Foto: Simon Kammer ©
NYHED

Udefans bekræftet: Visitationszone indføres

 
Udefans til derbyer har været forbudt. Dette forbud er nu ophørt, og der er dermed FC København-tilhængere at finde på Brøndby Stadion torsdag aften til Europa Playoff-kampen.

    • Adam Emil Mossin
      18. maj 2026 - Klokken 17:40
  • Adam Emil Mossin
  • Adam Emil Mossin
    18. maj 2026 - Klokken 17:40

Et brag er i vente torsdag, når FC København gæster Brøndby Stadion til kampen om pladsen i Conference League-kvalifikationen.

Det har varet uvant længe mellem derbyer, da FC København befandt sig i kvalifikationsspillet i Superligaen efter grundspillet.

Men nu skal holdene mødes i det, der ventes at blive én af de minderige kapitler i den glohede historie mellem Brøndby IF og FC København.

For at gøre spændende mere spændende er udefans nu også velkommen på stadion igen efter et forbud, der lød frem til årsskiftet ikke er blevet forlænget.

Til Bold bekræfter Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, at kampen bliver med fans fra begge lejre.

- Vi har ikke noget grundlag for at sige, at der ikke kan være fans fra begge hold, som der almindeligvis vil være, siger direktøren og peger på, at man har fået flere redskaber ifbm. kampafvikling.

- Både vi og politiet fik med den nye lovpakke nogle redskaber, og det gjorde, at vi tog den beslutning, vi tog i sommer, i forhold til hvordan kampene har været afviklet hidtil.

Claus Thomsen fortæller her om hooliganpakken, der trådte i kraft i marts i år. Ansigstgenkendelse er et af redskaberne, ligesom at et stigende samarbejde med politiet har hjulpet. Derudover fortæller han, at der arbejdes på lovgivning, der muliggør at klubberne i mellem kan udveksle karantæner ifht. ansigtsgenkendelse.

- Så ja - vi har fået nogle nye muligheder på plads, og klubberne har arbejdet rigtig meget med det her. Og i øvrigt har vi set nogle festlige og velafviklet kampe, så det er vi glade for, afslutter Claus Thomsen.

Højrisikokamp og visitationszone

Til kampen torsdag er et ekstra tiltag taget i brug grundet, at man ser kampen som en højrisikokamp i politiet.

Derfor bliver der mellem 12:30 torsdag og fredag kl. 02:00 indført en visitationszone omkring Brøndby Stadion.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.





Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder