ikke en spektakulær spiller, men en der altid arbejder stenhårdt, og laver det sure arbejde og konstant er i bevægelse. Det er også en spiller, som Antoni Obrębski sagtens kunne se spille i midten af Bundesligaen, Serie A eller Ligue 1.

- Jeg mener, at vi i Polen undervurderer ham. Han er en solid spiller, som næsten aldrig skuffer. Han scorer ikke mål og laver ikke spektakulære clearinger, men hans arbejde på banen er meget værdifuldt.

Spillertype og styrker - en dynamisk hårdt arbejdende 6er

Bartosz Slisz er en hårdt arbejdende central midtbanespiller. Han har i sin karriere altid spillet som en af to dybe 6ere i en 433, eller som en af to centrale midtbanespillere i en 442 (ligesom hans tidligere klub Atlanta periodevis har spillet 343 eller 352 med Slisz som central midtbanespiller).

Han er stærk i presspillet, løbevillig og tager altid en nærkamp, når den er der. Han leverer et fint erobrinsspil i sine tidligere klubber, og er en hård spiller på banen: I sine hidtidige 28.000 minutter som professionel fodboldspiller har han høstet 0.25 gule kort pr. 90 min.!

Han har i tiden i Legia udviklet sit fremadrettede pasningsspil, ligesom han også gerne driver bolden fremad banen.

Slisz er dynamisk og dækker et stort område, han fungerer fint som ventil på den bagerste midtbane, hvor han med sine kompetencer kan igangsætte og udføre et mere aggressivt presspil end mere klassiske dybtsiddende 6ere.

Hvordan passer han ind i spillestilen?

Steve Cooper får en potentiel kerne til sit mandskab. En central midtbanespiller, der er mobil og dynamisk, kan dække store rum og netop indgå som en spiller, der kan give sit bidrag i den direkte og dynamiske spillestil waliseren ønsker at indføre.

Hans mobilitet gør ham i stand til at operere som en presspiller tidligt mod bolden, og samtidig sikre en hurtig repositionering i restforsvaret.

På bolden handler det for Cooper om at få progression og bevægelighed ind i den centrale akse, så de to dybe midtbanespillere kan agere motorer i at drive spillet frem. I en variation af både pasninger og drives med bolden. En facet af spillet, der ikke helt er tilstede i den tidligere konstellation i midtbanegruppen.

Slisz er indiskutabelt hentet til den ene af de to dybe midtbaneroller, og der ligger en potentiel værdi og kvalitet i ham, der gør Slisz klart forventes at tage ejerskab over den ene af de to roller på midtbanen.

Slisz ville kunne blive kombineret med de fleste af de andre midtbanespillere i Brøndby:

Med Wass ville den rutinerede dansker være mere stationær playmaker og mindre dynamisk, mens en parring med enten Mathias Jensen eller Tahirovic ville give Cooper to mere bevægelige spillere centralt, men mindre klassisk playmakere.

Data og præstation - what you see is what you get

Med udgangspunkt i to sæt data, fra hans gennembrudssæson i Polen med Legia og 2025 med Atlanta kan vi udlede nogle pointer omkring Bartosz Slisz og hans spillestil:

I Legia leverede han en stor volumen af progressive afleveringer, ligesom han også var markant på chanceskabende afleveringer, interceptions og drives fremad i banen med bolden og accelerationer forbi sine modstandere.

Kasper Pedersbæk © All rights reserved

Det var en knapt så afsluttende Slisz, det var klart en mere defensivt orienteret rolle han havde hos Legia Warszawa.

Hos Atlanta går pointerne nogenlunde igen. Stadig en stærk defensiv indsats, og mange drives frem i banen med bolden. Hans skudvolumen har ligget på en konstant ca. 0.8 skud pr. 90 min gennem karrieren.

Kasper Pedersbæk © All rights reserved

I en sammenligning med de øvrige i midtbanegruppen hos Brøndby er det klart polakkens evne til at generobre bolden og med bolden at drive den frem i banen, der adskiller ham. Der er ingen i truppen, der i en sammenligning 1:1, præsterer de samme data.

På pasningsområdet er det mere ens, det er ikke en nedgradering, men en god pasningsspiller på de fleste parametre, som Brøndby henter.

Risiko og forbehold - de er ganske få

Ingen transfer er uden risiko.

Den burde i udgangspunktet ikke ligge i skadeshistorikken. For der er ingen.

Hans niveau er der også en markant evidens for rækker. Hvis brugt i den bedste rolle på banen.

Den ligger i så fald i det kulturelle og tilpasningsmæssigt til livet i Danmark.

Ellers synes risikoen ikke at være markant på andre parametre.

Økonomi og perspektiv

Brøndby henter i Bartosz Slisz en profil. Det er der tre ting der taler for:

Hans alder er den for en bærende profil, Brøndby bør ikke have middelmådige 26-årige udenlandske spillere.

Hans transfersum taler sit tydelig sprog: indkøbt som profil.

Erfaringen fra både den bedste polske række samt to år i MLS giver ham en solid ballast af erfaring.

Bartosz Slisz er en fodboldspiller i sin prime alder. Kontrakten på 3,5 år dækker årene fra 26-29, en alder for en ledende skikkelse.

Det fortæller os også om en spiller, som ikke i udgangspunktet er købt med et stort videresalgspotentiale rent økonomisk.

Betyder det han ikke kan sælges med profit efter nogle gode sæsoner? Nej naturligvis ikke, men det er ikke en 10 mio. euro transfersum der ligger og venter, dertil er alderen for høj.

Det må forventes ubestrideligt at Slisz er hentet som en bærende profil, der skal styrke holdet fra dag 1 og være en kerne på holdet igennem de kommende sæsoner.

Det er en investering i den kort- til mellemlange fremtid.

Konklusion – hvad får klubben?

Brøndby får en dynamisk hårdtarbejdende tovejsmidtbanespiller med sit udgangspunkt på den dybe midtbanespiller.

Slisz indeholder på papiret den spillerprofil, der har manglet på den centrale midtbane. En der er tilpas bevægelig og kan arbejde hårdt både med og mod bold over store distancer.

Bartosz Slisz er en dygtig midtbanespiller fra en hylde Brøndby normalt ikke er førstevælger til.

 

 





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Arenzano
  • Arenzano
    Betalende bruger
      16 dage siden   

  • Super god analyse - jeg glæder mig virkelig til at se ham i aktion.
    7 enige

  • Jensen
  • Jensen
    Betalende bruger
      16 dage siden   

  • Det analyse, og tak for den.
    Jeg glæder mig til at se ham spille, for han lyder som præcis det vi har manglet siden Nørgaard.
    Men det betyder nok også, at vi ikke kommer til at se Nørgaard i blå og gul igen.

  • Kepgar
  • Kepgar   16 dage siden   

  • Super analyse, giver et rigtig godt billede af hvilken spiller vi får.
    1 enig

---

  • Hvad kostede han?

  • Tak for en rigtig god dybdegående og interessant analyse.

  • @Kasper: Hvem af vores nuværende midtbanespillere glæder du dig mest til at se Slisz spille sammen med?

---

  • LJS
  • LJS
    Betalende bruger
      16 dage siden   

  • Sgu svært andet, ikke at lade sig blive revet med her.
    Det her kan sgu blive rigtig godt.
    1 enig

  • Lyder utroligt meget som en Frendrup-type
    God signing




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder