Foto: Simon Kammer ©
Cooper ser frem til derbybrag: Det er derfor, jeg elsker mit arbejde
Brøndbys sæson lever videre! Efter 3-2-sejren ude mod FC Midtjylland venter nu et afgørende derby mod FC København, hvor en europæisk plads er på spil. For Steve Cooper er det præcis den type kamp, der gør arbejdet som cheftræner særligt fortalte han til 3point.dks udsendte:
- Jeg lever for kampe som det kommende derby. Det er derfor, jeg træner. Det er derfor, jeg elsker mit arbejde.
Brøndby kommer ind til opgøret med selvtillid efter et comeback mod FC Midtjylland, hvor holdet var bagud 0-2 ved pausen, men endte med at vinde 3-2. Den sejr sikrede, at Brøndby fortsat har muligheden for at spille sig i Europa.
Nu venter altså ærkerivalen fra FC København, og Cooper glæder sig ikke kun til selve kampen, men også til alt det, der følger med et derby:
- Det er derfor, jeg kan lide at være i den her klub i det her land. Al den snak og debat om det derby, jeg elsker det.
Kampen om en plads i Conference League kvalifikationen spilles torsdag aften på Brøndby Stadion.

Deltag i diskussionen