
Foto: Freja Borne ©
CV: Pentz forstår, hvad det betyder at spille i Brøndby IF
Sidste sommer hentede Brøndby IF østrigske Patrick Pentz på en et-årig lejeaftale fra Bayer Leverkusen. Men Pentz har gjort det så godt i gult og blåt, at Brøndby gerne ville hente ham permanent. Det har de nu gjort.
Pentz er købt fri af Bayer Leverkusen og er i Brøndby blevet udstyret med en fire-årig kontrakt (til sommeren 2028). Det glæder naturligvis også fodbolddirektør Carsten V. Jensen. Han udtaler til Brøndbys hjemmeside:
- Vi er utroligt glade for at kunne byde Patrick velkommen til Brøndby IF på en permanent afrtale. Vi vil spille med i toppen af dansk fodbold hver sæson, og aftalen med Patrick understreger dette fokus. Hans præstationer i sidste sæson taler for sig selv, hvor han har vist et virkelig højt niveau, og i mine øjne var han Superligaens bedste målmand. Patrick har et kæmpe engagement og stor professionalisme i alt, hvad han foretager sig, og det bidrager til at forme kammeratskabet og den stærke træningskultur, vi har i truppen til hverdag.
- Patrick forstår også, hvad det betyder at spille for Brøndby IF, og det gør, at vores fans og Patrick har taget hinanden til sig. Derfor er vi utrolig glade for, at vi nu har papir på hinanden de næste fire år.
Patrick Pentz er lige nu samlet med det østrigske landshold, som skal spille EM. Her forventes Pentz at skulle stå kampene for Østrig. Hvilket bare understreger, at han virkelig har valgt Brøndby IF til, da han sagtens kunne have stået med bedre kort på hånden for at finde en ny klub efter EM.
Deltag i diskussionen
niear960 10. juni 2024
GARFIELD
Top kommentator
Top gode
Top enige
10. juni 2024
Enig, det handler også om Leverkusen ikke kunne forlange alt for meget for ham, men også en ordentlig behandling ved sende ham videre. Samt og ikke mindst at Patrick og BIF kunne mødes, det handler om en spiller der elsker at spille i klubben, nu gør sig til fremtidens mand.
Et meget vigtigt statement fra BIFs side.
LJS
Betalende bruger
10. juni 2024
Nu driller jeg lidt :-) :-)
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
10. juni 2024
---
Vester1977 10. juni 2024
Perikles 10. juni 2024
Tror sgu at jeg bliver lidt forelsket i manden :-D
Panenka 10. juni 2024
Nogle der ved eller har rygter om løn ??
Og mega købmandsskab af CV. Pentz er vel min 40-50 mill værd efter EM og europa.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
10. juni 2024
GARFIELD
Top kommentator
Top gode
Top enige
10. juni 2024
Han var billig for Leverkusen i indkøb og du har ret, samt en måde sende ham videre på med tak for denne gang.
Det handler også at sende et godt signal om hvilken klub man er, reelt er det jo ikke spilletid han har fået der.
Med CL forude og millioner ja måske milliarder, er det bedst for alle parter. Men BIF og Leverkusen har faktisk som jeg hørt det været enige i lidt tid, men handlede om forhandle Patricks aftale igennem, som nok er en god aftale.
Synes CV i sin udtagelse også lidt ligger i kortene, at Patrick også har måtte sluge lidt kameler hvad løn angår, tror der ligger ret fede bonus ordninger til Patrick i aftalen.
Patrick vil klubben og BIF det samme, det er en overscoring som man kan kalde det :) fra vores side, og vigtigt signal at sende.
Det åbner også måske for andre gode handler og evt. forlængelser, så kommer det ikke så sent. Så det er kun Win win
Panenka 10. juni 2024
Måske Leverkusen har nogle andre spillere de vil af med i samme omgang.
GARFIELD
Top kommentator
Top gode
Top enige
10. juni 2024
Ret sikker på den har været på plads med dem i lidt tid, men handlede om at lande det med Patricks bagland.
Det er jo ikke en dårlig handel for dem, da jeg mener de fik ham meget billigt.
Super nyhed :) som nævnt ikke noget der kom bag på mig, men synes det tog lidt længere tid, men havde nævnt 2 uger og passer med i dag.
Frygtede lidt Patricks bagland kunne trække den for længe, men Patrick har også slugt nogen kameler, men er sikker på hans kontrakt er en af de bedste i BIF nu.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
11. juni 2024
---
Klitmanden
Betalende bruger
10. juni 2024
MetroTilStadion
Betalende bruger
10. juni 2024
Nu kan der sættes flueben ved et punkt, på to-do listen.
Jeg håber der kommer et stort bud på Suzuki, så vi har penge til og få gjort noget ved midtbanen, og alt efter om Lukas Larsen og Emmanuel Yeboah vurders klar til kamp i den kommende sæson eller ej, skal vi også have noget ind på de pladser.
Så må vi bare håbe Frederik Alves kommer tilbage, for ham har vi manglet.
Holdet har spillet sammen endnu en sæson uden de store udskiftninger, og med et par gode signings mere, især en power spiller på midtbanen, gerne en box til box type, lidt a la Morten Hjulmand (mere kræver jeg ikke :-) ) vil vi se forstærket ud.
Så kan KEP for min skyld, sætte os til - 200 på sit guldbarometer, men så tror jeg vi har en reel mulighed for og blive mestre.
bachBIF64 10. juni 2024
Hvis du spørger mig er der 3 nøglepostioner.
1. 1 ny 9er
2. En central 6er som kan aflaste Wass.
3. En ny Venstreback
MetroTilStadion
Betalende bruger
10. juni 2024
1. Er det ikke Kvistgaarden? Sparker med højre/venstre, header godt, løber meget, god topfart. Jeg forventer da absolut han starter på 9er positionen hvis ikke han er/bliver skadet i opstarten, og så håber jeg jo vi får af se om Yeboah kan noget eller ej i denne sæson. Hvis vi ikke sælger nogle, så mener jeg vi skal vente med og købe til den position, medmindre der er en helt vild god mulighed for noget.
2. ved jeg ikke om vi behøver en decideret 6er, når vi spiller med 3 midt stoppere, jeg syntes mere det er en midtbanespiller med en kæmpe motor som også kommer i feltet af og til, og score 5+ mål på en sæson, vi mangler.
3. Enig, Jeg ved ikke om det bare er fordi han ikke bliver presset, men Divkovic har ikke ramt sit høje offensive niveau fra de første ca. 6 kampe i efteråret. Justin Che (20år) back som vi har udlejet til Ado den Haag er måske klar, han står som højre fodet på Transfermarkt, men ellers kunne det være fedt og se Lukas Larsen (18år) han er venstre fodet, håber en af dem kommer i truppen. Ellers er der jo Martin Frese som er fra Rødovre, men han vil vist til udlandet, han er ellers kontrakt fri.
LJS
Betalende bruger
10. juni 2024
Lukas Larsen er bestemt en spændende mulighed.
Tror Martin Frese hellere vil til udlandet.
Kunne Isak Jensen, fra Viborg, være en mulighed.
Ser også gerne at vi henter en gardering/potentiel afløser for Daniel Wass.
Har lidt fidus til Mark Brink her.
GARFIELD
Top kommentator
Top gode
Top enige
11. juni 2024
Du nævner samme hele tiden, og tror du er meget på samme spillere
Dem du nævner, tror jeg slet ikke i pipelinen, vær sikker på det
Så du har endnu engang skudt helt forbi.
LJS
Betalende bruger
11. juni 2024
Er nok ikke den eneste herinde, der har det med at gentage sig selv.
Og måske er det også mere ønsketænkning fra min side af.
Men det lever jeg nu fint med.
bachBIF64 11. juni 2024
Han er en meget middelmådig spiller.
LJS
Betalende bruger
11. juni 2024
Sådan er vi heldigvis så forskellige :-)
Personligt synes jeg, at med den spillestil som J. Sørensen prøver på at implementere, at han vil passe godt ind.
GARFIELD
Top kommentator
Top gode
Top enige
11. juni 2024
Helt enig, og CV kigger slet ikke den vej
Brøndby85
Betalende bruger
11. juni 2024
LJS
Betalende bruger
11. juni 2024
Gode pointer.
Og det er jo det et godt debat-forum kan.
Udveksling af synspunkter som man så evt. Kan reflektere over.
GARFIELD
Top kommentator
Top gode
Top enige
11. juni 2024
Kan du uddybe hvilken spillestil det er, som du mener Jesper er ved implementere?
Samt hvor du mener Mark Brink vil passe godt ind i den og højne niveauet
LJS
Betalende bruger
11. juni 2024
En possession-orienteret spillestil, hvor vi skal bygge spillet op, nede fra vores egen målmand og gerne holde på bolden, i længere perioder af gangen.
Mener ikke nødvendigvis, at Mark Brink vil kunne højne niveauet, men han ville være en glimrende gardering, for Daniel Wass.
GARFIELD
Top kommentator
Top gode
Top enige
11. juni 2024
Han er 25 år og har et ønske om udlandet.
Hvor er det du mener han kan gå ind på sigt bidrage til den spillestil vi har.
Mener du den spillestil vi har nu med pres for så igen trække os er han den rette til det?
Jesper vil netop gerne implantere mere pres og bold kontrol.
Mener du så han som defensiv midtbane mand er rette mand?
Wass har trods alt mere offensive tilgange end Brink har og kigger du på Brink stats med mål og assist så er det ikke ligefrem noget der rykker
For mig er Brink et step ned ikke op
GARFIELD
Top kommentator
Top gode
Top enige
11. juni 2024
1 og 3 meget enig i, Noah bør kunne vokse mere med opgaven
Tror Christian Nørregaard bliver Wass aflæser der.
Men sker nok først om 1-2 år, men vil ikke overraske mig hvis Christian N kommer til BIF inden 2 år og aflæseren for Wass
LJS
Betalende bruger
11. juni 2024
Nu vil man jo nok aldrig kunne finde en tro kopi af Daniel Wass.
Medgivet, Mark Brink er nok ikke den bedste presspiller, men han er forudseende og boldfast.
For mig vil han passe glimrende ind på holdet.
Kramer
Betalende bruger
11. juni 2024
Jeg ser Brink som en god spilfordeler, som måske kunne være en god udskiftning for Wass, når han går død. Han er dog mere defensivt orienteret, og en lidt anden spiller end Wass, naturligvis. Han vil ikke stå i vejen for Nartey, som er mere offensivt minded. Om han har hvad der skal til, for at træde et skridt op, er det store spørgsmål. Men synes bestemt hans profil flugter med vores nuværende spillestil. Desuden bør han hurtigt kunne falde i hak med Vallys, fra deres tid i SIF. Ville være overrasket, hvis CV ikke har ham på en boblerliste, med streg under bobler.
LJS
Betalende bruger
11. juni 2024
Er nok ikke overraskende, meget enig med dig :-)
Og tak for statsene.
Kimbjurfort 11. juni 2024
GARFIELD
Top kommentator
Top gode
Top enige
11. juni 2024
Men en defensiv 6er er jo ikke det som Jesper vil have i sin spillestil, og modsiger jo netop det.
Alle snakker konstant om den 6er, sandheden er vel at man ikke har behovet, man skal have spillere der kan noget fremadrettet ikke kun bagud.
Brink har i 32 kampe lavet 2 assist og 0 mål, siger en del.
Så NEJ TAK herfra.
LJS
Betalende bruger
11. juni 2024
Så vi skal kun have spillere, der kan bidrage, i den fremadrettede del af spillet.
En sekser er jo mange gange ham der sørger for balancen på et hold.
Fra sin dybereliggende midtbanerolle, er Mark Brink dygtig til, med sit gode pasningsspil, at sætte sine mere offensive holdkammerater, i scene.
Han er ihvertfald, efter min mening, en fornøjelse at følge i Silkeborg.
GARFIELD
Top kommentator
Top gode
Top enige
11. juni 2024
Mener ikke vi skal spille med en 6er der er defensiv som Brink er, Christian Nørregaard kommer til BIF indenfor 2 år og han er den perfekte afløser for Wass.
Noah mener jeg indtil da kan vokse med opgaven
LJS
Betalende bruger
11. juni 2024
Tror vi er mange, der ønsker os Christian Nørgaard, tilbage til klubben, en dag :-)
Betvivler ikke Noah Narteys potentiale, men tvivler dog på, at han er klar til at løfte opgaven, for nuværende.
Men bestemt fedt hvis han kan :-)
Brøndby85
Betalende bruger
11. juni 2024
LJS
Betalende bruger
11. juni 2024
Og hvordan definerer du så at debattere....
Kramer
Betalende bruger
11. juni 2024
Brøndby85
Betalende bruger
11. juni 2024
Brøndby85
Betalende bruger
11. juni 2024
Brolin1798 10. juni 2024
---
Per Pøl
Betalende bruger
10. juni 2024